Co je soubor XML? (A jak otevřít jeden)

Co vědět

 • Soubor XML je soubor Extensible Markup Language.
 • Otevřete jeden pomocí online prohlížeče XML, Visual Studio Code nebo Notepad ++.
 • Převeďte na JSON, CSV, HTML a další pomocí stejných programů.

Tento článek popisuje, co jsou soubory XML a kde se používají, které programy je mohou otevřít a jak převést jeden do jiného textového formátu, jako je JSON, PDF nebo CSV.


Co je soubor XML?

Soubor XML je soubor Extensible Markup Language. Jsou to soubory prostého textu, které samy o sobě nic nedělají, kromě popisu transportu, struktury a ukládání dat.

Zdroj RSS je jedním běžným příkladem souboru založeného na XML.

Některé soubory XML jsou místo toho soubory Cinelerra Video Project používané v programu pro úpravy videa Cinelerra. Soubor obsahuje nastavení související s projektem, jako je seznam minulých úprav provedených v projektu a také cesty k umístění mediálních souborů.

Lifewire / Miguel Co.

I když se zdají související, protože jejich přípony souborů jsou podobné, soubory XLM nejsou stejné jako soubory XML.

Jak otevřít soubor XML

Mnoho programů otevírá soubory XML, včetně online prohlížeče XML Code Beautify a některých webových prohlížečů. Několik populárních programů také upravuje soubory XML.

Mezi pozoruhodné bezplatné editory XML patří Notepad ++ a XML Notepad 2007. EditiX a Adobe Dreamweaver jsou několik dalších populárních editorů XML, ale lze je použít pouze v případě, že se vám podaří získat zkušební verzi. Populární editor Visual Studio Code společnosti Microsoft zpracovává soubory XML jako champ.

Jen proto, že soubor XML lze snadno otevřít a zobrazit, ještě neznamená, že udělá cokoli. Mnoho různých typů programů používá XML jako způsob, jak ukládat data standardním způsobem, ale ve skutečnosti použití souboru XML pro konkrétní účel vyžaduje, abyste věděli, na co daný soubor XML ukládá data.

Například formát XML se používá pro soubory MusicXML, formát notového záznamu založený na XML. Určitě byste mohli otevřít jeden z těchto souborů XML v libovolném textovém editoru, abyste zjistili, jaký druh dat tam je, ale je to opravdu užitečné pouze v programu, jako je Finale NotePad.

Protože soubory XML jsou textové soubory, bude jakýkoli textový editor, včetně vestavěného nástroje Poznámkový blok ve Windows, schopen správně zobrazit a upravovat obsah souboru XML. Výše uvedené specializované editory XML jsou lepší pro úpravy souborů XML, protože rozumějí struktuře souboru. Standardní textový editor není pro úpravy souborů XML tak snadný.

Pokud se však chcete vydat touto cestou, přečtěte si seznam našich nejlepších editorů volného textu pro některé z našich oblíbených položek.

Soubory Cinelerra Video Project, které používají příponu souboru XML, lze otevřít pomocí softwaru Cinelerra pro Linux. Program byl dříve rozdělen na dva, nazvaný Heroine Virtual a Community Version, ale nyní jsou spojeny do jednoho.

Pokud stále nemůžete soubor otevřít, ujistěte se, že si ho nezaměňujete se souborem, který má pouze podobný název přípony souboru, jako je soubor XMP, XMF nebo ML.


Jak převést soubor XML

Nejlepším řešením pro převod souboru XML do jiného formátu je použití jednoho z výše zmíněných editorů. Program, který vytváří soubor XML, je více než pravděpodobné, že dokáže uložit stejný soubor do jiného formátu.

Například jednoduchý textový editor, který dokáže otevřít textový dokument, jako je XML, může obvykle uložit soubor do jiného textového formátu, jako je TXT. Z tohoto přepínače však nezískáte nic jiného než jen změnu přípony souboru.

Pokud hledáte rychlé řešení, můžete vyzkoušet online převodník XML na JSON od Code Beautify. Tento nástroj umožňuje převést XML na JSON vložením kódu XML na web a následným stažením souboru .JSON do počítače. Můžete také v počítači vyhledat soubor XML nebo jej načíst z adresy URL.

Převodník XML na JSON je samozřejmě užitečný, pouze pokud o to jde. Zde jsou některé další bezplatné převaděče XML online, které by pro vás mohly být užitečnější:

 • XML do HTML
 • XML do CSV
 • XML až XSD
 • XML do PDF

Zde jsou některé bezplatné převaděče, které převádějí na XML místo z XML:

 • XLS / XLSX do XML
 • SQL na XML
 • CSV do XML
 • JSON do XML

Obvykle nemůžete změnit příponu souboru (například příponu XML) na příponu, kterou váš počítač rozpozná, a očekávat, že nově přejmenovaný soubor bude použitelný. Skutečný převod formátu souboru pomocí jedné z výše popsaných metod musí proběhnout ve většině případů. Jelikož je však XML založen na textu, může být v některých situacích užitečné přejmenování rozšíření.


Více informací o souborech XML

Soubory XML jsou formátovány pomocí značek, podobně jako jiné soubory značkovacího jazyka, jako jsou soubory HTML. Ukázkový soubor XML můžete vidět na webu společnosti Microsoft.

Od Microsoft Office 2007 Microsoft používá formáty založené na XML pro Word, Excel a PowerPoint, orientační v příslušných formátech souborů: .DOCX, .XLSX a .PPTX. Společnost Microsoft nabízí podrobné vysvětlení výhod používání těchto typů souborů založených na XML.

Některé další typy souborů založené na XML zahrnují soubory EDS, XSPF, FDX, SEARCH-MS, CMBL, APPLICATION a DAE.

W3Schools má spoustu informací o souborech XML, pokud hledáte podrobný pohled na to, jak s nimi pracovat.