Soubor M3U (co to je a jak jeden otevřít)

Co vědět

  • Soubor M3U je soubor zvukového seznamu skladeb.
  • Otevřete jeden pomocí VLC, Winamp, iTunes a dalších přehrávačů médií.
  • Převeďte na jiné formáty seznamů skladeb, jako je M3U8 nebo XSPF, pomocí VLC.

Tento článek popisuje, co jsou soubory M3U, jak použít jeden pro zařazení hudby do kompatibilního přehrávače do fronty a jak převést jeden do jiného formátu seznamu skladeb, který funguje s vaším přehrávačem médií.


Co je soubor M3U?

Soubor M3U je soubor zvukového seznamu skladeb, který znamená MP3 URL, a jako takový není skutečným zvukovým souborem sám o sobě.

Soubor M3U pouze ukazuje na zvukové (a někdy i video) soubory, aby je přehrávač médií mohl zařadit do fronty pro přehrávání. Tyto textové soubory mohou obsahovat adresy URL a / nebo absolutní nebo relativní názvy cest k mediálním souborům nebo složkám.

Soubory M3U, které jsou kódovány UTF-8, jsou místo toho uloženy ve formátu souboru M3U8.

Jak otevřít soubor M3U

VLC je můj oblíbený bezplatný přehrávač médií, protože podporuje širokou škálu zvukových a obrazových formátů. Navíc podporuje nejen formát M3U, ale také podobné typy souborů seznamu stop, do kterých můžete narazit, jako jsou M3U8, PLS, XSPF, WVX, CONF, ASX, IFO, CUE a další.

Přestože byl Winamp jedním z prvních programů, který je podporoval, jiné přehrávače médií mohou také otevírat soubory M3U, například Windows Media Player, iTunes a Audacious.

Pamatujte, že samotný soubor M3U není mediální soubor. Takže zatímco soubory, na které M3U ukazuje, se mohou dobře otevírat v jiném přehrávači médií, než na které jsem odkazoval výše, je možné, že program nerozumí souboru seznamu skladeb, a proto nebude vědět, co má dělat při pokusu o otevření.

Soubory M3U lze samozřejmě otevřít v libovolném textovém editoru, protože soubory jsou založeny na textu (viz níže). V seznamu našich nejlepších editorů volného textu najdete naše oblíbené položky.


Jak vytvořit soubor M3U

Soubory M3U obvykle nejsou vytvářeny úplně od začátku. Například v přehrávačích médií, jako je VLC, můžete použít Media > Uložit seznam skladeb do souboru možnost uložit seznam aktuálně otevřených skladeb do souboru M3U.

Pokud však chcete vytvořit svůj vlastní soubor M3U, je důležité použít správnou syntaxi. Zde je příklad souboru M3U:

#EXTM3U
#EXTINF: 105, Příklad umělce - Příklad názvu
C: Files My Music Example.mp3
#EXTINF: 321, Příkladový umělec2 - Příkladový nadpis2
C: Files My Music Favorites Example2.ogg

Všechny soubory M3U budou mít v tomto příkladu podobnosti, ale také rozdíly. Číslo následující za částmi „#EXTINF“ je délka zvuku v sekundách (zde se může zobrazit -1, pokud je zvuk streamován online a nemá nastavenou délku). Po čase následuje název, který by se měl zobrazit v přehrávači médií, s umístěním souboru pod ním.

Výše uvedený příklad používá absolutní názvy cest k souborům (celá cesta je zahrnuta), ale mohou také použít relativní název (např. Jen Sample.mp3), URL (https://www.lifewire.com/Sample.mp3 ) nebo celou složku (C: Files My Music ).

Výhodou použití relativních cest nad absolutními cestami je, že můžete mediální soubory a soubor M3U přesouvat do jiného počítače a stále používat seznam stop, aniž byste na něm museli provádět změny. Funguje to tak dlouho, dokud multimediální soubory a soubory M3U zůstanou relativně vůči sobě stejně jako v původním počítači.

Někdy můžete ukázat na jiný soubor M3U z jednoho souboru M3U, ale používaný přehrávač médií to nemusí podporovat.


Jak převést soubor M3U

Jak je vidět v předchozí části, soubor M3U je pouze textový soubor. To znamená, že soubor nemůžete změnit ani převést do přehrávacího formátu MP3, MP4 nebo jiného formátu médií. Vše, co můžete udělat se souborem M3U, je převést jej do jiného formátu seznamu skladeb.

M3U můžete převést na M3U8, XSPF nebo HTML pomocí VLC otevřením souboru M3U v programu a následným použitím Media > Uložit seznam skladeb do souboru ... možnost nabídky vybrat formát, do kterého se má uložit.

Soubor M3U můžete také převést na text, pokud chcete soubor otevřít pouze v textovém editoru a zobrazit soubory, na které odkazuje. Otevřete soubor M3U v textovém editoru ze seznamu výše a poté jej uložte do formátu TXT, HTML nebo jiného textového formátu. Další možností je přejmenovat příponu na .TXT a poté ji otevřít v textovém editoru.

To technicky není převod souboru M3U, ale pokud chcete shromáždit všechny zvukové soubory, na které soubor M3U odkazuje, a zkopírovat je do jedné složky, můžete použít program M3UExportTool. Jakmile je budete mít pohromadě, můžete u souborů použít bezplatný převaděč souborů a převést je do formátu, ve kterém je chcete mít, například MP3 do WAV, MP4 do AVI atd.