Co je soubor XPS? (A jak jej otevřít)

Co znát

  • Soubor XML je soubor XML Paper Specification.
  • Otevřete v prohlížeči XPS Viewer (je součástí systému Windows) nebo NiXPS View.
  • Převeďte na PDF, JPG, DOCX a další pomocí Zamzar nebo PDFaid.com.

Tento článek vysvětluje, co jsou soubory XPS, jak je otevřít a jaké programy jej dokážou převést do známějšího formátu, jako je PDF nebo JPG.


Co je soubor XPS?

Soubor .XPS je soubor XML Paper Specification, který popisuje strukturu a obsah dokumentu, včetně rozložení a vzhledu. Soubory XPS mohou mít jednu nebo několik stránek.

Soubory XPS byly nejprve implementovány jako náhrada za formát EMF a jsou trochu podobné verzi PDF Microsoftu, ale místo toho jsou založeny na formátu XML. Kvůli struktuře souborů XPS se jejich popis dokumentu nemění na základě operačního systému nebo tiskárny a je konzistentní napříč všemi platformami.

Soubory XPS sdílejí dokument s ostatními, takže to, co vidíte na stránce, je stejné jako to, co uvidí ostatní, když použijí program pro prohlížení XPS. Vytvořte soubor XPS v systému Windows „tiskem“ do aplikace Microsoft XPS Document Writer na dotaz, kterou tiskárnu použít.

Některé soubory XPS mohou místo toho souviset se soubory Action Replay používanými v některých videohrách, ale formát Microsoftu je mnohem běžnější.

Soubory XPS.

Jak otevírat soubory XPS

Nejrychlejším způsobem, jak otevřít soubory XPS v systému Windows, je použít prohlížeč XPS Viewer, který je součástí systému Windows Vista a novějších verzí systému Windows. Můžete si nainstalovat balíček XPS Essentials Pack a otevírat soubory XPS ve Windows XP.

Prohlížeč XPS nastavuje oprávnění pro soubor XPS a také digitálně podepisuje dokument. Windows 10 a Windows 8 mohou také používat aplikaci Microsoft Reader k otevírání souborů XPS.

Otevírejte soubory XPS na počítači Mac pomocí Pagemark, NiXPS View nebo Edit a doplňku Pagemark XPS Viewer pro webové prohlížeče Firefox a Safari.

Uživatelé systému Linux mohou také používat programy Pagemark k otevírání souborů XPS.

Soubory her Action Replay, které používají příponu souboru XPS, lze otevřít pomocí nástroje PS2 Save Builder.

Protože k otevření různých souborů XPS možná budete potřebovat různé programy, podívejte se, jak změnit výchozí program pro konkrétní příponu souboru v systému Windows, pokud se automaticky otevírá v programu, se kterým jej nechcete používat.


Jak převést soubor XPS

Jedním z nejrychlejších způsobů převodu souboru XPS do formátu PDF, JPG, PNG nebo jiného obrazového formátu je nahrání souboru do Zamzaru. Po načtení souboru na tento web vyberte z několika formátů, do kterých chcete soubor XPS převést, a poté nový soubor stáhněte zpět do počítače.

UnitePDF ukládá XPS do PDF online. Přetáhněte soubor na stránku nebo klikněte na Vybrat soubor a až budete připraveni stáhnout PDF, klikněte na tlačítko převést.

Webové stránky PDFaid.com vám umožňují převést soubor XPS přímo do dokumentu Word ve formátu DOC nebo DOCX. Stačí nahrát soubor XPS a zvolit formát převodu. Stáhněte si převedené přímo z webu.

Program Able2Extract dělá totéž, ale není zdarma. Umožňuje vám však převést soubor XPS na dokument aplikace Excel, což by mohlo být opravdu užitečné v závislosti na tom, k čemu plánujete soubor použít.

Microsoft XpsConverter převádí soubor XPS na OXPS.

Se soubory Action Replay jej přejmenujte z what.xps na whatever.sps, pokud chcete, aby se váš soubor otevřel v programech, které podporují formát souboru Sharkport Saved Game (soubory .SPS). Také jej můžete převést na MD, CBS, PSU a další podobné formáty pomocí výše uvedeného programu PS2 Save Builder.


Více informací o formátu XPS

Formát XPS je pokusem společnosti Microsoft o formát PDF. PDF je však mnohem, mnohem populárnější než XPS, a proto jste se pravděpodobně setkali s mnohem více soubory PDF v podobě digitálních bankovních výpisů, příruček k produktům a možnosti výstupu v mnoha čtečkách / tvůrcích dokumentů a elektronických knih.

Pokud někomu pošlete soubor XPS, může si myslet, že jde o malware, pokud s příponou není obeznámen. Také proto, že mobilní zařízení a počítače Mac neobsahují vestavěný prohlížeč XPS (a většina z nich má nativní podporu PDF), je větší pravděpodobnost, že někdo stráví čas hledáním prohlížeče XPS, než byste měli čtečku PDF .

Zapisovač dokumentů v systému Windows 8 a novějších verzích systému Windows používá místo .XPS příponu souboru .OXPS. To je důvod, proč nemůžete otevřít soubory OXPS v systému Windows 7 a starších verzích systému Windows.