Soubor CRW (co to je a jak jej otevřít)

Soubor s příponou CRW je soubor obrázku Canon Raw CIFF. Tyto soubory jsou nezpracované a nekomprimované obrázky pořízené digitálním fotoaparátem Canon. Soubory CRW jsou strukturovány podobně jako formát souboru TIFF.

Formát CRW se v novějších fotoaparátech Canon již nepoužívá, protože byl nahrazen formátem CR2. Poslední specifikací formátu je verze 1.0, revize 4, datovaná koncem roku 1997. Vše si můžete přečíst ve specifikaci CIFF v datovém souboru obrázku [PDF].

Mezi starší digitální fotoaparáty, které podporují formát CRW, patří Canon EOS6D, EOSD30, EOSD60, EOS10D, EOS300D, Powershot Pro1, Powershots G1-G6 a Powershots S30-S70.

Formát souborů Canon Raw CIFF Image je podobný ostatním souborům obrázků raw pořízených jinými digitálními fotoaparáty, jako jsou formáty souborů Sony ARW, Nikon NEF, Fuji RAF a Olympus ORF.


Jak otevřít soubor CRW

Soubor CRW můžete otevřít zdarma pomocí IrfanView, XnView, Microsoft Windows Photos, Able RAWer, RawTherapee a Microsoft Windows Live Photo Gallery (s nainstalovaným Microsoft Camera Codec Pack).

Software dodávaný s fotoaparátem Canon by měl být také schopen otevírat obrázky uložené ve formátu CRW.

Pokud se v tomto okamžiku váš soubor CRW neotevírá v těchto programech, doporučujeme jej spustit prostřednictvím jednoho z níže uvedených převaděčů souborů, abyste mohli obrázek uložit do formátu rozpoznaného většinou prohlížečů obrázků.

Ačkoli tyto programy nejsou zdarma, měli byste být schopni otevřít soubor CRW také v aplikacích Adobe Photoshop, Adobe Photoshop Lightroom, ACD Systems Canvas, XARA Photo & Graphic Designer, AZImage a pravděpodobně i v některých dalších populárních fotografických a grafických nástrojích.

Pokud žádný z těchto programů nemůže soubor otevřít, ujistěte se, že správně čtete příponu souboru a že to není opravdu soubor, který má pouze podobně vypadající příponu souboru, jako je ESW, CRX, ARW nebo RWT.

Pokud zjistíte, že aplikace ve vašem počítači se pokouší otevřít soubor CRW, ale je to nesprávná aplikace, nebo pokud byste raději měli jiný nainstalovaný program otevírat soubory CRW, můžete změnit výchozí program pro konkrétní příponu souboru v systému Windows.

Jak převést soubor CRW

Existuje spousta různých bezplatných převaděčů souborů, které mohou převádět populární obrazové formáty jako PNG, JPG, GIF atd., Ale nejrychlejší způsob převodu souborů CRW je Zamzar, protože je to online převaděč souborů. Online převaděče znamenají, že nemusíte stahovat nástroj pro převod, ale kompromisem je, že musíte nahrát soubor na web a poté stáhnout převedený.

Zamzar převádí soubory CRW do formátu JPG, PNG, TIFF, PDF a několika dalších obrazových formátů. Další online převodník CRW podobný Zamzarovi je CRW Viewer, ale sám jsem to nezkoušel, abych zjistil, že to funguje.

Pokud chcete převést CRW na DNG, můžete tak učinit pomocí aplikace Adobe DNG Converter.