Soubor CGI (co to je a jak jeden otevřít)

Soubor s příponou CGI je soubor skriptu rozhraní Common Gateway Interface. Jsou to textové soubory, ale protože jsou napsány v programovacím jazyce, jako je C nebo Perl, mohou za určitých podmínek fungovat jako spustitelné soubory.

Jedním příkladem je soubor CGI, který obsahuje skripty odpovědné za odesílání e-mailů z formuláře na webu. Tyto soubory skriptů se často nacházejí v adresáři „cgi-bin“ webového serveru.


Jak otevřít soubor CGI

Protože soubory CGI jsou textové soubory, lze k jejich prohlížení a úpravám použít vestavěný program Poznámkový blok ve Windows. K otevírání souborů CGI lze ale použít i jiné textové editory.

Ačkoli to není zamýšleno takhle fungovat, můžete se někdy pokusit stáhnout soubor z webu, ale místo toho získáte soubor .CGI. Například bankovní výpis nebo účet za pojištění, který stahujete, může přijít jako soubor .CGI namísto souboru PDF (nebo v jiném formátu, jako je JPG atd.).

Měli byste být schopni přejmenovat soubor .CGI na soubor, který jste chtěli stáhnout, a poté jej otevřít, jako byste to pravidelně dělali. V tomto příkladu by přejmenování souboru .CGI na soubor .PDF mělo umožnit otevření PDF v prohlížeči PDF. Stejný proces by měl fungovat s jakýmkoli souborem v této souvislosti, který je nesprávně pojmenován.

Přejmenování takových souborů ve skutečnosti nepřevede do nového formátu. Pouze změní, který program soubor otevře. Vzhledem k tomu, že v tomto příkladu by měl být dokument PDF, přejmenováním na .PDF se do souboru uvede pouze správná přípona souboru.

Pokud stále dostáváte soubor .CGI namísto skutečného souboru, který sledujete, může být nutné vymazat mezipaměť prohlížeče a zkusit to znovu. Pokud problém přetrvává, může být dalším řešením deaktivace brány firewall nebo bezpečnostního softwaru.

Pokud zjistíte, že se aplikace ve vašem počítači pokouší otevřít soubor CGI, ale je to nesprávná aplikace, nebo byste raději měli jiný nainstalovaný program otevírat soubory CGI, změňte výchozí program pro konkrétní příponu souboru a proveďte tuto změnu v systému Windows.

Jak převést soubor CGI

Soubory CGI nebudou na webovém serveru fungovat správně, pokud jej převedete do jiného formátu. Stále však můžete uložit otevřený soubor CGI do HTML nebo jiného textového formátu pomocí textového editoru, na který jsme výše odkazovali.

Vzpomeňte si, co jsme řekli výše o přejmenování souboru CGI. Pokud tak neučiníte, CGI se ve skutečnosti nepřevede na PDF, JPG atd., Ale místo toho se do souboru vloží správná přípona souboru, aby jej správný program rozpoznal a otevřel. Skutečná konverze souborů probíhá pomocí převaděče souborů.

Je to nad rámec tohoto článku, pokud to, co vlastně hledáte, jsou informace o programování CGI. Například pokud chcete přeložit informace z formuláře CGI do souboru aplikace Excel, nemůžete jen převést samotný skript CGI do souboru XLSX nebo XLS.


Stále nemůžete soubor otevřít?

Znovu zkontrolujte příponu souboru, abyste se ujistili, že nezaměňujete soubor CGM (Computer Graphics Metafile), CSI, CGR (CATIA Graphical Representation), CGF (Crytek Geometry Format) nebo CGZ (Cube Map) se souborem, který má příponu .CGI.

Jak vidíte, přípony souborů používané mezi různými formáty mohou vypadat strašně podobně, ale to nutně neznamená, že jsou otevřeny nebo převedeny stejným způsobem.