Soubor 3GP (co to je a jak jej otevřít)

Soubor vytvořený 3GPP (3. generační partnerský projekt) je soubor s příponou 3GP multimediálním souborem 3GPP.

Tento formát kontejneru videa byl vyvinut s úmyslem ušetřit místo na disku, šířku pásma a využití dat, a proto jsou často viděny vytvořeny z mobilních zařízení a přenášeny mezi nimi.

Je to požadovaný standardní formát pro mediální soubory odesílané pomocí služeb MMS (Multimedia Messaging Service) a MBMS (Multimedia Broadcast Multicast Services).

Soubory v tomto formátu mohou někdy používat příponu souboru .3GPP, ale neliší se od těch, které používají příponu .3GP.


3GP vs 3G2

Lifewire / Tim Liedtke

3G2 je ve srovnání s formátem 3GP velmi podobný formát, který zahrnuje některá vylepšení, ale také některá omezení.

Zatímco 3GP je standardní video formát pro telefony založené na GSM, telefony CDMA používají formát 3G2, jak je stanoven v 3. generaci Partnership Project Group 2 (3GPP2).

Oba formáty souborů mohou ukládat stejné video streamy, ale formát 3GP je považován za lepší, protože je schopen ukládat zvukové toky ACC + a AMR-WB +. Ve srovnání s 3G2 však nemůže obsahovat zvukové toky EVRC, 13K a SMV / VMR.

Všechno, co bylo řečeno, pokud jde o praktické použití obou programů, programy, které mohou otevírat a převádět soubory 3GP, jsou téměř vždy stejné, že mohou pracovat se soubory 3G2.

Jak otevřít soubor 3GP nebo 3G2

Oba soubory lze přehrávat na mnoha různých mobilních telefonech 3G bez nutnosti speciální aplikace. I když mohou existovat určitá omezení, mobilní zařízení 2G a 4G jsou také téměř vždy schopna nativně přehrávat soubory 3GP / 3G2.

Pokud chcete samostatnou mobilní aplikaci pro přehrávání souborů 3GP, je OPlayer jednou z možností pro iOS a uživatelé Androidu mohou vyzkoušet MX Player nebo Simple MP4 Video Player (funguje i přes svůj název).

Můžete otevřít libovolný multimediální soubor také v počítači. Komerční programy samozřejmě budou fungovat, ale existuje také spousta freewarových přehrávačů 3GP / 3G2. Můžete například použít software, jako je bezplatný přehrávač médií QuickTime společnosti Apple, bezplatný přehrávač médií VLC nebo program MPlayer.

Soubory 3G2 a 3GP můžete také otevřít pomocí programu Microsoft Windows Media Player, který je součástí systému Windows. Možná však budete muset nainstalovat kodek, aby se správně zobrazovali, například bezplatný video dekodér FFDShow MPEG-4.


Jak převést soubor 3GP nebo 3G2

Pokud se soubor v počítači nebo mobilním zařízení nepřehraje, lze jej převést do použitelnějšího formátu, jako je MP4, AVI nebo MKV, pomocí jednoho z těchto bezplatných programů pro převádění videa. Jedním z našich oblíbených bezplatných převaděčů videa, který podporuje oba formáty, je Any Video Converter.

Zamzar a FileZigZag jsou další dva bezplatné převaděče souborů, které převádějí tyto typy souborů na webový server, což znamená, že nemusíte stahovat žádný software sami. Stačí nahrát soubor 3GP nebo 3G2 na jeden z těchto webů a budete mít možnost převést soubor do jiného formátu (3GP-na-3G2 nebo 3G2-na-3GP) a také převést na MP3, FLV, WEBM, WAV, FLAC, MPG, WMV, MOV nebo jakýkoli jiný populární audio nebo video formát.

FileZigZag vám také umožňuje vybrat zařízení, na které jej chcete převést. To je opravdu užitečné, pokud si nejste jisti, jaké formáty vaše zařízení podporuje nebo jakou příponu souboru by měl mít soubor, aby se mohl přehrávat na vašem konkrétním zařízení. Můžete si vybrat z předvoleb, jako jsou Android, Xbox, PS3, BlackBerry, iPad, iPhone a další.

Obvykle nemůžete změnit příponu souboru (například příponu 3GP / 3G2) na příponu, kterou váš počítač rozpozná, a očekávat, že nově přejmenovaný soubor bude použitelný (přejmenování ve skutečnosti soubor nepřevede). Ve většině případů musí proběhnout skutečný převod formátu souboru pomocí jedné z výše popsaných metod (pro jiné typy souborů, jako jsou dokumenty a obrázky, lze použít jiný převaděč souborů).

Jelikož však oba používají stejný kodek, můžete mít štěstí přejmenování souboru na jeden s příponou .MP4, pokud je zařízení, na kterém chcete soubor přehrát, v tomto ohledu trochu vybíravé. Totéž platí pro soubory .3GPP.


Stále nemůžete soubor otevřít?

Pokud se váš soubor v tuto chvíli neotevře, je velká šance, že nesprávně čtete příponu souboru a matete jiný formát tohoto souboru. Některé přípony souborů vypadají opravdu podobně, což může vést k přesvědčení, že i formáty jsou podobné.

Bohužel tomu tak není vždy. Například soubory 3PE mohou na první pohled vypadat, že mají něco společného s formáty popsanými na této stránce, ale jsou to opravdu formy používané TurboTaxem.

G3, který se používá pro faxové obrázky, by také mohl být chybně přečten jako 3GP. Jeden, který vypadá hodně jako 3G2, je 323, což jsou soubory H.323 Internet Telephony používané některými aplikacemi pro videokonference.

Pokud váš soubor ve skutečnosti nekončí zde vysvětlenými příponami souborů, prozkoumejte písmena / číslice, která vidíte, abyste se dozvěděli více o formátu a jakém programu je potřebujete otevřít nebo převést.