Soubor WPS (co to je a jak jeden otevřít)

Většina souborů s příponou WPS jsou pravděpodobně soubory Microsoft Works Document, ale software WPS Writer také produkuje tyto typy souborů.

Formát souboru Microsoft Works Document byl společností Microsoft ukončen v roce 2006, kdy byl nahrazen formátem souboru DOC společnosti Microsoft. Oba jsou podobné v tom, že oba podporují formátovaný text, tabulky a obrázky, ale formátu WPS chybí některé z pokročilejších funkcí formátování podporovaných DOC.

WPS také znamená Wi-Fi Protected Setup, ale nemá nic společného se soubory dokumentů, jak je popsáno na této stránce. Nezaměňujte také soubor WPD za tento.


Jak otevřít soubor WPS

Vzhledem k tomu, že většina souborů WPS, které najdete, byla pravděpodobně vytvořena pomocí Microsoft Works, lze je jistě tímto programem otevřít. Microsoft Works však byla ukončena a může být obtížné získat kopii softwaru.

Pokud vlastníte kopii nejnovější verze Microsoft Works verze 9 a potřebujete otevřít soubor WPS vytvořený v Microsoft Works verze 4 nebo 4.5, musíte si nejprve nainstalovat bezplatný převaděč souborů Microsoft Works 4.

Naštěstí lze soubory WPS otevřít také pomocí kterékoli z nejnovějších verzí aplikace Microsoft Word. V aplikaci Microsoft Word 2003 nebo novější stačí v dialogovém okně Otevřít vybrat typ souboru „Works“. Poté můžete přejít do složky obsahující soubor WPS, který chcete otevřít.

V závislosti na vaší verzi Microsoft Office a verzi Microsoft Works, ve které byl vytvořen soubor WPS, který chcete otevřít, budete možná muset otevřít bezplatný nástroj pro převod souborů Microsoft Works 6-9, než budete moci otevřít soubor WPS v otázka.

Bezplatný textový procesor AbiWord také otevírá soubory WPS, přinejmenším ty, které byly vytvořeny v určitých verzích aplikace Microsoft Works. LibreOffice Writer a OpenOffice Writer jsou další dva bezplatné programy, které mohou otevírat soubory WPS.

Pokud máte potíže s otevřením souboru WPS některou z těchto metod, může být soubor místo toho dokumentem WPS Writer, který také využívá příponu WPS. Tyto typy souborů WPS můžete otevřít pomocí softwaru WPS Office Writer.

Naše recenze WPS Office Writer

WPS Cloud je online verze WPS Office, která umožňuje otevřít soubor WPS online.

Prohlížeč Wordů společnosti Microsoft je další možností, pokud potřebujete pouze zobrazit WPS a ne jej skutečně upravovat. Tento bezplatný nástroj funguje i pro jiné dokumenty, například DOC, DOT, RTF a XML.

Jak převést soubor WPS

Existují dva způsoby, jak převést soubor WPS. Můžete jej otevřít v jednom z programů podporovaných WPS, které jsme uvedli výše, a poté jej uložit do jiného formátu, nebo můžete použít vyhrazený převaděč souborů a převést WPS do jiného formátu dokumentu.

Například WPS Office Writer umožňuje převést dokument WPS na DOC, DOCX, PDF, XML, WPT, HTML a další podobné formáty dokumentů.

Pokud vám někdo poslal soubor WPS nebo pokud jste si jej stáhli z internetu a nechcete instalovat jeden z programů podporujících WPS, důrazně doporučujeme použít Zamar nebo CloudConvert. Jedná se pouze o dva příklady bezplatných převaděčů dokumentů, které podporují převod WPS na formáty jako DOC, DOCX, ODT, PDF, TXT a další.

U těchto dvou převaděčů WPS stačí nahrát soubor na web a poté vybrat formát, do kterého ho chcete převést. Poté si převedený dokument stáhněte zpět do počítače a použijte jej.

Jakmile je soubor WPS převeden do lépe rozpoznatelného formátu, můžete jej bez problémů použít v textových procesorech a online textových procesorech.