Soubor PCX (co to je a jak jej otevřít)

Soubor s příponou PCX je soubor bitmapového obrázku Paintbrush, který znamená „Picture Exchange“. Vícestránkové soubory PCX se ukládají s příponou .DCX.

PCX byl jedním z prvních formátů bitmapových obrázků používaných v operačním systému Windows, ale novější formáty obrázků, jako je PNG, tento formát v zásadě zcela nahradily.


Jak otevřít soubor PCX

Soubor PCX je nativní formát používaný programem MS-DOS PC Paintbrush od ZSoft, ale formát podporuje i jiný software, například GIMP, ImageMagick, IrfanView, Adobe Photoshop, PaintShop Pro a XnView.

Výchozí prohlížeč obrázků v systému Windows může být schopen otevřít také soubory PCX.

Nezaměňujte formát PXC s tímto formátem bitmapového obrázku PCX. Soubory PXC jsou soubory Photodex Cache, které jsou vytvářeny a otevírány pomocí Photodex ProShow. Další příponou souboru, která se píše jako PCX, je PCK, ale jedná se buď o soubory Perfect World Data používané s videohrou Perfect World, nebo soubory Microsoft System Center Configuration Manager používané s tímto programem MS.

Pokud zjistíte, že se aplikace ve vašem počítači pokouší otevřít soubor PCX, ale je to nesprávná aplikace, nebo pokud byste raději měli jiný nainstalovaný program otevřít soubory PCX, přečtěte si v příručce Jak změnit výchozí program pro konkrétní příponu souboru ta změna ve Windows.

Jak převést soubor PCX

Jedním z nejjednodušších způsobů převodu souboru PCX do novějšího formátu obrázků, jako je JPG, BMP, GIF, PNG, PDF, ICO, TGA, TIF nebo DPX, je použití bezplatného převaděče souborů. Mezi dva příklady patří Zamzar a FileZigZag, což jsou online převaděče PCX, které vám nedovolí stáhnout převaděč, abyste jej mohli používat.

Další online převaděče obrázků ke stažení, které podporují soubory PCX, najdete v tomto seznamu softwarových programů převaděče obrázků zdarma. Většina převaděčů PCX, které si musíte stáhnout do svého počítače, je výhodná v tom, že můžete provádět dávkové převody PCX, například při převodu PCX na JPG, takže můžete převést spoustu souborů PCX najednou.

Další možností je otevřít soubor PCX v jednom z výše uvedených prohlížečů nebo editorů obrázků; některé z nich podporují převod PCX do jiných formátů.

Nástroj příkazového řádku Ztools Zimaglit je převodník PCX, který lze použít, pokud chcete odeslat soubor PCX přímo na tiskárnu Zebra.


Více informací o souborech PCX

Soubory PCX se někdy nazývají soubory ZSoft Paintbrush, protože byly poprvé použity v programu Paintbrush vytvořeném společností s názvem ZSoft.

Strukturálně po informacích o záhlaví 128 bajtů jsou obrazová data následovaná volitelnou paletou 256 barev.

  • Záhlaví souboru PCX obsahuje informace, jako je číslo verze, rozměry obrazu, bajt identifikátoru, hodnota komprese (která je vždy nastavena na 1), 16 barev palety, roviny barevných čísel a bitová hloubka každé roviny.
  • Obrazová data jsou uložena v řádcích shora dolů, s červenými daty nahoře a poté zelenými a modrými daty. Pokud je v souboru PCX více rovin, použije se v každé rovině stejný formát, přičemž první rovina je umístěna nahoře.

Nekomprimovaný soubor PCX neexistuje, protože všechny používají stejné bezztrátové kompresní schéma (kódování délky běhu nebo RLE).