Co je soubor SRT (a jak jej otevřít)

Co vědět

  • Soubor SRT je soubor SubRip Subtitle.
  • Otevřete video pomocí VLC, MPC-HC nebo KMPlayer.
  • Převeďte na VTT, TXT a podobné formáty pomocí Jubler nebo Rev.com.

Tento článek vysvětluje, co je soubor SRT, jak jej upravit nebo vytvořit vlastní, které programy mohou soubor přehrát spolu s videem a jak převést jeden do jiného formátu titulků.


Co je soubor SRT?

Soubor s příponou .SRT je soubor SubRip Subtitle. Tyto typy souborů obsahují informace o titulcích videa, jako jsou časové kódy začátku a konce textu a pořadové číslo titulků.

Je důležité si uvědomit, že samotné soubory SRT jsou pouze textové soubory, které se používají spolu s video daty. To znamená, že samotný soubor SRT neobsahuje žádná obrazová ani zvuková data.

Jak otevírat soubory SRT

K otevření souborů SRT lze použít libovolný textový editor, protože jde pouze o soubory prostého textu. Podívejte se na náš seznam nejlepších editorů volného textu, kde najdete některé možnosti, nebo zvažte použití vyhrazeného editoru SRT, jako je Jubler nebo Aegisub.

Nejběžnějším důvodem, proč někdo chce otevřít soubor SRT, je použít jej s videopřehrávačem, aby se titulky mohly přehrávat spolu s filmem.

V takovém případě můžete otevřít soubor SRT pomocí programů jako VLC, MPC-HC, KMPlayer, MPlayer, BS.Player nebo Windows Media Player (pomocí pluginu VobSub). Formát SRT je podporován také pro videa na YouTube, což znamená, že můžete dokonce použít titulky v jednom ze svých videí na YouTube.

Například pokud máte film otevřený ve VLC, můžete použít Podtitul > Přidat soubor s titulky v nabídce otevřete soubor SRT a nechejte jej hrát s videem. Podobné menu najdete ve všech ostatních výše uvedených přehrávačích videa.

Některé z těchto multimediálních přehrávačů pravděpodobně nemohou otevřít soubor SRT, pokud již není otevřené video. Chcete-li otevřít soubor SRT bez videa, stačí zobrazit text, použijte jeden z výše uvedených textových editorů

Přečtěte si náš článek Jak změnit výchozí program pro konkrétní příponu souboru v systému Windows, pokud se váš soubor SRT otevírá v jiném programu, než s jakým jej chcete otevřít. Nezapomeňte však, že protože většina přehrávačů videa, které podporují soubory SRT, pravděpodobně mají speciální nabídku pro jejich otevření, stejně jako u VLC, možná budete muset nejprve otevřít program a poté importovat soubor SRT namísto dvojitého kliknutí.


Jak převést soubor SRT

Někteří z výše uvedených editorů a video přehrávačů SRT mohou převádět soubory SRT do jiných formátů titulků. Například Jubler může uložit otevřený soubor SRT do souboru SSA, SUB, TXT, STL, XML nebo DXFP, což jsou různé typy formátů titulků.

Soubory SRT můžete také převést online na webových stránkách, jako jsou Rev.com a Subtitle Converter. Například Rev.com může převést soubor SRT na SCC, MCC, TTML, QT.TXT, VTT, CAP a další. Může to udělat hromadně a dokonce převede soubor SRT do více formátů současně.

Soubor SRT je pouze textový soubor, nikoli video nebo zvukový soubor. Nemůžete převést SRT na MP4 nebo jiný multimediální formát, jako je tento, bez ohledu na to, co čtete jinde!


Stále nemůžete soubor otevřít?

Pokud nemůžete soubor otevřít výše popsaným způsobem, zkontrolujte příponu souboru. Některé soubory používají podobnou příponu, i když formáty vůbec nesouvisí.

SRF a HGT jsou jen pár příkladů.

Jak vytvořit soubor SRT

Můžete si vytvořit svůj vlastní soubor SRT pomocí libovolného textového editoru, pokud zachováte správný formát a uložíte jej s příponou .SRT. Jednodušší způsob, jak vytvořit vlastní soubor SRT, je použít program Jubler nebo Aegisub uvedený v horní části této stránky.

Soubor SRT má konkrétní formát, ve kterém musí existovat. Zde je příklad pouze úryvku ze souboru SRT:

1097
01:20:45,138 --> 01:20:48,164
Teď bys řekl cokoli
dostat to, co chcete.

První číslo je pořadí, které by tato část titulků měla mít ve vztahu ke všem ostatním. V úplném souboru SRT se další část nazývá 1098 a poté 1099 atd.

Druhý řádek je časový kód, jak dlouho by měl být text zobrazen na obrazovce. Je nastaven ve formátu HH: MM: SS, MIL, což jsou hodiny: minuty: sekundy, milisekundy. To vysvětluje, jak dlouho by se měl text zobrazovat na obrazovce.

Ostatní řádky jsou text, který by se měl zobrazit během časového období definovaného přímo nad ním.

Po jedné části musí být před zahájením další řádek prázdného místa, což by v tomto příkladu bylo:

1098
01:20:52,412 --> 01:20:55,142
Chcete se litovat,
ne?

Více informací o formátu SRT

Program SubRip extrahuje titulky z filmů a zobrazuje výsledky ve formátu SRT, jak je popsáno výše.

Jiný formát, který se původně jmenoval WebSRT, používá také příponu souboru .SRT. Nyní se nazývá WebVTT (Web Video Text Track) a používá příponu souboru .VTT. I když je podporován hlavními prohlížeči, jako jsou Chrome a Firefox, není tak populární jako formát SubRip Subtitle a nepoužívá přesně stejný formát.

Soubory SRT si můžete stáhnout z různých webových stránek. Jedním z příkladů je web Podnapisi.net, který vám umožňuje stahovat titulky pro televizní pořady a filmy pomocí pokročilého vyhledávání a najít přesné video podle roku, typu, epizody, sezóny nebo jazyka.

MKVToolNix je jedním příkladem programu, který umožňuje mazat nebo přidávat soubory titulků ze souborů MKV.