Soubor AVI (co to je a jak jej otevřít)

Soubor Audio Video Interleave, soubor s příponou AVI, je běžně používaný formát souborů vyvinutý společností Microsoft pro ukládání obrazových i zvukových dat do jednoho souboru.

Formát AVI je založen na formátu RIFF (Resource Interchange File Format), což je formát kontejneru používaný k ukládání multimediálních dat.

AVI je obvykle méně komprimovaný než jiné, populárnější formáty jako MOV a MPEG, což znamená, že soubor AVI bude větší než stejný soubor v jednom z těchto více komprimovaných formátů.


Jak otevřít soubor AVI

Při otevírání souborů AVI můžete mít potíže, protože je lze kódovat pomocí různých video a zvukových kodeků. Jeden soubor AVI se může dobře přehrávat, ale jiný nemusí, protože je lze přehrávat pouze v případě, že jsou nainstalovány správné kodeky.

Windows Media Player je součástí většiny verzí systému Windows a ve výchozím nastavení by měl být schopen přehrávat většinu souborů AVI. Pokud se soubor AVI nepřehraje v programu Windows Media Player, můžete zkusit nainstalovat balíček K-Lite Codec zdarma.

VLC, ALLPlayer, Kodi a DivX Player jsou další bezplatné přehrávače AVI, které si můžete vyzkoušet, pokud pro vás nefunguje WMP.

Většina webových úložných služeb bude také přehrávat soubory AVI, pokud jsou tam uloženy. Disk Google je jedním z mnoha příkladů.

Některé jednoduché a bezplatné editory AVI zahrnují Avidemux, VirtualDub, Movie Maker a Wax.

Jak převést soubor AVI

Někdy můžete soubor převést pouhým otevřením v prohlížeči (jako jeden z výše uvedených programů) a následným uložením do jiného formátu, ale u většiny přehrávačů AVI to pravděpodobně neplatí.

Nejjednodušším a nejúčinnějším způsobem, jak převést soubor AVI do jiného formátu, je místo toho použít bezplatný převaděč souborů. Jeden z našich oblíbených, Any Video Converter, převádí AVI na MP4, FLV, WMV a řadu dalších formátů.

Další možností, pokud je soubor AVI docela malý, je použít online převaděč AVI, jako je Zamzar, FileZigZag, OnlineVideoConverter nebo Online-Convert.com. Po nahrání souboru AVI na některý z těchto webů jej můžete převést do různých formátů, jako jsou 3GP, WEBM, MOV nebo MKV, včetně zvukových formátů (MP3, AAC, M4A, WAV atd.). Poté budete muset převést soubor zpět do počítače, abyste jej mohli použít.

Pokud existuje konkrétní typ souboru, na který potřebujete převést soubor AVI na ten, který v našich příkladech není uveden výše, klikněte na tyto webové stránky převaděče AVI a vyhledejte seznam formátů, do kterých můžete soubor AVI převést. Například pokud používáte FileZigZag, můžete navštívit jejich stránku Typy konverzí a zobrazit úplný seznam podporovaných formátů.

Podívejte se na náš seznam bezplatných programů pro převádění videa a online služeb pro ještě více bezplatných převaděčů AVI, z nichž některé slouží také jako bezplatný editor AVI.


Stále nemůžete soubor otevřít?

Pokud se váš soubor neotevírá s výše uvedenými programy, možná jste nesprávně přečetli příponu souboru, což znamená, že technicky otevíráte něco jiného než soubor AVI.

Například, zatímco přípona souboru může vypadat jako „.AVI“, může to být ve zcela jiném formátu souboru, jako je AV, AVS (Předvolby projektu Avid), AVB (Avid Bin) nebo AVE.