Soubor IDX (co to je a jak jej otevřít)

Soubor s příponou .IDX může být soubor s titulky k filmu používaný ve videích k uložení textu, který by měl být zobrazen v titulcích. Jsou podobné jiným formátům titulků, jako jsou SRT a SUB, a někdy se označují jako soubory VobSub.

Soubory IDX se také používají pro soubory POI navigace, ale nemají nic společného s formátem titulků. Místo toho zařízení GPS VDO Dayton ukládají body zájmu do souboru, na který může zařízení během cesty odkazovat.

IDX je také zkratka pro Internet Data Exchange a Information Data Exchange, ale nemá nic společného s formáty počítačových souborů.


Další soubory IDX

Některé soubory IDX jsou pouze obecné indexové soubory, které program vytváří, aby odkazoval na rychlejší funkce, jako je vyhledávání ve velkém počtu souborů. Jedno konkrétní použití je jako soubory HMI Historical Log Index, které některé aplikace používají ke spouštění sestav.

Dalším podobným formátem souboru souvisejícím s indexem, který používá příponu souboru IDX, je Outlook Express Mailbox Index. Program MS Outlook Express ukládá rejstřík zpráv převzatých ze souboru MBX (Outlook Express Mailbox). Soubor IDX je vyžadován pro import starších poštovních schránek do aplikace Outlook Express 5 a novější.

Jak otevírat soubory IDX

Pokud víte, že je váš soubor ve formátu Movie Subtitle, měli byste se nejprve rozhodnout, co s ním chcete dělat. Chcete-li zobrazit titulky spolu s videem, musíte otevřít soubor IDX v programu pro přehrávání videa, jako je VLC, GOM Player, PotPlayer nebo PowerDVD. V opačném případě můžete upravit soubor IDX a změnit titulky pomocí nástroje, jako je DVDSubEdit nebo Subtitle Workshop.

VLC můžete použít k zobrazení titulků s videem v systémech macOS a Linux, ale fungují také MPlayer pro Mac a SMPlayer pro Linux.

Přehrávač videa možná bude muset mít film otevřený a připravený k přehrávání, než vám umožní importovat soubor s titulky filmu. To platí pro VLC a pravděpodobně podobné přehrávače médií.

Soubory POI navigace se nepoužívají v počítači, ale pouze se přenášejí do zařízení GPS VDO Dayton přes USB. Možná je však budete moci otevřít v textovém editoru, jako je Poznámkový blok ++, abyste viděli souřadnice, název POI a typ atd.

Několik příkladů programů, které používají indexové soubory, zahrnuje ICQ a ArcGIS Pro. Wonderware InTouch otevírá soubory IDX, které jsou soubory HMI Historical Log Index. Microsoft Outlook Express využívá soubor IDX v tomto formátu.

Soubory IDX0 souvisí se soubory IDX v tom, že se jedná o soubory indexu mezipaměti Runescape. Stejně jako ostatní zde uvedené soubory indexu jsou soubory IDX0 používány konkrétním programem (RuneScape) k ukládání souborů v mezipaměti. Nemají být otevřeny ručně.


Jak převést soubor IDX

Protože existuje několik různých formátů souborů, které používají příponu souboru IDX, je důležité si uvědomit, ve kterém formátu je váš soubor, než se rozhodnete, který program je potřebný k jeho převodu.

Soubory filmových titulků se obvykle dodávají se stažením DVD nebo videa. Pokud je to váš případ, můžete soubor IDX převést na SRT pomocí nástroje, jako je Editace titulků. Můžete mít štěstí také pomocí online převaděče titulků, jako je převodník z Rest7.com nebo GoTranscript.com.

Uvědomte si, že nemůžete převést soubor IDX do formátu AVI, MP3 nebo jiného formátu mediálního souboru. Je to proto, že soubor IDX je textový formát titulků, který neobsahuje žádná obrazová ani zvuková data. Může se to zdát jako, protože soubor se obvykle používá spolu s videi, ale ty dva jsou velmi odlišné. Skutečný videoobsah (AVI, MP4 atd.) Lze převést pouze do jiných formátů video souborů pomocí převaděče video souborů a soubor titulků lze uložit pouze do jiných textových formátů.

Je nepravděpodobné, že soubor navigačního POI lze převést do jiného formátu. Tento typ souboru IDX se pravděpodobně používá pouze se zařízením GPS VDO Dayton.

Je těžké s jistotou vědět, zda lze indexový soubor převést do nového formátu, ale je pravděpodobné, že nemůže, nebo alespoň by neměl být. Vzhledem k tomu, že indexové soubory používají specifické programy k vyvolání dat, měly by zůstat ve formátu, ve kterém byly vytvořeny.

Pokud se vám například podařilo převést soubor indexu poštovní schránky aplikace Outlook Express do formátu CSV nebo do jiného textového formátu, program, který to potřebuje, jej nebude moci použít. Stejný koncept lze použít na jakýkoli jiný formát souboru, který používá příponu souboru IDX.

Jelikož však některé indexové soubory mohou být pouze soubory ve formátu prostého textu, můžete soubor IDX převést do formátu TXT nebo do formátu Excel a zobrazit jej jako tabulku aplikace Excel. To by opět narušilo funkčnost souboru, ale umožnilo by vám vidět textový obsah. Můžete to zkusit tak, že soubor otevřete v aplikaci Excel nebo Poznámkový blok a poté jej uložíte do některého z podporovaných výstupních formátů.