Jak otevírat, upravovat a převádět soubory OPML

Soubor s příponou OPML je soubor Outline Processor Markup Language. Je uložen v konkrétní struktuře ve formátu XML a slouží k výměně informací mezi aplikacemi bez ohledu na operační systém.

Formát souboru OPML je často považován za formát importu / exportu pro programy pro čtení RSS kanálů. Protože soubor tohoto formátu může obsahovat sbírku informací o odběru RSS, je to ideální formát pro zálohování nebo sdílení RSS kanálů.


Jak otevřít soubor OPML

Téměř každý program, který spravuje kanály RSS, by měl být schopen importovat soubory OPML a exportovat soubory OPML.

Feedly je jedním příkladem bezplatné čtečky RSS, která umí importovat soubory OPML (můžete to udělat pomocí tohoto odkazu OPML Import). E-mailový klient Thunderbird by měl také fungovat.

Pokud najdete soubor OPML online a chcete zjistit, co v něm je, existuje nástroj s názvem OPML Viewer, který to udělá.

MINDMAP společnosti Tkoutline a ConceptDraw mohou také otevírat soubory .OPML.

Dalším způsobem, jak otevřít soubory OPML, je jednoduchý textový editor. V seznamu nejlepších editorů volného textu najdete některé z našich oblíbených položek. Nezapomeňte však, že skutečný agregátor kanálů RSS, jako je Feedly, je nejlepší způsob, jak skutečně učinit položky kanálu OPML užitečné (tj. Ukázat vám obsah, ze kterého kanály RSS pocházejí). Textový editor je opravdu vhodný pouze pro úpravy souboru OPML nebo pro prohlížení pouze textového obsahu.

V této poznámce lze k provedení změn v souboru OPML použít libovolný XML nebo textový editor.

Pokud zjistíte, že se aplikace ve vašem počítači pokouší otevřít soubor OPML, ale je to nesprávná aplikace, nebo pokud byste raději měli jiný nainstalovaný program otevírat soubory OPML, přečtěte si v příručce Jak změnit výchozí program pro konkrétní příponu souboru ta změna ve Windows.

Jak převést soubor OPML

Výše uvedený program Tkouline lze použít k převodu souboru OPML na HTML nebo XML.

Soubory OPML lze také převést do formátu CSV pro použití v tabulkovém procesoru, jako je Microsoft Excel.

Pandoc je další převaděč OPML, který dokáže ukládat data XML ze souboru OPML do široké škály formátů, jako je AsciiDoc, markdown, LaTeX a další.


Více informací o formátu souboru OPML

V typickém souboru OPML existuje prvek <head>, který popisuje název, vlastníka nebo některé další informace o metadatech. U kanálu RSS je to obvykle název článku. Následuje značka <body>, která obsahuje obsah toho, co soubor popisuje, a prvek <outline> k uložení atributů nebo jiných dílčích prvků osnovy.

OPML byl vytvořen UserLand s původním záměrem pro formát souboru, který patřil k nástroji textového procesoru zabudovaného do softwaru Radio UserLand.


Stále nemůžete otevřít soubor?

Pokud nemůžete otevřít soubor s výše uvedenými návrhy, první věcí, kterou byste měli zkontrolovat, je, že se skutečně zabýváte souborem OPML. Některé přípony souborů vypadají podobně jako OPML, ale ve skutečnosti vůbec nesouvisí, a proto nepracují s výše uvedenými programy OPML.

Například můžete mít opravdu soubor OMP, kterým může být soubor Office Manager Document Archive nebo soubor OpenMind Window Document. Ačkoli přípona souboru vypadá strašně hodně jako OPML, nejsou ve stejném formátu a nelze je otevřít se stejnými aplikacemi.

První z nich je formát souboru vytvořený softwarem Krekeler Office Manager Pro a druhý pracuje s MatchWare MindView.

OPAL je podobná přípona souboru, kterou lze zaměnit jako soubor OPML. Místo toho jej používá nástroj Microsoft Office Customization Tool jako soubor uživatelských nastavení Microsoft Office k přizpůsobení způsobu instalace Microsoft Office.

Leave a Comment