Soubor OGG (co to je a jak jeden otevřít)

Soubor s příponou OGG je komprimovaný zvukový soubor Ogg Vorbis používaný k uchovávání zvukových dat. Soubory OGG mohou obsahovat informace o umělci a skladbě i metadata.

Slovo „Vorbis“ se týká schématu kódování poskytovaného vývojáři formátu OGG, Xiph.org. Soubory OGG, které nejsou považovány za Vorbis, však mohou zahrnovat další typy komprese zvuku, jako jsou FLAC a Speex, a mohou používat příponu souboru .OGA.

Pokud nejde o zvukový soubor, může být místo toho soubor OGG souborem Origin Graph. Tyto typy souborů OGG se nepřehrávají v přehrávači médií, ale se otevírají pomocí grafického programu.


Jak otevřít soubor OGG

Spousta hudebních přehrávačů a zvukového softwaru může přehrávat soubory OGG, například VLC, Miro, Windows Media Player (s filtrem Directshow), MPlayer, Xion Audio Player, Audials One a Adobe Audition. Soubory OGG můžete také přehrávat online prostřednictvím Disku Google.

Některé z těchto programů mohou také otevírat soubory OGG na počítačích Mac, včetně Roxio Toast a Elmedia Player. Programy jako Miro a VLC mohou přehrávat soubory OGG na Linuxu, stejně jako Zinf, Totem a Amarok.

Zařízení GPS a další přehrávače médií pravděpodobně podporují formát OGG, ale zařízení Apple nikoli. To znamená, že k přehrávání souborů OGG na iPhonu, iPadu nebo iPodu touch musíte nainstalovat aplikaci jako VLC pro mobilní zařízení nebo OPlayer HD.

Pokud otevřete online soubor OGG nebo přetáhnete místní soubor do Google Chrome, můžete soubor OGG přehrát, aniž byste museli stahovat samostatný program. Opera a Mozilla Firefox mohou také streamovat soubory OGG.

Origin je program potřebný k otevření souborů OGG, které jsou soubory grafů ve formátu Origin Graph. Origin Viewer je bezplatný program od stejné společnosti, která vyvíjí Origin, která vám umožňuje prohlížet a kopírovat informační informace ze souboru OGG.

Moderní verze Origin (počínaje v2018) místo toho ukládají grafy ve formátu OGGU, ale stejný formát může otevřít také stejný prohlížecí program, stejně jako Origin a Origin Pro.

Pokud zjistíte, že se aplikace ve vašem počítači pokouší přehrát soubor OGG, ale je to nesprávná aplikace, nebo pokud byste raději měli jiný nainstalovaný program otevřít soubory OGG, přečtěte si v příručce Jak změnit výchozí program pro konkrétní příponu souboru ta změna ve Windows.

Jak převést soubor OGG

Některé bezplatné převaděče zvukových souborů vám umožňují převést soubor OGG do formátu MP3, WAV, MP4 a dalších podobných formátů. Nejjednodušší způsob je použít online převodník OGG, jako je FileZigZag nebo Zamzar.

Například pomocí FileZigZag můžete převést komprimované zvukové soubory OGG Vorbis do několika formátů kromě výše zmíněných, jako jsou WMA, OPUS, M4R, M4A, AAC a AIFF. Lze jej také použít k převodu souborů OGG online, i když nejsou komprimovány pomocí Vorbis. Zamzar funguje podobně.

Soubory OGG můžete také převést pomocí programu ke stažení, pokud své soubory nechcete nahrát online nebo pokud potřebujete převést soubory OGG hromadně. Prostřednictvím výše uvedeného odkazu na převaděče zvukových souborů můžete také najít převaděče OGG, jako je bezplatný převaděč zvuku a převaděč médií MediaHuman.

Soubory Origin OGG lze převést na OTP pomocí programu Origin Soubor > Uložit šablonu jako. Tento příkaz vytvoří soubor šablony grafu původu.


Více informací o souborech OGG Vorbis

OGG Vorbis také funguje jako formát kontejneru, který má nahradit formát OGG. Může obsahovat proudy zvuku, videa a titulků nebo jiného textu. Tyto typy multiplexovaných mediálních souborů používají příponu OGX.

Soubory OGX se nazývají soubory OGG Vorbis Multiplexed Media a lze je otevřít pomocí VLC, Windows Media Player a QuickTime.

Formát souboru OGG Media, který používá příponu souboru .OGM, se trochu liší od ostatních výše uvedených formátů. I když je také možné přehrávat s VLC a staršími verzemi Windows Media Player, Xiph.org nepodporuje formát, protože nespadá do hranic specifikace OGG.

Přípona souboru MOGG se používá v některých videohrách, když je ve stejném souboru uloženo více souborů OGG.


Stále nemůžete soubor otevřít?

Pokud se váš soubor neotvírá s návrhy shora, ujistěte se, že přípona souboru říká .OGG a ne něco podobného, ​​jako jsou tyto:

  • OGS (Origons Movie Data): Katalog filmů mravenců
  • OGZ (mapa krychle 2): krychle 2: Sauerbraten
  • OGF (model STALKER): OGF Master

I když tito a pravděpodobně mnoho dalších sdílejí některá stejná písmena přípony souborů jako soubory OGG, neznamená to, že vůbec souvisejí, nebo že je lze otevřít nebo převést pomocí stejných programů. Mohou být schopni, ale je pravděpodobné, že je třeba tyto formáty souborů prozkoumat konkrétně, abyste zjistili, které aplikace byly vytvořeny k jejich otevření.