Jak otevírat, upravovat a převádět soubory XNB

Soubor s příponou XNB je binární soubor XNA Game Studio Express XNA Framework Content Pipeline. Používá se k ukládání originálních herních souborů do proprietárního formátu.

V angličtině: soubor XNB je obvykle komprimovaný soubor plný obrázků, které se objevují ve videohře vytvořené pomocí XNA Game Studio, ale mohou také obsahovat další herní data, například zvukové soubory.

Některý software může označovat soubory XNB jako kompilované soubory aktiv.

Přípona souboru XNB vypadá strašně hodně jako XMB a může se zdát podobná, ale soubory XMB jsou datové soubory videohry používané ve hrách jako Age of Empires a X-Wing.


Jak otevřít soubor XNB

Skutečným zdrojem souborů XNB je Microsoft XNA Game Studio, nástroj, který ve spolupráci s Microsoft Visual Studio pomáhá vytvářet videohry pro Microsoft Windows, Windows Phone, Xbox 360 a (nyní zaniklý) Zune. Tento program však není praktickým nástrojem pro extrahování obrázků ze souborů XNB.

Nejlepším řešením je program s názvem XNB Exporter, což je přenosný (což znamená, že není nutná žádná instalace) nástroj, který extrahuje soubory PNG z komprimovaného souboru XNB, se kterým pracujete.

Nejjednodušší způsob, jak tento program použít, je zkopírovat soubor XNB do stejné složky jako program a poté zadat název souboru XNB bez přípony souboru (např. Soubor namísto file.xnb) v XNB Exporter a poté stisknout Jít na to!.

Můžete také otevřít a upravit soubory XNB pomocí nástroje GameTools GXView.

Pokud jste nainstalovali GameTools, ale nemůžete najít GXView, můžete jej otevřít přímo z instalační složky, téměř vždy zde: C: Program Files (x86) GameTools GXView.exe.

Některé typy souborů jsou pouze textové soubory a lze je otevřít a zobrazit pomocí libovolného textového editoru, jako je například Poznámkový blok ve Windows, nebo pokročilejší textový editor z našeho seznamu nejlepších bezplatných textových editorů. To není případ žádného souboru Game Studio XNB, ale pokud ten, který máte, má jiný formát, může to trochu pomoci.

Pokud se vám podaří otevřít soubor XNB pomocí textového editoru, ale není zcela složen z textu, může v něm být něco, co identifikuje program použitý k vytvoření souboru, který pak budete moci použít k vyhledání vhodný program pro jeho otevření.

Microsoft

Pokud výše uvedené nástroje neotevřou váš soubor XNB, je možné, že váš nemá nic společného s XNA Game Studio a nejedná se o prostý textový soubor, v takovém případě se místo toho jedná o úplně jiný formát. Nejlepším řešením je zjistit, ve které složce je soubor XNB uložen, a zjistit, zda vám tento kontext pomůže určit program, který jej používá.

Pokud se váš soubor neotevře, jak je vysvětleno výše, zkontrolujte, zda příponu souboru čtete správně. Například i když soubory XMB a XNK připomínají příponu souboru XNB, ani jeden není stejný jako XMB, a proto se neotevírají se stejnými programy.

Jak převést soubor XNB

Běžný převaděč souborů nebude převádět soubory XNB. Nástroje, které jsme již zmínili výše, jsou navrženy pro získávání obrazových souborů ze souboru XNB, což je pravděpodobně to, co chcete dělat.

Můžete však také vyzkoušet TExtract, TerrariaXNB2PNG nebo XnaConvert, pokud výše uvedený software nepomůže.

XNB do WAV vám umožní zkopírovat zvukový soubor WAV ze souboru XNB. Pokud chcete, aby byl soubor WAV v jiném zvukovém formátu, například MP3, můžete použít bezplatný zvukový převaděč.


Leave a Comment