Soubor HQX (co to je a jak jej otevřít)

Soubor s příponou HQX je soubor komprimovaného archivu Macintosh BinHex 4, který se používá k ukládání binárních verzí obrázků, dokumentů a multimediálních souborů. Používali příponu .HEX a .HCX.

BinHex znamená „binární-hexadecimální.“ Formát se používá k ukládání 8bitových binárních dat v 7bitovém textovém formátu. Ačkoli je jejich velikost souborů větší, korupce se říká, že je méně pravděpodobné u souborů, které byly uloženy tímto způsobem, a proto byly při přenosu dat přes e-mail upřednostňovány soubory HQX.

Soubory, které byly zakódovány pomocí BinHex, mohou mít název souboru, jako je file.jpg.hqx, který označuje, že soubor HQX obsahuje soubor JPG.


Jak otevřít soubor HQX

Soubory HQX se obvykle zobrazují v systémech macOS - k otevření souborů HQX můžete použít nástroj Incredible Bee Archiver nebo vestavěný archivační nástroj společnosti Apple.

Pokud používáte Windows a potřebujete dekomprimovat soubor HQX, zkuste WinZip, StuffIt nebo jiný oblíbený extraktor souborů kompatibilní s Windows.

Altap Salamander a online nástroj BinHex Encoder / Decoder nástroje Web Util jsou další dvě možnosti, pokud žádný z výše uvedených souborů HQX neotevře.

Pokud si z nějakého důvodu nejste jisti, zda je soubor ve skutečnosti kódován pomocí BinHexu, můžete pomocí bezplatného textového editoru zkontrolovat, že první řádek zní takto:

(Tento soubor musí být převeden pomocí BinHex 4.0) "

Pokud zjistíte, že se aplikace ve vašem počítači pokouší otevřít soubor HQX, ale je to nesprávná aplikace, nebo pokud chcete, aby soubory HQX otevíral jiný nainstalovaný program, přečtěte si, jak změnit výchozí program pro konkrétní příponu souboru.

Jak převést soubor HQX

Vzhledem k tomu, že soubory HQX jsou typem archivních formátů, jako je ZIP nebo RAR, musíte nejprve otevřít archiv, než budete moci převést jakékoli soubory uvnitř.

Například pokud máte soubor PNG uvnitř souboru HQX, který chcete převést na JPG, namísto pokusu o přímý převod archivního souboru HQX na soubor obrázku JPG, stačí použít jeden z výše uvedených nástrojů, který dokáže otevřít soubory HQX . Jakmile jej otevřete, můžete rozbalit PNG a poté pomocí bezplatného převaděče souborů převést PNG na JPG nebo jiný formát souboru.

Stejný koncept platí, pokud se pokoušíte převést HQX na ICNS, ZIP, PDF atd. - nejprve extrahujte obsah archivu HQX a poté na extrahované soubory použijte převaděč souborů.


Stále nemůžete soubor otevřít?

Pokud stále nemůžete otevřít soubor HQX, můžete nesprávně číst příponu souboru. Některé soubory sdílejí společná písmena ve své příponě, i když formáty nesouvisí.

Několik příkladů je QXP (QuarkXPress Project) a QXF (Quicken Essentials for Mac Exchange).