Soubor DAE (co to je a jak jeden otevřít)

Soubor s příponou DAE je soubor Digital Asset Exchange. Jak název napovídá, používají jej různé grafické programy k výměně digitálních aktiv ve stejném formátu. Mohou to být obrázky, textury, 3D modely atd.

Soubory DAE jsou založeny na formátu XML COLLADA, což je zkratka pro Collaborative Design Activity.

DAE je také zkratka pro některé technologické výrazy, které s tímto formátem souboru nemají nic společného, ​​jako například kryt diskového pole a digitální zvukový modul.


Jak otevřít soubor DAE

Soubory DAE lze otevírat nebo importovat do programů Adobe Photoshop, SketchUp, hlavní architekt, DAZ Studio, Cheetah3D, Cinema 4D, MODO a Autodesk AutoCAD, 3ds Max a Maya. Jiné aplikace pravděpodobně podporují také formát DAE, například bezplatný a otevřený nástroj Blender.

U těchto programů je vyžadován plugin COLLADA pro Maya a 3ds Max a tento plugin COLLADA je nutný k otevření souborů DAE v Blenderu.

Dalším otvírákem DAE pro Linux je GLC Player. Uživatelé systému MacOS mohou k otevření souboru DAE použít Apple Preview. Některé soubory DAE se mohou také otevřít v bezplatném prohlížeči Esko Studio Viewer.

Clara.io je bezplatný a snadný způsob prohlížení souborů DAE ve webovém prohlížeči, takže nemusíte stahovat žádný software.

Některé typy souborů lze zobrazit pomocí programu, který používá výhradně textové soubory. I když to platí i pro soubor DAE, protože jsou založeny na XML, není to ideální řešení, protože vám pouze zobrazí text, který tvoří soubor. Nejlepším způsobem, jak zobrazit soubor 3D DAE, je použít plnohodnotný prohlížeč, například jeden z výše uvedených programů.

Pokud zjistíte, že aplikace ve vašem počítači se pokouší otevřít soubor DAE, ale je to nesprávná aplikace, nebo byste raději měli jiný nainstalovaný program otevírat soubory DAE, máme průvodce, jak tuto změnu v systému Windows provést.

Jak převést soubor DAE

Jedním snadno použitelným převodníkem DAE je Online 3D Converter. Stačí nahrát soubor DAE na web a vybrat si mezi různými formáty pro uložení, jako OBJ, 3DS, STL, PLY, X a další.

FBX Converter je bezplatný nástroj od společnosti Autodesk pro Windows a macOS, který převádí soubory DAE na FBX s podporou více verzí formátu FBX.

Soubory DAE lze také převést na soubory GLB pro použití v CesiumJS. Můžete to udělat pomocí vlastního online nástroje Cesium COLLADA to gITF.

Po importu souboru DAE do aplikace SketchUp Pro lze program použít k exportu modelu do DWG, DXF a několika dalších podobných formátů.


Stále nemůžete soubor otevřít?

Pokud v tuto chvíli nemůžete soubor otevřít, je pravděpodobné, že pracujete se souborem ve zcela jiném formátu. To se může stát poměrně snadno, pokud jste nesprávně přečetli příponu souboru. Některé přípony vypadají podobně, i když formáty souborů nesouvisí.

Například soubory DAE nemají nic společného se soubory DAR, DAA, DAT nebo DAO (obraz disku CD / DVD najednou).

ADE je další, který si můžete zaměnit za DAE. Přestože jsou k dispozici všechna stejná písmena přípon souborů, soubory ADE jsou soubory rozšíření Project Project, které lze použít pouze v programu Microsoft Access.