Co je soubor .MD? (A jak otevřít jeden)

Co vědět

  • Většina souborů MD jsou soubory dokumentace Markdown.
  • Otevřete jeden pomocí MarkPad, Visual Studio Code nebo jiného textového editoru.
  • Převeďte na HTML, DOCX, TXT, PDF a další pomocí těchto programů nebo jiného, ​​jako je Dillinger.

Tento článek popisuje, co jsou soubory MD, jak otevírat různé typy (je jich několik) a co je třeba udělat pro převod jednoho do jiného formátu.


Co je soubor MD?

Soubor .MD nebo .MARKDOWN může být soubor dokumentace Markdown. Jedná se o soubor ve formátu prostého textu, který k popisu formátování dokumentu používá jazyk Markdown. README.md je běžný soubor MD, který obsahuje textové pokyny.

Soubory ROM SEGA Mega Drive ROM také používají příponu souboru MD. Jedná se o digitální reprezentaci fyzické hry z konzoly SEGA Mega Drive (v Severní Americe s názvem SEGA Genesis). Emulační software používá soubor MD k hraní hry na počítači.

Dalším formátem souboru, který používá příponu souboru MD, je Moneydance Financial Data. Soubor MD ukládá transakce, rozpočty, informace o akciích, bankovní účty a další související data pro finanční software Moneydance. Novější verze programu však místo toho používají soubory .MONEYDANCE.

Když je jeden nebo více souborů komprimováno pomocí komprese MDCD, výsledek se nazývá komprimovaný archiv MDCD, který také končí MD.

Ještě jeden typ souboru MD je vyhrazen pro soubory s popisem stroje. Jedná se o programovací soubory používané v některých systémech Unix pro kompilaci softwarových programů.

Uložené soubory hry SharkPort jsou také uloženy s příponou MD. Jsou to uložené hry pro PlayStation 2 vytvořené zařízením SharkPort a slouží ke kopírování uložených her do počítače.

Soubory MD.

Vzhledem k stručnosti této přípony souboru je to také zkratka pro řadu technologických výrazů - několik příkladů je minidisk, mikrodrive, strojově závislé a ukončeno výrobcem. Příkaz md (make directory) Command Prompt je další. Žádný z těchto výrazů však nemá nic společného s formáty souborů popsanými na této stránce.

Jak otevírat a převádět soubory MD

Jak vidíte shora, existuje několik různých formátů souborů, které využívají příponu souboru MD. Než se rozhodnete, který program potřebujete otevřít nebo převést, je důležité si uvědomit, ve kterém formátu je váš soubor.

Soubory dokumentace Markdown

Vzhledem k tomu, že tyto soubory MD jsou pouze dokumenty ve formátu prostého textu, můžete je otevřít v libovolném textovém editoru, jako je například Poznámkový blok nebo WordPad ve Windows. Máme seznam dalších bezplatných textových editorů, které můžete místo toho použít.

MarkPad je další editor / prohlížeč, který otevírá soubory MD, MDOWN, MARKDOWN a MKD.

MarkPad.

MD můžete převést na HTML pomocí programu s názvem Markdown. Vydává jej tvůrce jazyka Markdown, John Gruber. Další převodník MD na HTML je k dispozici prostřednictvím rozšíření Markdown Preview Plus pro prohlížeč Chrome.

Převeďte MD na PDF pomocí bezplatného online převaděče Markdown na Markdowntopdf.com.

Dillinger je online editor MD, který běží ve vašem webovém prohlížeči. Také převádí soubory značek do HTML a PDF.

Pomocí CloudConvert uložte soubor MD do formátu DOCX MS Word. Podporovány jsou také další textové formáty, například HTML TXT, RTF a PDF.

Další online převodník Markdown, který můžete vyzkoušet, je k dispozici na pandoc. Podporuje mnoho formátů, včetně DocBook v5, ICML, LaTeX, S5 a MediaWiki.

Soubory ROM SEGA Genesis / Mega Drive

Soubory MD v tomto formátu lze převést na BIN (formát souboru ROM hry Sega Genesis Game) pomocí nástroje SBWin. Jakmile budete v tomto formátu, můžete ROM otevřít pomocí Gens Plus! nebo Kega Fusion.

Soubory finančních dat Moneydance

Moneydance otevírá soubory MD, které jsou vytvořeny v tomto programu. Program ve výchozím nastavení vytváří soubory MONEYDANCE, ale protože nahrazuje starší formát, je stále schopen otevřít soubory MD.

Chcete-li převést soubor MD do formátu, který je použitelný v jiném softwaru, jako je Intuit Quicken nebo Microsoft Money, použijte Soubor > Vývoz menu v Moneydance. Mezi podporované formáty exportu patří QIF, TXT a JSON.

Microsoft Money byl ukončen od roku 2009, ale možná budete mít štěstí při převodu souboru MD do formátu použitelného náhradou společnosti Microsoft za software s názvem Money Plus Sunset, který má příponu .MNY.

Komprimované archivní soubory MDCD

Software příkazového řádku pro kompresi / dekompresi souborů mdcd10.arc může otevírat komprimované soubory MDCD.

Jakmile jsou soubory extrahovány, můžete je znovu komprimovat v novém formátu, jako je ZIP, RAR nebo 7Z, pomocí většiny nástrojů pro kompresi a rozbalení souborů. Tímto způsobem můžete v podstatě „převést“ tento druh souboru MD.

Soubory s popisem stroje

Soubory MD, které jsou soubory s popisem stroje, jsou podobné souborům dokumentace Markdown zmíněným výše, protože jsou to soubory prostého textu, které lze číst pomocí libovolného textového editoru. K otevření těchto typů souborů MD můžete použít kterýkoli z výše uvedených textových editorů.

Pravděpodobně existuje malý důvod převést soubor s popisem stroje do jiného formátu, ale pokud potřebujete, aby byl v jiném textovém formátu, textoví editorové to určitě udělají.

SharkPort Uložené herní soubory

Nástroj PS2 Save Builder se používá k otevírání souborů MD, které jsou soubory SharkPort Saved Game. Může také otevřít řadu dalších podobných formátů souborů, jako jsou PWS, MAX, CBS, PSU, NPO, SPO, SPS, P2M, XPO a XPS.

Nástroj PS2 Save Builder lze také použít k převodu souboru MD do některých stejných formátů.


Stále nemůžete soubor otevřít?

Mělo by být dost snadné otevřít soubor v jednom z výše uvedených programů, vzhledem k tomu, že existuje několik formátů souborů, které používají soubor MD. Pokud však nesprávně čtete příponu souboru, je velmi možné, že žádný z těchto programů nebude s vaším souborem fungovat.

Přečtěte si příponu souboru znovu a ujistěte se, že si ji nezaměňujete s příponou, která je napsána podobně. Například soubory MDB nebudou pracovat se softwarem shora, protože jsou ve formátu souboru Microsoft Access. Totéž platí pro ostatní, jako jsou soubory MDW, MDD, DM, MDF, MDX, MDI, MNY, MDJ a ND.

Prozkoumejte skutečná písmena a / nebo čísla, která jsou připojena na konec souboru, abyste zjistili více o formátu souboru, včetně toho, které programy jsou schopny soubor otevřít / přehrát / přečíst a jak můžete soubor převést do jiného formátu .