Soubor IFC (co to je a jak jej otevřít)

Soubor s příponou IFC je souborem Industry Foundation Classes. Formát IFC-SPF je v současné době vyvíjen společností buildingSMART a je používán programy Building Information Modeling (BIM) k uchovávání modelů a návrhů zařízení a budov.

Formáty IFC-XML a IFC-ZIP jsou podobné, ale místo toho používají přípony souborů .IFCXML a .IFCZIP k označení, že soubor má strukturu XML nebo ZIP.

IFC je také zkratka pro technologické výrazy, které nemají nic společného s formátem souboru, jako je rozhraní clear, řízení vstupních toků, konsorcium Internet FAQ Consortium a integrovaný rámcový graf.


Jak otevřít soubor IFC

Soubory IFC lze otevírat pomocí aplikací Autodesk Revit, Adobe Acrobat, FME Desktop, CYPECAD, SketchUp (s doplňkem IFC2SKP) nebo GRAPHISOFT's ARCHICAD.

Podívejte se, jak otevřít soubor v aplikaci Revit, pokud potřebujete pomoc s jeho použitím s tímto programem.

IFC Wiki obsahuje seznam několika dalších bezplatných programů, které tyto soubory mohou otevřít, včetně Areddo a BIM Surfer.

Vzhledem k tomu, že soubory IFC-SPF jsou pouze textové dokumenty, lze je také otevřít pomocí programu Poznámkový blok v systému Windows nebo jiného textového editoru. Udělejte to však pouze v případě, že chcete zobrazit textová data, která tvoří soubor; v těchto programech nebudete moci vidět 3D návrh.

Soubory IFC-ZIP jsou pouze soubory .IFC komprimované pomocí ZIP, takže po extrakci souboru z archivu pro ně platí stejná pravidla pro textový editor. Program pro rozbalení souboru jej může otevřít.

Na druhou stranu soubory IFC-XML jsou založeny na XML, což znamená, že budete chtít, aby prohlížeč/editor XML, k zobrazení textu v těchto typech souborů.

Co je soubor XML a jak jej otevřete?

Solibri IFC Optimizer může také otevřít soubor IFC, ale pouze za účelem zmenšení jeho velikosti.

Pokud zjistíte, že se aplikace ve vašem počítači pokusí soubor otevřít, ale je to nesprávná aplikace, nebo byste raději nechali otevřít jiný nainstalovaný program, můžete změnit výchozí program pro otevírání souborů IFC.

Jak převést soubor IFC

Soubor IFC můžete uložit do několika dalších formátů souborů pomocí IfcOpenShell. Podporuje převod IFC na OBJ, STP, SVG, XML, DAE a IGS.

Chcete-li jej převést na PDF pomocí aplikace Revit, podívejte se na část Vytváření 3D PDF ze souborů IFC od BIMopedia.

Některé z výše uvedených programů, které mohou otevřít soubor IFC, mohou být také schopny soubor převést, exportovat nebo uložit do jiného formátu.


Stále nemůžete soubor otevřít?

Přípona souboru je první věc, kterou byste měli zkontrolovat, pokud ji nemůžete otevřít pomocí výše uvedených programů. Některé formáty používají příponu, která vypadá jako stejný druh souboru, ale to neznamená, že formáty spolu souvisejí nebo že soubory lze použít stejným softwarem.

Příkladem je ICF. Tato písmena připomínají IFC, ale ve skutečnosti je používají konfigurační soubory Zoom Router jako záložní textový dokument pro nastavení routeru Zoom. Jinými slovy, nemají vůbec nic společného se soubory Industry Foundation Classes, a proto je nelze použít s otevírači souborů IFC.

Dalším příkladem je přípona souboru FIC používaná pro soubory databáze WinDev Hyper File Database. Mohou vypadat jako soubory IFC, když se jen podíváte na příponu, ale formát je ve skutečnosti použitelný pouze s programem WinDev společnosti PC SOFT.


Historie IFC

Společnost Autodesk zahájila iniciativu IFC v roce 1994 jako způsob podpory vývoje integrovaných aplikací. Mezi 12 původních společností, které se připojily, patřily společnosti Honeywell, Butler Manufacturing a AT&T.

Industry Alliance for Interoperability otevřela členství komukoli v roce 1995 a poté změnila svůj název na International Alliance for Interoperability. Záměrem neziskové organizace bylo vydat Industry Foundation Class (IFC) jako produktový model AEC.

Název byl znovu změněn v roce 2005 a nyní je udržován programem buildingSMART.