Soubor WVX (co to je a jak jeden otevřít)

Soubor s příponou WVX je soubor Windows Media Video Redirector. Je to jen seznam skladeb nebo zástupce jednoho nebo více mediálních souborů.

Soubory WVX se používají k ukládání umístění video nebo zvukových souborů, které by se měly přehrávat. Po otevření v kompatibilním programu se referenční soubory v souboru WVX začnou přehrávat, jako byste je sami ručně zařadili do fronty.

Formát souboru Windows Media Video Redirector je podobný jiným formátům souborů seznamu skladeb, jako jsou ty, které používají přípony souborů M3U8, M3U, XSPF a PLS.


Jak otevřít soubor WVX

Soubory WVX lze otevírat pomocí Windows Media Player, VLC a GOM Media Player.

Vzhledem k tomu, že soubory WVX jsou pouze soubory prostého textu, můžete je otevřít v programu, jako je Poznámkový blok nebo v jiném textovém editoru, a přidat další odkazy. To je vysvětleno trochu více níže.

Pokud zjistíte, že se aplikace ve vašem počítači pokouší otevřít soubor WVX, ale je to nesprávná aplikace, nebo byste raději nechali jiný nainstalovaný program otevřít soubory WVX, změňte výchozí program pro konkrétní příponu souboru v systému Windows.

Příklad souboru WVX

Můžete si vytvořit svůj vlastní soubor WVX napodobením níže uvedeného formátu a následným uložením souboru s příponou .WVX. Můžete to udělat v Poznámkovém bloku ve Windows nebo v jiném textovém editoru.

V našem příkladu jsou odkazy na dva online soubory MP3. WVX může ukazovat na další soubory ve stejném formátu, takže stačí zkopírovat jeden z řádků <ENTRY> a přidat další odkazy.

<ASX verze = "3">
<ENTRY>
<ref href = "http://download.example.com/32000Hz.mp3" />
</ENTRY>
<ENTRY>
<ref href = "http://download.example.com/44100Hz.mp3" />
</ENTRY>
</ ASX>

Tyto odkazy nejsou platné, takže tento konkrétní soubor WVX nebude fungovat v žádném programu, ve kterém jej otevřete.


Jak převést soubor WVX

Vzhledem k tomu, že soubor WVX je ve skutečnosti pouze soubor ve formátu prostého textu (jak vidíte v našem příkladu výše), nemůžete soubor ve skutečnosti převést na nic jiného než na textové formáty, jako jsou formáty playlistů. VLC může být schopen uložit soubor WVX do formátů souborů playlistů jako M3U8, M3U a XSPF, stejně jako do HTML.

To znamená, že nemůžete převádět soubory WVX na MP4, AVI, WMV, MP3 atd. Chcete-li tyto mediální soubory převést, musíte si je stáhnout sami, abyste k nim měli přístup, a poté je spustit pomocí programu pro převod souborů.


Stále nemůžete soubor otevřít?

Ujistěte se, že nezaměňujete jiný formát s formátem WVX. Některé soubory vypadají hodně jako soubory .WVX, i když jsou ve zcela jiném formátu. Pokud se pokusíte otevřít nepodporovaný formát v jednom z výše uvedených otvíračů WVX, pravděpodobně se zobrazí chyba.

Například soubory WYZ lze snadno chybně číst jako soubory WVX, přestože se jedná o skutečně soubory WYZTracker používané v programu WYZTracker. Tyto dva formáty spolu nesouvisí, a proto nejsou podporovány v příslušných programech použitých k jejich otevření.

Stejná myšlenka platí i pro další podobně hláskované přípony souborů, jako je VWX, který se používá pro soubory Vectorworks Design. Soubory VWX používají všechna tři stejná písmena jako soubory WVX, ale místo toho jsou podporovány pouze v aplikaci Nemetschek Vectorworks.

CVX je podobný. Používají se v softwaru Canvas od ACD Systems a nemají nic společného se soubory WVX.