Soubor DBF (co to je a jak jeden otevřít)

Soubor s příponou .DBF je s největší pravděpodobností databázový soubor používaný systémem pro správu dat dBASE. Data jsou uložena v souboru v poli s více záznamy a poli.

Vzhledem k tomu, že struktura souborů je velmi přímočará a formát byl použit brzy, když databázové programy poprvé vznikly, považuje se to za standardní formát strukturovaných dat.

ArcInfo společnosti Esri ukládá data také do souborů, které končí v .DBF, ale místo toho se nazývá formát atributu shapefile. Tyto soubory používají formát dBASE k ukládání atributů pro tvary.

Soubory tabulky FoxPro vytvořené programem Microsoft Visual FoxPro také používají soubory s touto příponou.

Soubory DBF.


Jak otevírat soubory DBF

dBASE je primární program používaný k otevírání souborů DBF. Formát souboru je však podporován i v jiných databázových a databázových aplikacích, jako jsou Microsoft Access a Excel, Quattro Pro (součást Corel WordPerfect Office), OpenOffice Calc, LibreOffice Calc, HiBase Group DBF Viewer, Astersoft DBF Manager, DBF Viewer Plus, DBFView a Alpha Software Alpha Anywhere.

Pokud je chcete otevřít v aplikaci Microsoft Excel, měli byste uložit databázové soubory Microsoft Works ve formátu dBASE.

GTK DBF Editor je jeden bezplatný otvírák DBF pro macOS a Linux, ale fungují také NeoOffice (pro Mac), multisoft FlagShip (Linux) a OpenOffice.

Režim Xbase lze v Emacsu použít ke čtení souborů xBase.

ArcInfo z ArcGIS používá soubory DBF ve formátu souboru atributu shapefile.

Ukončený software Microsoft Visual FoxPro je dalším způsobem, jak tyto soubory otevřít.

Jak převést soubor DBF

Většina softwaru shora, který může otevřít nebo upravit soubor DBF, jej s největší pravděpodobností také převede. Například aplikace Excel může uložit jeden do libovolného formátu podporovaného tímto programem, například CSV, XLSX, XLS, PDF atd.

Stejná společnost, která vydává prohlížeč DBF, zmíněná výše, má také převodník DBF, který převádí soubor do formátu CSV, formátu Excel jako XLSX a XLS, prostý text, SQL, HTM, PRG, XML, RTF, SDF a TSV.

Převaděč DBF může exportovat pouze 50 položek ve bezplatné zkušební verzi. Pokud potřebujete exportovat více, můžete upgradovat na placené vydání.

dbfUtilities exportuje DBF do formátů JSON, CSV, XML a Excel. Funguje prostřednictvím nástroje dbfExport, který je součástí sady dbfUtilities.

Tento soubor můžete převést online pomocí DBFconv.com, který podporuje export do CSV, TXT a HTML.


Stále nemůžete soubor otevřít?

Pokud se váš soubor neotevírá s výše uvedenými návrhy, zkontrolujte příponu souboru a ujistěte se, že se skutečně čte jako DBF. Některé formáty souborů používají příponu, která je velmi podobná ostatním, i když formáty zcela nesouvisí.

Jedním z příkladů je DBX. Mohou to být soubory Outlook Express Email Folder nebo AutoCAD Database Extension, ale v obou případech se nemohou otevřít pomocí výše zmíněných nástrojů. Pokud se váš soubor neotevře s těmito databázovými programy, zkontrolujte, zda se ve skutečnosti nezabýváte souborem DBX.

Pokud to, co máte, je opravdu soubor DBK, může to být ve formátu souboru zálohy mobilního telefonu Sony Ericsson. Pravděpodobně se může otevřít nástrojem, jako je 7-Zip, ale nebude fungovat s výše uvedenými databázovými aplikacemi.

Mezi další příklady přípon souborů, které můžete pro tento typ snadno zaměnit, patří DB, PDB a MDE.


Více informací o dBASE

Soubory DBF se často vyskytují u textových souborů, které používají příponu .DBT nebo .FPT. Jejich účelem je popsat databázi poznámkami nebo poznámkami v hrubém textu, který je snadno čitelný.

Soubory NDX jsou soubory s jedním indexem, které ukládají informace o poli a strukturu databáze; může obsahovat jeden index. Soubory MDX jsou soubory více indexů, které mohou obsahovat až 48 indexů.

Všechny podrobnosti v záhlaví formátu souboru najdete na webových stránkách dBASE.

Díky vydání dBASE v roce 1980 se jeho vývojář Ashton-Tate, jeden z největších vydavatelů podnikového softwaru na trhu. Původně běžel pouze na operačním systému mikropočítače CP / M, ale brzy byl přenesen na DOS, UNIX a VMS.

Později téhož desetiletí začaly další společnosti vydávat své vlastní verze dBASE, včetně FoxPro a Clipper. To podnítilo vydání dBASE IV, které přišlo přibližně ve stejnou dobu jako SQL (Structured Query Language) a rostoucí využití systému Microsoft Windows.

Na počátku 1990. let, kdy byly produkty xBase stále dostatečně populární na to, aby byly lídrem v oblasti podnikových aplikací, byly první tři firmy, Ashton-Tate, Fox Software a Nantucket, zakoupeny společnostmi Borland, Microsoft a Computer Associates.