Soubor TEX (co to je a jak jeden otevřít)

Soubor s příponou TEX je s největší pravděpodobností soubor zdrojového dokumentu LaTeX vytvořený LaTeXem, který slouží k definování struktury knihy nebo jiného dokumentu, například zda má být vytvořen do formátu článku, formátu dopisu atd.

Soubory zdrojových dokumentů LaTeXu jsou prostý text a mohou obsahovat nejen textové znaky, ale také symboly a matematické výrazy.

Soubor TEX může být místo toho soubor textury. Jedná se o obrázky, které některé videohry používají k ukládání textury objektů tak, aby vypadaly jinak než jiné 2D nebo 3D objekty. Dead Rising 2 a Serious Sam jsou dva příklady videoher, které používají soubory TEX.

Může být snadné zaměnit soubor TEX s textovým souborem, ale nemusí to být nutně totéž.


Jak otevřít soubor TEX

Soubory zdrojových dokumentů LaTeXu, které používají příponu souboru TEX, lze prohlížet a upravovat v libovolném textovém editoru, protože se jedná pouze o soubory prostého textu. Poznámkový blok ve Windows, Notepad ++ a Vim a některé příklady programů textového editoru.

Zatímco soubory TEX jsou zcela kompatibilní s textovým editorem, obvykle se používají pouze v kontextu programu, který je určen speciálně pro práci s dokumenty LaTeX. Ve Windows, macOS a Linux to může zahrnovat TeXworks nebo Texmaker. Uživatelé Windows by místo toho mohli použít LEd (LaTeX Editor) jako prohlížeč a editor souborů TEX, nebo proTeXt.

Některé soubory dokumentu LaTeX místo toho používají příponu souboru LTX, ale lze je otevřít pomocí stejných softwarových programů, které fungují se soubory TEX.

Soubory textur, které používají příponu souboru TEX, by se mohly otevřít v obecném prohlížeči obrázků, jako je IrfanView, ale možná budete muset nejprve soubor přejmenovat na něco, co program podporuje, například PNG nebo JPG.

Pokud obecný otvírač souborů obrázků nečte soubor TEX, můžete zkusit program určený speciálně pro otevírání texturních souborů videohry. Například Dead Rising 2 Tools by měl být schopen otevírat soubory TEX použité v této hře (i když je možná budete muset nejprve přejmenovat, abyste mohli použít příponu souboru .BIG, aby ji software rozpoznal).

Možná budete mít štěstí pomocí programu od Croteamu, tvůrců Serious Same, k otevření tohoto typu souboru TEX.

Protože některé soubory textur TEX jsou skutečně uloženy ve formátu souboru DirectDraw Surface (DDS), může být nástroj jako XnView MP, Windows Texture Viewer nebo GIMP schopen jeden otevřít. Mějte však na paměti, že je možné, že to bude fungovat, pouze pokud přejmenujete soubor * .TEX tak, aby měl příponu souboru * .DDS, aby tyto programy soubor skutečně rozpoznaly.

Prohlížeč textur Windows se stáhne jako soubor RAR, k jehož otevření budete potřebovat extraktor souborů, například 7-Zip. Chcete-li používat soubory DDS s GIMP, potřebujete DDS Plugin.

Pokud tyto programy nepracují k otevření souboru textury, můžete místo toho pracovat se souborem Wii Texture, který používá příponu souboru .TEX0. Ty se mohou otevřít v BrawlBoxu, což je nástroj zahrnutý v BrawlTools.

Jak převést soubor TEX

CloudConvert by měl být schopen převést TEX na PDF, pokud potřebujete uložit soubor LaTeX do mnohem populárnějšího formátu PDF. Můžete to udělat také pomocí pdfTeXu.

Pokud váš soubor TEX obsahuje rovnici, kterou chcete převést na PNG, můžete použít latex2png nebo iTex2Img. Oba jsou online převaděče TEX, které vám umožňují vložit kód LaTeX do textového pole a vytvořit obrázek, který pak můžete uložit do počítače.

Program Texmaker dokáže převést soubor TEX na řadu dalších formátů souborů souvisejících s TeXem, jako jsou BIB, STY, CLS, MP, RNW a ASY.

S největší pravděpodobností můžete použít jeden z výše uvedených prohlížečů texturových souborů k převodu tohoto typu souboru TEX do jiného formátu souboru. Pokud to nefunguje, zkuste přejmenovat soubor textury na .JPG nebo .PNG a poté jej převést pomocí bezplatného převaděče obrazových souborů.


Stále nemůžete soubor otevřít?

Mnoho formátů souborů používá pro svou příponu souboru jen několik písmen, takže je snadné si je navzájem zaměnit, pokud příponu souboru špatně přečtete. Znovu zkontrolujte soubor a ujistěte se, že končí příponou „.TEX“ a nikoli něčím podobným.

Například můžete místo toho mít soubor ve formátu prostého textu, který používá příponu .TXT nebo .TEXT, a proto se neotevře programem, který vyzkoušíte shora. Obyčejné textové soubory se otevírají v textovém editoru, takže se například nemůžete pokusit číst soubory v prohlížeči obrázků textur.

EXT je další přípona souboru, kterou lze snadno přečíst jako TEX. Pokud máte soubor EXT, máte buď soubor rozšíření Norton Commander Extension, nebo obecnou přílohu e-mailu, přičemž žádný z nich nesouvisí se soubory LaTeX nebo texturami.

Pokud to není soubor TEX, který máte, prozkoumejte příponu souboru, ve které se musíte dozvědět více o tom, jak jej otevřít nebo převést. Pokud ve skutečnosti máte soubor TEX, který se s výše uvedenými programy neotevře, přečtěte jej pomocí textového editoru a zkontrolujte, zda existují fráze nebo slova, která vám pomohou určit, v jakém formátu může být váš soubor; to vám pomůže najít program zodpovědný za jeho otevření.