Soubor WPD (co je a jak otevřít jeden)

Soubor s příponou .WPD je textový dokument. O jaký textový soubor jde, záleží na programu, který jej používá; existují tři hlavní formáty souborů, které využívají tuto příponu souboru.

Nejpravděpodobnějším scénářem je, že máte soubor dokumentu WordPerfect, což je soubor WPD, který byl vytvořen aplikací WordPerfect společnosti Corel. Může obsahovat tabulky, text, obrázky a další objekty uložené v souboru.

Zákon o Swiftpage! software pro správu kontaktů (dříve známý jako Sage ACT!) používá také soubory WPD a je velmi pravděpodobné, že je skutečně pouze textový (žádné obrázky ani jiné objekty).

602Text je další program, který umožňuje vytváření souborů WPD. Vytváří tzv. Dokumentový soubor (podobně jako WordPerfect), který může obsahovat cokoli, co podporuje běžný dokument vytvořený textovým procesorem, jako jsou tabulky, vlastní formátování, obrázky, text, poznámky pod čarou, objekty formulářů atd.

WPD je také zkratka pro některé technologické výrazy, které nemají nic společného s formátem souboru, jako je vývoj webových stránek a přenosné zařízení Windows.


Jak otevřít soubor WPD

WordPerfect je primární program přidružený k souborům dokumentu WordPerfect, takže k otevření souboru můžete použít tuto aplikaci. Tento druh souboru WPD však můžete otevřít také pomocí LibreOffice Writer, FreeOffice TextMaker, Microsoft Word a Canvas X. NeoOffice je může otevřít na počítači Mac.

Programy LibreOffice a FreeOffice mohou soubor otevřít a upravit, ale poté musíte zvolit jiný formát souboru dokumentu, do kterého jej po dokončení uložíte, například DOCX nebo DOC.

Zákon! program od Swiftpage může otevřít soubor WPD, který je v tomto formátu.

Třetí aplikace, která tyto soubory vytváří, se jmenuje 602Text, která je součástí programu 602Pro PC Suite od Software602. Konečná verze však byla naposledy vydána počátkem roku 2000, takže není k dispozici aktuální odkaz ke stažení. Stále je můžete získat na webu Archive.org.

Formát souboru dokumentu 602Text byl vyvinut tak, aby byl kompatibilní s Microsoft Word, takže formát mohou podporovat i některé verze MS Word. Nemusí však správně vykreslovat obrázky a pravděpodobně by to bylo užitečné pouze v případě, že je většina souboru WPD textová (v takovém případě můžete dokonce použít textový editor).

Jak převést soubory WPD

Vzhledem k tomu, že je třeba zvážit tři formáty souborů, musíte se před rozhodnutím, jak jej převést, vědět, ve kterém je váš soubor. I když dva z nich (WordPerfect a 602Text) jsou podobné v tom, že jsou to oba dokumenty používané textovými procesory, musíte pro každý použít samostatný převaděč.

U souborů WordPerfect převeďte soubor WPD na DOC, DOCX, PDF, PNG, TXT, ODT atd. Pomocí Zamzar. Je to online převodník, takže jej můžete použít bez instalace jakéhokoli dalšího softwaru do počítače; stačí nahrát soubor WPD, zvolit typ převodu a poté převést soubor zpět do počítače.

Doxillion je další převodník WPD pro formát souboru WordPerfect, ale je to skutečný program, který si musíte nainstalovat.

Použijte 602Text prostřednictvím výše uvedeného odkazu k převodu souboru WPD v tomto formátu. Použijte Soubor > Uložit jako v nabídce převést na soubor šablony s příponou WPT nebo na DOC, HTML / HTM, CSS, RTF, PDB, PRC nebo TXT.

Pokud zákon! Soubor WPD lze převést na jakýkoli jiný formát, což je s největší pravděpodobností dosaženo zákonem! samotný program. Otevřete tam soubor a zkuste v nabídce Exportovat nebo Uložit jako zjistit, do kterých formátů, pokud existují, lze soubor uložit.

Pokud po převodu souboru WPD pomocí jednoho z těchto nástrojů potřebujete, aby byl v jiném formátu souboru, který tam není podporován, zvažte jeho spuštění prostřednictvím bezplatného převaděče souborů. Chcete-li například převést soubor WordPerfect na JPG, můžete jej pomocí Zamzaru nejprve uložit do PNG a poté převést PNG na JPG pomocí převaděče obrazových souborů.


Stále nemůžete soubor otevřít?

První věcí, kterou musíte zkontrolovat, pokud nemůžete otevřít soubor WPD, je to, že používáte správný program. 602Text by se neměl používat k otevírání souborů dokumentů WordPerfect a neměl by se zkoušet ani opak.

Jste si jisti, že otevřete soubor ve správném programu, ale stále nefunguje? Možná se ve skutečnosti nezabýváte souborem WPD. Některé formáty souborů používají přípony souborů, které jsou velmi podobné tomuto, ale nemají nic společného s žádným z výše uvedených formátů.

Například soubory WDP vypadají velmi podobně, ale používají se pro formáty souborů Windows Media Photo a AutoCAD Electrical Project, což znamená, že fungují pouze s aplikacemi pro prohlížení obrázků nebo, v případě druhé, se softwarem AutoCAD společnosti Autodesk.

Dalším příkladem, který lze u této přípony souboru zaměnit, je ADP.

Pokud zjistíte, že ve skutečnosti nemáte soubor WPD, prozkoumejte příponu souboru, kterou máte, a zjistíte, které programy mohou tento konkrétní soubor otevřít a převést.