Co je to software pro šifrování disku? -webopedie

Software pro šifrování disků je počítačový bezpečnostní software používaný k zabránění neoprávněnému přístupu k úložišti dat. Chrání důvěrnost dat uložená na úložném zařízení, jako je pevný disk nebo jednotka SSD (SSD), pomocí šifrování disku. Šifrovaná data, známá také jako ciphertext, jsou informace, které byly zakódovány a lze k nim přistupovat pouze se správným šifrovacím klíčem. Šifrování dat se používá k odrazování od krádeže citlivých počítačových dat.


Typy šifrování disku

Existuje několik typů šifrování disku, které se liší v zabezpečení dat:

  • Šifrování celého disku: Na rozdíl od ochrany vašeho domova aplikuje šifrování na celý pevný disk včetně odkládacích a skrytých souborů bez zásahu uživatele. Šifrování celého disku však nechrání soubory, které jsou odesílány e-mailem nebo zkopírovány na paměťovou kartu Memory Stick nebo jinak přeneseny. Když k tomu dojde, nebudou již šifrovány.
  • Šifrování na úrovni souboru: Chrání konkrétní soubory, které jsou ručně šifrovány. Šifrování na úrovni souborů nabízí řízení přístupu na základě rolí, které umožňuje podrobnější přístup na základě role, kterou má pracovník v jejich organizaci. Závisí na uživateli, zda provede manuální akci, aby se ujistil, že jsou soubory před uložením nebo přenosem zašifrovány.

Šifrování na úrovni souborů lze použít ve spojení s šifrováním celého disku. To je výhodné pro ruční šifrování souborů, které je třeba sdílet v organizaci, která při nasazení na celý disk ztratí šifrování.

Poskytovatelé softwaru pro šifrování disků

Při výběru řešení šifrování disku zvažte jednoduchost správy a obnovy šifrovacích klíčů, pokud je produkt kompatibilní s vašimi aplikacemi a infrastrukturou, jaké platformy a operační systémy jsou podporovány, a pokud chcete software, který neumožňuje více než šifrování disku, například zpracování vyměnitelného a síťově připojeného úložiště (NAS). Zde jsou někteří populární poskytovatelé softwaru pro šifrování disků:

  • Apple FileVault 2
  • VeraCrypt
  • Check Point SandBlast Agent
  • Bitlocker - je součástí operačního systému Windows
  • Eset Endpoint Encryption Pro

Leave a Comment