Soubor M4A (co to je a jak jej otevřít)

Soubor s příponou M4A je zvukový soubor MPEG-4. Nejčastěji se nacházejí v iTunes Store Apple jako formát stahování skladeb.

Mnoho souborů M4A je kódováno ztrátovým kodekem Advanced Audio Coding (AAC), aby se zmenšila velikost souboru. Některé soubory M4A mohou místo toho používat Apple Lossless Audio Codec (ALAC).

Pokud stahujete skladbu z iTunes Store, která je chráněna proti kopírování, je místo toho uložena s příponou M4P.

Tim Fisher / Lifewire

Soubory M4A jsou podobné video souborům MPEG-4 (MP4), protože oba používají formát kontejneru MPEG-4. Soubory M4A však mohou obsahovat pouze zvuková data.


Jak otevřít soubor M4A

Spousta programů podporuje přehrávání souborů M4A, včetně VLC, iTunes, QuickTime, Windows Media Player (v11 vyžaduje balíček K-Lite Codec Pack), Media Player Classic, Winamp a velmi pravděpodobně i některé další populární aplikace pro přehrávání médií.

Tablety a telefony Android, plus Apple iPhone, iPad a iPod touch, fungují také jako hráči M4A a mohou otevřít zvukový soubor přímo z e-mailu nebo webu bez nutnosti speciální aplikace, bez ohledu na to, zda soubor používá AAC nebo ALAC. Ostatní mobilní zařízení mohou mít nativní podporu i pro přehrávání M4A.

Rhythmbox je další přehrávač M4A pro Linux, zatímco uživatelé počítačů Mac mohou soubory M4A otevírat pomocí přehrávače Elmedia Player.

Protože se formát MPEG-4 používá pro soubory M4A i MP4, měl by jakýkoli videopřehrávač, který podporuje přehrávání jednoho souboru, přehrávat i druhý, protože tyto dva soubory mají přesně stejný formát.

Jak převést soubor M4A

Zatímco soubory M4A mohou být běžným typem souborů, rozhodně nepřekonávají formát MP3, a proto možná budete chtít převést M4A na MP3.

Můžete si vytvořit MP3 ze souboru M4A pomocí iTunes, což je užitečné, pokud je skladba již ve vaší knihovně iTunes. Další možností je převést soubor M4A pomocí bezplatného převaděče souborů.

Chcete-li převést M4A na MP3 pomocí iTunes, musíte změnit nastavení importu iTunes a poté použít Konvertovat možnost nabídky pro vytvoření kopie MP3.

Převod M4A na MP3 pomocí iTunes.

  1. Jít do editovat > Předvolby a pak se ujistěte, že jste soustředěni na obecně Karta.

  2. Klepněte na tlačítko Dovozní Nastavení tlačítko.

  3. vybrat MP3 Encoder z rozbalovací nabídky.

  4. klikněte OK a pak OK znovu v okně Obecné předvolby.

  5. Vyberte soubor M4A z vaší knihovny, který chcete převést.

    Chcete-li otevřít hudební knihovnu v iTunes, vyberte Knihovna v horní části programu a poté zajistěte Hudba je vybráno z rozevírací nabídky vlevo. Nakonec vyberte písně v levém podokně zobrazíte seznam všech skladeb.

  6. Jít do Soubor > Konvertovat > Vytvořit MP3 verze.

iTunes nemažou M4A při převodu na MP3. Oba zůstanou ve vaší knihovně iTunes.

Několik bezplatných převaděčů souborů M4A, které mohou převádět formát nejen na MP3, ale i jiné jako WAV, M4R, WMA, AIFF a AC3, zahrnují Přepínač zvukových souborů, Freemake Audio Converter a MediaHuman Audio Converter.

Něco jiného, ​​co můžete udělat, je převést soubor M4A na MP3 online pomocí převaděče jako FileZigZag nebo Zamzar. Nahrajte soubor M4A na jeden z těchto webů a kromě MP3 získáte mnoho různých možností výstupního formátu, mimo jiné FLAC, M4R, WAV, OPUS a OGG.

Online převaděče M4A jsou užitečné, protože fungují z libovolného operačního systému a běží v podstatě okamžitě bez instalace softwaru. Na rozdíl od desktopových převaděčů však musíte nahrát soubor M4A, počkat na jeho převod a poté stáhnout převedený soubor, což je proces, který může chvíli trvat, pokud máte pomalé připojení k internetu.

Možná budete moci „převést“ soubor M4A na text pomocí softwaru pro rozpoznávání řeči, jako je Dragon. Programy, jako je tento, mohou přepisovat živá, mluvená slova do textu, a Dragon je jedním příkladem, který to dokáže i se zvukovým souborem. Možná však budete muset nejprve převést soubor M4A na MP3 pomocí některého z výše uvedených převaděčů.


Více informací o souborech M4A

Některé soubory audioknih a podcastů používají příponu souboru M4A, ale protože tento formát nepodporuje záložky pro uložení posledního přístupového místa do souboru, jsou obvykle uloženy ve formátu M4B, který tyto informace dokáže uložit.

Formát MPEG-4 Audio používá iPhone společnosti Apple ve formě vyzváněcích tónů, ale místo M4A se ukládají s příponou M4R.

Ve srovnání s MP3 jsou soubory M4A obvykle menší a mají lepší kvalitu. Je to z důvodu vylepšení ve formátu M4A, který měl nahradit MP3, jako je komprese založená na vnímání, větší velikosti bloků ve stacionárních signálech a menší velikosti vzorových bloků.


Další pomoc se soubory M4A

Pokud se váš soubor neotevře nebo nekonvertuje pomocí výše uvedených programů, je docela možné, že nesprávně čtete příponu souboru.

Například soubory 4MP mohou být zaměňovány za soubory M4A, ale nebudou fungovat správně, pokud se pokusíte otevřít jeden pomocí přehrávače M4A. Soubory 4MP jsou soubory databáze 4-MP3, které obsahují odkazy na zvukové soubory, ale ve skutečnosti neobsahují žádná zvuková data.

Soubory M a MFA jsou podobné v tom, že přípony souborů velmi připomínají soubor „.M4A“, ale také nepracují s přehrávači M4A a většinou nesouvisejí se zvukovými soubory.