Soubor CSV (co to je a jak jeden otevřít)

Soubor CSV je soubor hodnot oddělených čárkami. Všechny soubory CSV jsou soubory ve formátu prostého textu, mohou obsahovat pouze číslice a písmena a strukturovat data v nich obsažená ve formě tabulky nebo tabulky.

Soubory končící příponou CSV se obvykle používají k výměně dat mezi různými aplikacemi, obvykle v případě velkého množství. Databázové programy, analytický software a další aplikace, které ukládají obrovské množství informací (například kontakty a údaje o zákaznících), obvykle podporují formát CSV.

Soubor s hodnotami oddělenými čárkami může být někdy označován jako soubor s hodnotami oddělenými znakem nebo s hodnotami oddělenými čárkami, ale bez ohledu na to, jak to někdo říká, mluví o stejném formátu CSV.

CSV je také zkratka pro proměnnou oddělenou čárkou, hlas přepnutým okruhem a hodnotu oddělenou dvojtečkou.


Jak otevřít soubor CSV

Lifewire / Marina Li

Software tabulkových procesorů se obecně používá k otevírání a úpravách souborů CSV, jako jsou například bezplatné tabulky OpenOffice Calc nebo WPS Office. Tabulkové nástroje jsou skvělé pro soubory CSV, protože data obsažená v souboru budou obvykle nějakým způsobem filtrována nebo manipulována.

Chcete-li zobrazit a / nebo upravit soubor CSV online, můžete použít Tabulky Google. Chcete-li to provést, nahrajte soubor na Disk Google prostřednictvím Nový > Nahrání souboru, po dokončení nahrávání klikněte pravým tlačítkem na soubor na Disku Google a vyberte Otevřít se > Tabulky Google.

Můžete také použít textový editor k otevření souborů CSV, ale s těmi velkými bude v těchto typech programů velmi obtížné pracovat. Pokud to chcete udělat, podívejte se na naše oblíbené v tomto seznamu nejlepších editorů volného textu.

Microsoft Excel podporuje také soubory CSV, ale program není volně použitelný. Přesto je to pravděpodobně nejčastěji používaný program pro soubory CSV.

Vzhledem k počtu programů, které podporují strukturovaná textová data, jako je CSV, můžete mít nainstalován více než jeden program, který dokáže tyto typy souborů otevřít. Pokud ano, a ten, který se ve výchozím nastavení otevře při poklepání nebo poklepání na soubory CSV ve Windows, není ten, který s nimi chcete použít, mějte prosím na paměti, že změna tohoto programu je velmi snadná.

Výukový program najdete v článku Jak změnit přidružení souborů ve Windows. Jakýkoli program, který podporuje soubory CSV, je pro tuto „výchozí“ volbu programu férová hra.

Jak převést soubor CSV

Protože soubory CSV ukládají informace pouze v textové podobě, je podpora ukládání souborů do jiného formátu zahrnuta v mnoha různých online službách a programech ke stažení.

Všechny výše uvedené programy pro stolní počítače mohou převést soubor CSV do formátů Microsoft Excel, jako jsou XLSX a XLS, a také do formátů TXT, XML, SQL, HTML, ODS a dalších. Tento proces převodu se obvykle provádí prostřednictvím Soubor > Uložit jako menu.

Můžete také použít Tabulky Google k uložení souboru CSV do jiného formátu. Z Soubor > Stáhnout jako nabídky, vyberte XLSX, ODS, PDF nebo jakýkoli jiný podporovaný formát.

Ve vašem webovém prohlížeči běží také některé bezplatné převaděče souborů, například Zamzar, které mohou převádět soubory CSV do některých výše uvedených formátů, ale také do formátu PDF a RTF.

Nástroj CSVJSON (hádejte ...) převádí data CSV na JSON, což je velmi užitečné, pokud importujete obrovské množství informací z tradiční aplikace do webového projektu.

Obvykle nemůžete změnit příponu souboru (například příponu souboru CSV) na příponu, kterou váš počítač rozpozná, a očekáváte, že nově přejmenovaný soubor bude použitelný. Skutečný převod formátu souboru pomocí jedné z výše popsaných metod musí proběhnout ve většině případů. Protože však soubory CSV mohou obsahovat pouze text, můžete libovolný soubor CSV přejmenovat na jakýkoli jiný textový formát a měl by se otevřít, i když méně užitečným způsobem, než kdybyste jej právě nechali v CSV.


Důležité informace o úpravách souborů CSV

Pravděpodobně se setkáte se souborem CSV pouze při exportu informací z jednoho programu do souboru a poté použijete stejný soubor k importu dat do jiného programu, zejména při práci s tabulkově orientovanými aplikacemi.

Někdy se však můžete stát, že upravíte soubor CSV nebo vytvoříte soubor od začátku. V takovém případě je třeba mít na paměti následující:

Běžným programem používaným pro otevírání a úpravy souborů CSV je Microsoft Excel. Při používání aplikace Excel nebo jakéhokoli jiného podobného tabulkového softwaru je důležité pochopit, že i když se zdá, že tyto programy poskytují podporu více listů při úpravách souboru CSV, formát CSV nepodporuje „listy“ nebo „karty“, „takže data, která vytvoříte v těchto dalších oblastech, nebudou při uložení zapsána zpět do CSV.

Řekněme například, že upravíte data v prvním listu dokumentu a poté soubor uložíte do formátu CSV - data v prvním listu budou tím, co bude uloženo. Pokud však přepnete na jiný list a přidáte tam data a poté soubor znovu uložíte, uloží se informace z tohoto nedávno upraveného listu - data v prvním listu již po vás nebudou přístupná. ' Ukončil jsem tabulkový program.

Je to opravdu povaha tabulkového kalkulátoru, který dělá tuto nehodu matoucí. Většina tabulkových nástrojů podporuje věci, jako jsou grafy, vzorce, styl řádků, obrázky a další věci, které jednoduše nelze uložit ve formátu CSV.

Pokud pochopíte toto omezení, není problém. Proto existují i ​​jiné, pokročilejší formáty tabulek, jako je XLSX. Jinými slovy, pokud chcete uložit jakoukoli práci nad rámec velmi základních změn dat do souboru CSV, již jej nepoužívejte - místo toho uložte nebo exportujte do pokročilejšího formátu.


Jak jsou strukturovány soubory CSV

Vytvoření vlastního souboru CSV je snadné. Jednoduše si svá data roztřiďte, jak chcete, v jednom z výše zmíněných nástrojů a poté uložte, co máte, do formátu CSV.

Můžete však také vytvořit jeden ručně, ano - od nuly, pomocí libovolného textového editoru.

Zde je jeden příklad:

Jméno, adresa, číslo
John Doe, 10. ulice, 555

Všechny soubory CSV mají stejný celkový formát: každý sloupec je oddělen oddělovačem (jako čárka) a každý nový řádek označuje nový řádek. Některé programy, které exportují data do souboru CSV, mohou k oddělení hodnot použít jiný znak, například tabulátor, středník nebo mezera.

Ve výše uvedeném příkladu vidíte, jak by se data zobrazila, kdyby byl soubor CSV otevřen v textovém editoru. Protože však tabulkové softwarové programy jako Excel a OpenOffice Calc mohou otevírat soubory CSV a tyto programy obsahují buňky pro zobrazení informací, hodnota Name by byla umístěna v první buňce s John Doe v novém řádku těsně pod ní a ostatní podle stejného vzoru.

Pokud do souboru CSV vkládáte čárky nebo používáte uvozovky, přečtěte si v článcích edoceo a CSVReader.com, jak na to.

Stále máte problémy s otevřením nebo použitím souboru CSV?

Soubory CSV jsou klamně jednoduché. Jakkoli jsou na první pohled přímočaré, sebemenší nesprávné umístění čárky nebo základní zmatek, jako je ten, o kterém jsme diskutovali výše, jim může připadat jako raketová věda.

Mějte na paměti, že možná nebudete moci otevřít soubor CSV nebo přečíst text v něm, a to z jednoduchého důvodu, že zaměňujete jiný soubor za jeden ve formátu CSV. Některé soubory sdílejí některá stejná přípony souborů jako soubory CSV, ale ve skutečnosti nejsou ve stejném formátu nebo dokonce vzdáleně podobném.

CVS, CVX, CV a CVC je jen několik příkladů, kdy se soubory pravděpodobně nemohou otevřít v tabulkovém programu, přestože přípona vypadá hodně jako CSV. Pokud je to váš soubor, prozkoumejte skutečnou příponu souboru na Googlu nebo zde na Lifewire a podívejte se na jeho kompatibilní otvírače nebo převaděče.