Co je soubor JPG? (A jak otevřít jeden)

Co vědět

  • Soubor JPG / JPEG je obrazový soubor.
  • Otevřete jej v libovolném prohlížeči nebo prohlížeči obrázků, jako je IrfanView.
  • Převádějte na PNG, SVG, PDF atd. Pomocí nástroje pro převod obrázků, jako je Convertio.

Tento článek vysvětluje, co jsou soubory JPG a JPEG a jak se liší od jiných formátů obrázků, jak je otevřít a které programy mohou převést jeden do jiného formátu obrázku, jako je SVG, GIF nebo PNG.


Co je soubor JPG (JPEG)?

Soubor JPG nebo JPEG (oba vyslovované „jay-peg“) je obrazový soubor. Zatímco některé obrazové soubory JPG používají příponu souboru .JPG a jiné používají .JPEG, oba jsou stejného typu souboru.

Některé soubory obrázků JPEG používají příponu souboru .JPE, ale to není příliš běžné. Soubory JFIF jsou soubory formátu JPEG Interchange Format, které také používají kompresi JPEG, ale nejsou tak populární jako soubory JPG.

Jak otevřít soubor JPG nebo JPEG

Soubory JPG jsou podporovány všemi prohlížeči a editory obrázků. Je to nejrozšířenější formát obrazu.

Soubory JPG můžete otevírat pomocí webového prohlížeče, jako je Chrome nebo Firefox (přetáhněte místní soubory JPG do okna prohlížeče) a vestavěné programy Microsoft, jako je prohlížeč fotografií a aplikace Malování. Pokud používáte Mac, mohou soubory JPG otevřít Apple Preview a Apple Photos.

Soubory JPG.

Soubory JPG jsou široce používány, protože kompresní algoritmus výrazně zmenšuje velikost souboru, což je ideální pro sdílení, ukládání a zobrazování na webových stránkách. Tato komprese JPG však také snižuje kvalitu obrazu, což může být patrné, pokud je vysoce komprimované.

IrfanView, Adobe Photoshop, GIMP a v podstatě jakýkoli jiný program, který prohlíží obrázky, včetně online služeb, jako je Google Drive, také podporuje soubory JPG.

Mobilní zařízení také podporují otevírání souborů JPG, což znamená, že je můžete zobrazit ve svém e-mailu a prostřednictvím textových zpráv, aniž byste potřebovali konkrétní aplikaci pro prohlížení souborů JPG.

Některé webové stránky a programy nemusí rozpoznat obrázek jako soubor obrázku JPEG, pokud nemá správnou příponu souboru, kterou program hledá. Například některé základní editory a prohlížeče obrázků otevřou pouze soubory .JPG a nebudou vědět, že soubor .JPEG, který máte, je stejná věc. V těchto případech stačí soubor přejmenovat, aby měl příponu, které program rozumí.


Jak převést soubor JPG nebo JPEG

Existují dva hlavní způsoby, jak převést soubory JPG. Můžete buď použít prohlížeč / editor obrázků a uložit jej do nového formátu (za předpokladu, že je tato funkce podporována), nebo připojit soubor JPG do programu převaděče obrázků.

Například FileZigZag je online převodník JPG, který může soubor uložit do řady dalších formátů, včetně PNG, TIF / TIFF, GIF, BMP, DPX, TGA, PCX a YUV.

Další opravdu jednoduchou možností je Resizing.app a pokud plánujete provádět spoustu konverzí, existuje rozšíření pro Chrome. Výstupní formáty zahrnují PNG, TIFF, WEBP a BMP.

Můžete dokonce převést soubory JPG do formátu MS Word, jako je DOCX nebo DOC, pomocí Zamzar, což je jako FileZigZag v tom, že převádí soubor JPG online. Kromě jiných formátů také ukládá JPG do ICO, PS, PDF a WEBP.

Pokud chcete pouze vložit soubor JPG do dokumentu Word, nemusíte jej převádět do formátu souboru MS Word. Taková konverze ve skutečnosti nedělá velmi dobře formátovaný dokument. Místo toho použijte vestavěnou možnost Word pro vložení JPG přímo do dokumentu, i když už tam máte text.

Otevřete soubor JPG v programu Microsoft Paint a použijte Soubor > Uložit jako menu převést na BMP, DIB, PNG, TIFF atd. Ostatní výše zmínění diváci a editori JPG podporují podobné možnosti nabídky a formáty výstupních souborů.

Používání webu Convertio je jedním ze způsobů převodu JPG na EPS, pokud chcete, aby byl obrazový soubor v tomto formátu. Pokud to nefunguje, můžete zkusit AConvert.com.


Stále nemůžete soubor otevřít?

Některé formáty souborů používají přípony souborů, které vypadají jako soubory .JPG, ale ve skutečnosti nesouvisí. Mezi příklady patří JPR (JBuilder Project nebo Fugawi Projection), JPS (Stereo JPEG Image nebo Akeeba Backup Archive) a JPGW (JPEG World).

Je .JPG stejný jako .JPEG?

Existuje tedy nějaký rozdíl mezi JPEG a JPG? Formáty souborů jsou identické, ale jeden má písmeno navíc. Opravdu ... to je jediný rozdíl.

JPG i JPEG představují obrazový formát podporovaný skupinou Joint Photographic Experts Group a mají přesně stejný význam. Důvod různých přípon souborů má co do činění s tím, že dřívější verze systému Windows nepřijímají delší příponu.

Stejně jako soubory HTM a HTML byl při prvním zavedení formátu JPEG oficiální přípona souboru JPEG (se čtyřmi písmeny). V té době však měl Windows požadavek, aby všechny přípony souborů nemohly přesáhnout tři písmena, a proto byl soubor .JPG použit pro přesně stejný formát. Počítače Mac však takové omezení neměly.

Stalo se to, že v obou systémech byly použity obě přípony souborů a poté Windows změnil své požadavky tak, aby přijímaly delší přípony souborů, ale JPG se stále používal. Soubory JPG a JPEG proto obíhaly a nadále se vytvářejí.

I když existují obě přípony souborů, formáty jsou přesně stejné a lze je přejmenovat na druhou bez ztráty funkčnosti.