Co je soubor SWF? (A jak je otevřít nebo přehrát)

Co vědět

  • Soubor SWF je soubor Shockwave Flash Movie.
  • Otevřete jej v libovolném prohlížeči nebo pomocí SWF File Player nebo GOM Player.
  • Převeďte na video jako MP4, MOV, GIF atd. Pomocí nástroje Freemake Video Converter nebo FileZigZag.

Tento článek vysvětluje, co jsou soubory SWF, jak otevírat různé druhy souborů a jaké programy dokážou převést jeden do formátu videa, jako je MP4.


Co je soubor SWF?

Soubor .SWF (vyslovovaný jako „Swiff“) je soubor Flash Shockwave vytvořený programem Adobe, který může obsahovat interaktivní text a grafiku. Tyto soubory animace se často používají pro online hry hrané ve webovém prohlížeči.

Některé vlastní produkty Adobe mohou vytvářet soubory SWF. Různé softwarové programy jiných společností než Adobe však mohou vytvářet také soubory Flash Shockwave Flash, jako jsou MTASC, Ming a SWFTools.

Společnost Adobe oficiálně ukončila program Shockwave Flash, což znamená, že již nebude vyvíjen ani podporován. Další webové technologie, jako je podpora videa HTML5 a animace CSS3, z velké části nahradily SWF.

SWF je zkratka pro formát Small Web Format, ale někdy se mu také říká soubor Shockwave Flash.

Jak přehrávat soubory SWF

Soubory SWF se nejčastěji přehrávají z webového prohlížeče, který podporuje plugin Adobe Flash Player. S touto nainstalovanou je webový prohlížeč, jako je Firefox, Edge nebo Internet Explorer, schopen automaticky otevírat soubory SWF. Pokud máte v počítači místní soubor SWF, stačí jej přetáhnout do okna prohlížeče a přehrát.

Google Chrome nenačte komponenty Flash automaticky, ale na určitých webech můžete Flash výslovně povolit, aby se správně načítaly.

Můžete také použít soubory SWF na Sony PlayStation Portable (s firmwarem od verze 2.71), Nintendo Wii a PlayStation 3 a novější. Funguje to podobně jako u stolního prohlížeče přehráváním souboru SWF po jeho načtení z webu.

Adobe Flash Player vám nedovolí otevřít soubor SWF prostřednictvím jakéhokoli menu nebo poklepáním na soubor v počítači. K tomu je zapotřebí jiný program. Některé soubory SWF jsou však interaktivní hry, zatímco jiné mohou být neinteraktivními reklamami nebo návody, takže ne všechny soubory SWF jsou podporovány u všech hráčů SWF.

Přehrávač souborů SWF může hrát hry SWF zdarma; použijte jeho Soubor > OTEVŘENO v nabídce vyberte jednu z počítače. Mezi pár dalších bezplatných hráčů SWF, které se nám líbí, patří MPC-HC a GOM Player.

Jeden bezplatný otvírač souborů SWF pro macOS je SWF & FLV Player. Dalším je Elmedia Player, ale protože se jedná hlavně o multimediální přehrávač pro videa a zvukové soubory, pravděpodobně jej nemůžete použít k hraní her založených na SWF.

Soubory SWF lze také vložit do souborů PDF a použít je v aplikaci Adobe Reader 9 nebo novější.

Vlastní produkty Adobe samozřejmě mohou otevírat také soubory SWF, jako jsou Animate, Dreamweaver, Flash Builder a After Effects.

Protože k otevření různých souborů SWF možná budete potřebovat různé programy, můžete změnit výchozí program pro konkrétní příponu souboru v systému Windows, pokud se automaticky otevírá v programu, se kterým jej nechcete používat.


Jak převést soubor SWF

Mnoho bezplatných převaděčů video souborů může uložit soubor SWF do video formátů jako MP4, MOV, HTML5 a AVI a některé vám dokonce umožňují převést soubor SWF do formátu MP3 a dalších formátů zvukových souborů. Jedním skvělým příkladem je Freemake Video Converter.

Dalším je FileZigZag, který funguje jako online převodník SWF pro uložení souboru do formátů jako GIF a PNG.

Adobe Animate může převést soubor SWF na EXE, aby se soubor snáze spouštěl v počítačích, které nemají nainstalovaný Flash Player. Můžete to udělat prostřednictvím programu Soubor > Vytvořte projektor možnost nabídky. SWF Tools je alternativní převodník SWF na EXE.


Jak upravovat soubory SWF

Soubory SWF jsou kompilovány ze souborů FLA (soubory animace Adobe Animate), což usnadňuje úpravu výsledného souboru animace. Obvykle je lepší upravit samotný soubor FLA.

Soubory FLA jsou binární soubory, kde jsou zdrojové soubory uchovávány pro celou aplikaci Flash. Soubory SWF jsou vytvářeny kompilací těchto souborů FLA s autorským programem Flash.

Uživatelé počítačů Mac mohou považovat Flash Decompiler Trillix za užitečný pro převod souborů SWF na FLA pro dekompilaci a převod různých komponent souboru SWF a nevyžaduje dokonce ani instalaci Adobe Flash.

Jeden bezplatný a otevřený převodník SWF na FLA je JPEXS Free Flash Decompiler.

Více informací o formátu SWF

Software, který dokáže vytvářet soubory SWF, byl společností Adobe vždy přijatelný, pokud program zobrazí zprávu, která uvádí „bez chyb v nejnovější veřejně dostupné verzi aplikace Adobe Flash Player.“

Před květnem 2008 však bylo přehrávání souborů SWF omezeno pouze na software Adobe. Od tohoto okamžiku Adobe odstranila všechna omezení pro formáty SWF i FLV.