Soubor KML (co to je a jak jej otevřít)

Co vědět

  • Soubor KML je soubor Keyhole Markup Language.
  • Otevřete jeden pomocí Google Earth, Merkaartor nebo Marble.
  • Převeďte na KMZ, CSV, GPX a další pomocí některých stejných programů nebo MyGeodata.

Tento článek popisuje, co jsou soubory KML, jak je lze otevřít a které programy mohou jeden převést do formátu, který funguje s jiným softwarem.


Co je soubor KML?

Soubor s příponou .KML je soubor Keyhole Markup Language. Soubory KML používají XML k vyjádření geografické anotace a vizualizace ukládáním umístění, překryvných obrázků, video odkazů a informací o modelování, jako jsou čáry, tvary, 3D obrázky a body.

Různé geoprostorové softwarové programy používají soubory KML, protože účelem je dát data do formátu, který mohou ostatní programy a webové služby snadno použít. To zahrnovalo prohlížeč Keyhole Earth od společnosti Keyhole, Inc., než společnost Google získala v roce 2004 a začala používat formát s aplikací Google Earth.

Jak otevírat soubory KML

Google Earth byl prvním programem, který dokázal prohlížet a upravovat soubory KML, a stále je to jeden z nejpopulárnějších způsobů, jak otevřít soubory KML online. Při otevřené webové stránce načtěte pomocí položky nabídky Moje místa (ikona záložky) soubor KML z počítače nebo účtu Disku Google.

Google Earth běží pouze ve webovém prohlížeči Chrome. Pokud chcete používat Google Earth bez použití Google Chrome, můžete si stáhnout Earth Pro pro Windows, Mac nebo Linux (použijte Soubor> Otevřít ... otevřete soubor KML ve verzi pro stolní počítače).

ArcGIS, Merkaartor, Blender (s doplňkem Google Earth Importer), Global Mapper a Marble mohou také otevírat soubory KML.

Soubory KML můžete otevřít také v libovolném textovém editoru, protože jsou to opravdu jen soubory XML ve formátu prostého textu. Můžete použít libovolný textový editor, například Poznámkový blok ve Windows, nebo z bezplatného textového editoru. Tímto způsobem však uvidíte textovou verzi, která obsahuje souřadnice a případně odkazy na obrázky, úhly náklonu kamery, časová razítka atd.


Jak převést soubor KML

Online verze Google Earth je jeden snadný způsob, jak převést soubory KML na KMZ nebo naopak. Když je soubor otevřený na Mojích místech, použijte tlačítko nabídky k uložení souboru do počítače jako KMZ, nebo použijte další nabídku (tři svisle naskládané tečky) k exportu KMZ do KML.

Chcete-li uložit soubor KML do souboru ESRI Shapefile (.SHP), GeoJSON, CSV nebo GPX, můžete použít web MyGeodata Converter. Další převodník KML na CSV lze získat na ConvertCSV.com.

Převaděč MyGeodata je zdarma pouze pro první tři převody. Každý měsíc můžete získat tři zdarma.

Chcete-li převést soubor KML na vrstvu ArcGIS, přejděte na tento odkaz, kde získáte další informace.

Pokud chcete převést soubor KML na XML, nemusíte ve skutečnosti provádět převod. Vzhledem k tomu, že formát je ve skutečnosti XML (soubor pouze používá příponu souboru .KML), můžete přejmenovat .KML na .XML, abyste jej mohli otevřít v prohlížeči XML.

Můžete také importovat soubor KML přímo do Map Google. To se děje prostřednictvím vaší stránky Moje mapy Google při přidávání obsahu do nové vrstvy mapy. S otevřenou mapou vyberte import v kterékoli vrstvě načíst soubor KML z počítače nebo z Disku Google. Můžete vytvořit novou vrstvu pomocí Přidat vrstvu tlačítko.


Více informací o formátu KML

Soubory KMZ a ETA jsou oba soubory značky Google Earth. Soubory KMZ jsou však pouze soubory ZIP, které obsahují soubor KML a jakékoli další zdroje, jako jsou obrázky, ikony, modely, překryvy atd. Soubory ETA byly používány prohlížečem Earth a dřívějšími verzemi aplikace Google Earth.

Od roku 2008 je KML součástí mezinárodního standardu Open Geospatial Consortium, Inc. Úplnou specifikaci KML naleznete na stránce Reference KML společnosti Google.

Stále nemůžete otevřít soubor?

Pokud stále nemůžete soubor otevřít nebo převést pomocí výše zmíněných programů, můžete chybně číst příponu souboru. Je možné, že máte co do činění se souborem, který opravdu nemá nic společného s formátem KML.

Dalším zaměnitelným formátem geografických dat je Geography Markup Language, ale používají podobně napsanou příponu souboru .GML.

Soubory KMR vůbec nesouvisí a jsou místo toho soubory KnowledgeMill Link používané zásuvným modulem Microsoft Outlook KnowledgeMill Filer.

Dalším formátem souboru, který si můžete s KML zaměňovat, je Korg Trinity / Triton Keymap nebo Mario Kart Wii Course Description, oba používají příponu souboru .KMP a otevírají se pomocí Awave Studio od FMJ-Software a KMP Modifier.

Soubory LMK lze snadno zaměnit i se soubory KML, ale jedná se o obrazové soubory Sothink Logo Maker, které můžete otevřít pomocí Logo Maker od Sothink.