Soubor ZXP (co to je a jak jeden otevřít)

Soubor s příponou ZXP je soubor rozšíření Adobe Zip Format Extension Package, který obsahuje malé kousky softwaru, který přidává funkčnost softwarovému produktu Adobe.

Soubory ZXP jsou ve skutečnosti jen komprimované soubory ZIP. Nahrazují starší formát souboru Macromedia Extension Plugin, který používá příponu souboru .MXP, a vylepšují starší formát podporou digitálního podpisu k identifikaci vydavatele rozšíření.

V tomto formátu je spousta bezplatných filtrů a pluginů aplikace Photoshop.


Jak otevřít soubor ZXP

Aplikace Adobe Extension Manager verze CS5.5 a vyšší podporuje soubory ZXP, zatímco předchozí verze aplikace Extension Manager mohou používat původní formát MXP. Creative Cloud 2015 a novější vyžaduje pro použití souborů ZXP desktopový program Creative Cloud.

Před použitím v programu Adobe nemusíte soubor ZXP dekomprimovat, protože software to za vás provede automaticky. S nainstalovaným jedním z těchto programů můžete poklepáním na soubor ZXP zahájit jeho instalaci.

Pokud potřebujete pomoc se stahováním a instalací souborů ZXP v aplikaci Extension Manager, podívejte se do výukového programu Adobe Extension Manager nebo v tomto dokumentu nápovědy Creative Cloud, který vám pomůže s instalací souborů ZXP pomocí služby Creative Cloud (včetně rozšíření třetích stran). Pokud máte potíže s používáním souborů ZXP v těchto aplikacích, podívejte se také na příručku Adobe Troubleshoot Adobe Exchange for Creative Cloud.

Tyto soubory mohou nainstalovat také programy třetích stran, jako je Adobe ZXPInstaller a ZXP Installer. Další, Anastasiy's Extension Manager, může instalovat, odebírat a aktualizovat soubory ZXP.

Vzhledem k tomu, že soubory ZXP jsou ve formátu archivu ZIP, můžete je také otevřít nástrojem zip / unzip, jako je 7-Zip. To vám nedovolí použít soubor s programem Adobe, ale uvidíte různé soubory a složky, které tvoří soubor ZXP.

Pokud zjistíte, že se aplikace ve vašem počítači pokouší otevřít soubor ZXP, ale je to nesprávná aplikace, nebo pokud byste raději měli jiný nainstalovaný program otevírat soubory ZXP, přečtěte si v příručce Jak změnit výchozí program pro konkrétní příponu souboru ta změna ve Windows.

Jak převést soubor ZXP

Ve skutečnosti nemusíte převádět ZXP na ZIP, protože stačí přejmenovat příponu souboru z .ZXP na .ZIP. To vám umožní otevřít soubor v libovolném nástroji pro rozbalení souborů, který podporuje formát ZIP.

Pokud potřebujete udělat opak a převést starší formát MXP na ZXP, použijte Nástroje > Převeďte příponu MXP na ZXP možnost nabídky v aplikaci Adobe Extension Manager CS6.


Další informace o souborech ZXP

Pokud se soubor ZXP ve vašem počítači neotevírá, je možné, že nemáte správný program Adobe nezbytný pro jeho použití. Pokud má přípona přidružené další soubory a složky, otevřete CSXS a pak manifest.xml uvnitř této složky.

V souboru XML je část obklopena značkou „HostList“. Podívejte se, které programy Adobe jsou tam uvedeny; to jsou jediné, které mohou použít konkrétní soubor ZXP.

Mezi běžná místa, kde můžete najít soubory ZXP ve Windows, patří:

C: Program Files Common Files Adobe
C: Program Files (x86) Adobe Adobe Bridge [verze] PublishPanel factory zxp
C: Users [uživatelské jméno] AppData Roaming Adobe Extension Manager CC EM Store Virtual Product

V systému macOS se soubory ZXP často nacházejí v těchto složkách:

/ Knihovna / Podpora aplikací / Adobe / CEP / rozšíření /
/ Knihovna / Podpora aplikací / Adobe / rozšíření /
/ Uživatelé / [uživatelské jméno] / Podpora aplikací / Adobe / CEP / rozšíření /
/ Uživatelé / Podpora aplikací / Adobe / rozšíření /


Stále nemůžete soubor otevřít?

I když jejich přípony souborů vypadají podobně, soubory ZXP nemají nic společného se soubory ZPS, což jsou soubory Zebra Portable Safe používané v programu nazvaném ZPS Explorer.

Další podobně hláskovanou příponou souboru je ZIPX, který se používá pro soubory Extended Zip; lze je otevřít pomocí PeaZip.

Pokud znovu přečtete příponu souboru a zjistíte, že nekončí příponou „ZXP“, prozkoumejte příponu souboru, která se tam nachází, a dozvíte se více o formátu a programu, který jej může otevřít.