Jak otevírat, upravovat a převádět soubory MP3

Soubor s příponou MP3 je zvukový soubor MP3 vyvinutý společností Moving Pictures Experts Group (MPEG). Zkratka znamená MPEG-1 nebo MPEG-2 Audio Layer III.

Soubor MP3 se běžně používá k ukládání hudebních dat, ale existuje spousta bezplatných audioknih, které jsou k dispozici také ve formátu MP3. Díky své popularitě poskytuje nativní podporu pro přehrávání MP3 různé telefony, tablety a dokonce i vozidla.

Co odlišuje soubory MP3 od některých jiných formátů zvukových souborů, je to, že jejich zvuková data jsou komprimována, aby se zmenšila velikost souboru až na zlomek toho, co používají formáty jako WAV. To technicky znamená, že kvalita zvuku je snížena, aby se dosáhlo takové malé velikosti, ale kompromis je obvykle přijatelný, a proto je formát tak široce používán.


Jak otevřít soubor MP3

Soubory MP3 lze přehrávat se spoustou různých počítačových programů, včetně Microsoft Windows Music, Windows Media Player, VLC, iTunes, Winamp a většiny dalších hudebních přehrávačů.

Zařízení Apple, jako je iPhone, iPad a iPod touch, mohou přehrávat soubory MP3 bez speciální aplikace, například přímo z webového prohlížeče nebo aplikace Mail. Totéž platí pro Amazon Kindle, Microsoft Zune, tablety a telefony Android a mnoho dalších zařízení.

Pokud se snažíte zjistit, jak přidat MP3 (nebo jiné podporované zvukové formáty) do iTunes, abyste je mohli synchronizovat se zařízením iOS, Apple má krátký návod k importu hudby, která je již v počítači, to je stejně snadné jako přetažením souboru do iTunes nebo pomocí Soubor menu.

Potřebujete místo toho oříznout nebo zkrátit soubor MP3? Způsoby, jak toho dosáhnout, přeskočte dolů do části s názvem „Jak upravit soubor MP3“.

Pokud zjistíte, že se aplikace ve vašem počítači pokouší otevřít soubor MP3, ale je to nesprávná aplikace, nebo pokud byste raději měli jiný nainstalovaný program otevírat soubory MP3, podívejte se do příručky Jak změnit výchozí program pro konkrétní příponu souboru ta změna ve Windows.

Jak převést soubor MP3

Existuje mnoho způsobů, jak ukládat MP3 do jiných zvukových formátů. Program Freemake Audio Converter je jedním z příkladů, jak můžete převést MP3 na WAV. Spoustu dalších převaděčů MP3 lze stáhnout prostřednictvím našeho seznamu bezplatných softwarových programů pro převaděče zvuku.

Většina programů uvedených v tomto seznamu umí také převést MP3 na M4R pro vyzváněcí tón pro iPhone, ale také na M4A, MP4 (pro vytváření „videa“ pouze se zvukem), WMA, OGG, FLAC, AAC, AIF / AIFF / AIFC , a mnoho dalších.

Pokud hledáte snadno použitelný online převodník MP3, doporučujeme Zamzar nebo FileZigZag. Vše, co musíte udělat, abyste mohli tyto převaděče MP3 použít, je nahrát soubor MP3 na web a poté zvolit formát, do kterého jej chcete převést. Poté budete muset převést soubor do počítače, abyste jej mohli použít.

Bear File Converter je online převodník, který vám umožní uložit soubor MP3 do formátu MIDI jako soubor .MID. Můžete nahrávat nejen MP3, ale také soubory WAV, WMA, AAC a OGG. Soubor můžete nahrát z počítače nebo zadat adresu URL online.

Pokoušíte se „převést“ video z YouTube na MP3? Existuje spousta možností, které jsme popsali v příručce Jak převést YouTube na MP3.

Ačkoli se to technicky nepovažuje za „převod“, můžete soubor MP3 nahrát přímo na YouTube pomocí webových služeb, jako jsou TunesToTube a TOVID.IO. Jsou určeny pro hudebníky, kteří chtějí inzerovat svou původní hudbu a k tomu nemusí nutně potřebovat video.


Jak upravit soubor MP3

Web, který dokáže rychle oříznout soubor MP3, aby byl nejen menší, ale také kratší, je MP3 Cutter.

Audacity je oblíbený zvukový editor, který má spoustu funkcí, takže jeho použití není tak snadné jako u těchto dvou, které jsme právě zmínili. Je však skvělé, pokud potřebujete upravit soubor MP3 nebo dělat pokročilé věci, jako je přidávání efektů a míchání více zvukových souborů.

Úpravy metadat MP3 v dávkách je možné pomocí softwaru pro úpravu značek, jako je Mp3tag.