Soubor EXR (co to je a jak jeden otevřít)

Soubor s příponou EXR je bitmapový soubor OpenEXR. Jedná se o otevřený formát obrazového souboru s vysokým dynamickým rozsahem vytvořený společností Visual Light & Magic pro vizuální efekty.

Používají je různé programy pro úpravy fotografií, vizuální efekty a animace, protože mohou ukládat vysoce kvalitní obrázky, mohou se skládat z bezztrátové nebo ztrátové komprese, podporovat více vrstev a udržovat vysoký jasový rozsah a barvu.

Více informací o tomto formátu najdete na oficiálních stránkách OpenEXR.


Jak otevřít soubor EXR

Otevřete soubory EXR pomocí aplikace Adobe Photoshop nebo Adobe After Effects. Aktuálně ukončená aplikace Adobe SpeedGrade ji také otevírá, ale protože již není k dispozici, můžete některé její funkce najít v barevných nástrojích Lumetri v aplikaci Adobe Premiere Pro.

Některé z těchto programů Adobe mohou k otevření a použití souboru vyžadovat plugin fnord ProEXR.

ColorStrokes a pokročilé zobrazovací programy, jako je Serif PhotoPlus, by také měly být schopny otevírat soubory EXR, stejně jako 3ds Max společnosti Autodesk.

Jak převést soubor EXR

AConvert.com je online převaděč souborů, který podporuje formát EXR. Je schopen jej převést do formátu JPG, PNG, TIFF, GIF a mnoha dalších formátů. Tato webová stránka jej také může před převodem změnit.

Soubor EXR můžete také převést pomocí některého z výše uvedených programů, které jej mohou otevřít, ale vyhrazený převaděč souborů je mnohem rychlejší a není nutné jej do počítače instalovat, než jej použijete.


Stále nemůžete soubor otevřít?

Pokud nemůžete soubor otevřít v žádném z výše uvedených programů, ujistěte se, že správně čtete příponu souboru. Některé soubory mohou vypadat, že mohou souviset se soubory EXR, protože přípony souborů jsou podobné.

Některé příklady zahrnují soubory EXE, EXO, EX4, ERF a EXD. I když sdílejí některá stejná písmena, formáty nemusí nutně souviset, a proto je pravděpodobně nelze otevřít stejnými nástroji.

Pokud opravdu nemáte soubor EXR, prozkoumejte příponu souboru, která je na konci souboru, abyste se mohli dozvědět více o formátu, ve kterém je, a snad najdete kompatibilní prohlížeč nebo převodník.


Více informací o souborech EXR

Formát souboru OpenEXR Bitmap byl vytvořen v roce 1999 a veřejnosti byl vydán poprvé v roce 2003. Nejnovější verze tohoto formátu je 2.5.2, která byla vydána v roce 2020.

Od verze 1.3.0 (vydané v červnu 2006) podporuje formát OpenEXR čtení a zápis více vláken, což zvyšuje výkon CPU s více jádry.

Tento formát souboru podporuje několik schémat komprese, včetně PIZ, ZIP, ZIPS, PXR24, B44 a B44A.

Další informace o komprimaci EXR, ale také bližší pohled na vlastnosti formátu, strukturu souborů a mnoho dalších velmi specifických podrobností najdete v Technickém úvodu k dokumentu OpenEXR (soubor PDF) z webu OpenEXR.