Jak otevírat, upravovat a převádět soubory DOC

Soubor s příponou DOC je soubor dokumentu Microsoft Word. Je to výchozí formát souboru používaný v aplikaci Microsoft Word 97-2003, zatímco novější verze aplikace MS Word (2007+) používají ve výchozím nastavení příponu souboru DOCX.

Formát souborů DOC společnosti Microsoft může ukládat obrázky, formátovaný text, tabulky, grafy a další věci běžné pro textové procesory.

Tento starší formát DOC se liší od DOCX hlavně tím, že tento používá ke kompresi a ukládání obsahu ZIP a XML, zatímco DOC nikoli.

Lifewire/Theresa Chiechi

Soubory DOC nemají nic společného se soubory DDOC nebo ADOC, takže před pokusem o otevření můžete pečlivě zkontrolovat, zda příponu souboru pečlivě čtete.


Jak otevřít soubor DOC

Microsoft Word (verze 97 a vyšší) je primární program používaný k otevírání a práci se soubory DOC, ale není zdarma k použití (pokud nepoužíváte bezplatnou zkušební verzi MS Office).

Existují však bezplatné alternativy k Microsoft Office, které zahrnují podporu pro soubory DOC, jako je LibreOffice Writer, OpenOffice Writer a WPS Office Writer. Všechny tyto aplikace mohou otevírat a upravovat soubory DOC.

Soubory DOC.

Pokud ve svém počítači nemáte nainstalovaný textový procesor a nechcete jej přidat, je Dokumenty Google příjemnou alternativou k MS Word, která vám umožňuje nahrávat soubory DOC na váš účet Disku Google a prohlížet, upravovat a dokonce sdílet soubor prostřednictvím webového prohlížeče. Je mnohem rychlejší jít touto cestou namísto instalace aplikace textového procesoru a navíc jsou zde další výhody (ale také nevýhody), o kterých si můžete přečíst v této recenzi Dokumentů Google.

Microsoft má dokonce svůj vlastní bezplatný nástroj Word Viewer, který vám umožňuje prohlížet soubory DOC (nikoli upravovat), aniž byste ve svém počítači potřebovali jakékoli programy MS Office.

Používáte webový prohlížeč Chrome? Pokud ano, můžete soubory DOC otevírat velmi rychle díky bezplatnému rozšíření Office Editing pro Doc, Sheets & Slides. Tento nástroj otevře soubory DOC přímo ve vašem prohlížeči, na který narazíte na internetu, abyste je nemuseli ukládat do počítače a poté je znovu otevírat v programu DOC. Umožňuje také přetáhnout místní soubor DOC přímo do Chromu a začít jej číst nebo upravovat pomocí Dokumentů Google.

Podívejte se také na tento seznam bezplatných textových procesorů pro některé další bezplatné programy, které mohou otevírat soubory DOC.

Pokud zjistíte, že se aplikace ve vašem počítači pokouší otevřít soubor DOC, ale je to nesprávná aplikace, nebo pokud byste raději měli jiný nainstalovaný program otevřít soubory DOC, přečtěte si náš Jak změnit výchozí program pro konkrétní příponu souboru na Naučte se, jak provést tuto změnu v systému Windows.

Jak převést soubor DOC

Jakýkoli dobrý textový procesor, který podporuje otevření souboru DOC, může soubor s jistotou uložit do jiného formátu dokumentu. Veškerý výše uvedený software - WPS Office Writer, Microsoft Word, Google Docs atd., Může uložit soubor DOC do jiného formátu.

Pokud hledáte konkrétní převod, například DOC na DOCX, mějte na paměti, co jsme řekli výše o těchto alternativách MS Office. Další možností převodu souboru DOC do formátu DOCX je použití vyhrazeného převaděče dokumentů. Jedním z příkladů je web Zamzar - stačí nahrát soubor DOC na tento web a získat řadu možností, jak jej převést.

Můžete také použít bezplatný převaděč souborů k převodu souboru DOC do formátů jako PDF a JPG. Jeden, který rádi používáme, je FileZigZag, protože je to jako Zamzar, protože pro jeho použití nemusíte stahovat žádné programy. Podporuje ukládání souboru DOC do mnoha formátů kromě PDF a JPG, jako jsou RTF, HTML, ODT a TXT.