Soubor APK (co to je a jak jej otevřít)

Co vědět

  • Soubor APK je soubor balíčku Android.
  • Otevřete jeden v počítači pomocí BlueStacks.

Tento článek popisuje, co je soubor APK, jak jej otevřít nebo nainstalovat (jak přesně záleží na vašem operačním systému) a proč jeho převod nemusí být příliš užitečný.


Co je soubor APK?

Soubor s příponou APK je soubor balíčku Android, který se používá k distribuci aplikací v operačním systému Android společnosti Google.

Soubory APK se ukládají ve formátu ZIP a obvykle se stahují přímo do zařízení Android, obvykle prostřednictvím obchodu Google Play, ale lze je najít také na jiných webových stránkách.

Část obsahu nalezeného v typickém souboru APK zahrnuje soubor AndroidManifest.xml, classes.dex a resources.arsc; stejně jako složka META-INF a res.

Lifewire

Jak otevřít soubor APK

Soubory APK lze otevřít v řadě operačních systémů, ale používají se hlavně v zařízeních Android.

Otevřete soubor APK v systému Android

Otevření souboru APK ve vašem zařízení Android vyžaduje pouze jeho stažení jako jakýkoli jiný soubor a jeho otevření na požádání. Soubory APK nainstalované mimo obchod Google Play se však nemusí nainstalovat hned kvůli zavedenému bezpečnostnímu bloku.

Chcete-li obejít toto omezení stahování a nainstalovat soubory APK z neznámých zdrojů, přejděte do jedné z těchto nabídek v závislosti na verzi systému Android:

  • Nastavení > Aplikace a oznámení > pokročilý > Speciální přístup k aplikacím > Nainstalujte si neznámé aplikace
  • Nastavení > Aplikace a oznámení
  • Nastavení > Bezpečnostní

V závislosti na vašem zařízení možná budete muset udělit konkrétní aplikaci, jako je Chrome, oprávnění k instalaci neoficiálních souborů APK. Nebo pokud to vidíte, povolte Nainstalujte neznámé aplikace or Neznámé zdroje.

Pokud se soubor APK neotevře, zkuste jej vyhledat pomocí správce souborů, jako je Astro File Manager nebo ES File Explorer File Manager.

Jak instalovat soubory APK na Androidu

Otevřete soubor APK ve Windows

Soubor APK můžete otevřít na PC pomocí emulátoru Android, jako je BlueStacks. V tomto programu přejděte do Moje aplikace a poté zvolte Nainstalujte apk z rohu okna.

Jak používat Bluestacks ke spouštění aplikací pro Android ve Windows

Otevřete soubor APK na počítači Mac

ARC Welder je rozšíření Google Chrome, které je určeno pro testování aplikací pro Android pro Chrome OS, ale funguje na jakémkoli OS. To znamená, že můžete otevřít APK na počítači Mac nebo Windows, pokud máte tuto aplikaci nainstalovanou v prohlížeči Chrome.

Otevřete soubor APK v systému iOS

Na iPhonu nebo iPadu nelze otevřít ani nainstalovat soubory APK, protože soubor je vytvořen zcela odlišným způsobem než aplikace používané na těchto zařízeních a tyto dvě platformy nejsou navzájem kompatibilní.

Extrahování souborů APK

Soubor APK můžete také otevřít v systému Windows, macOS nebo jiném operačním systému pro stolní počítače pomocí nástroje pro extrakci souborů. Vzhledem k tomu, že soubory APK jsou jednoduše archivy více složek a souborů, můžete je rozbalit pomocí programu, jako je 7-Zip nebo PeaZip, a zobrazit tak různé komponenty, které tvoří aplikaci.

To vám však neumožňuje skutečně použít soubor APK v počítači. K tomu je zapotřebí emulátor Androidu (jako je BlueStacks), který v zásadě spouští operační systém Android v počítači.


Jak převést soubor APK

Přestože je pro převod jednoho typu souboru na jiný obvykle nutný program nebo služba pro převod souborů, nejsou při práci se soubory APK příliš užitečné. Je to proto, že soubor APK je aplikace, která je vytvořena pouze pro spuštění na konkrétních zařízeních, na rozdíl od jiných typů souborů, jako jsou MP4 nebo PDF, které fungují na různých platformách.

Místo toho, pokud chcete převést soubor APK na ZIP, použijte výše popsané pokyny. Otevřete soubor APK v nástroji pro extrakci souborů a poté jej znovu zabalte jako ZIP, nebo jednoduše přejmenujte soubor .APK na .ZIP.

Přejmenování takového souboru není způsob převodu souboru. Funguje to pouze v případě souborů APK, protože formát souboru již používá ZIP, ale do konce pouze přidává jinou příponu souboru (.APK).

Jak jste si přečetli výše, nemůžete převést soubor APK na IPA pro použití v iOS, ani převést APK na EXE, abyste mohli používat aplikaci pro Android ve Windows.

Normálně však můžete najít alternativu pro iOS, která funguje místo aplikace pro Android, kterou chcete nainstalovat do svého iPhonu nebo iPadu. Většina vývojářů má stejnou aplikaci k dispozici na obou platformách (APK pro Android i IPA pro iOS).

Namísto převaděče APK na EXE stačí nainstalovat otvírač souborů APK systému Windows shora a poté jej použít k otevření aplikace pro Android ve vašem počítači; aby to fungovalo, nemusí existovat ve formátu souboru EXE.

Soubor APK můžete převést na BAR pro použití se zařízením BlackBerry pouhým nahráním souboru APK do online převaděče APK na BAR Good e-Reader. Počkejte na dokončení převodu a poté stáhněte soubor BAR zpět do počítače.


Leave a Comment