Jak otevřít správu disků z příkazového řádku

Rychlý způsob, jak otevřít nástroj Správa disků v jakékoli verzi systému Windows, je příkazový řádek. Stačí napsat krátký příkaz a nástroj Správa disků se okamžitě spustí.

Správa disků je ve většině verzí systému Windows uložena v několika vrstvách, takže rychlejší způsob přístupu k tomuto super-nástroji pro vaše pevné disky a další úložná zařízení může být velmi užitečný.

Chcete-li spustit správu disků z příkazového řádku v systému Windows, postupujte takto:

Příkaz Správa disků je ve všech verzích systému Windows stejný, takže tyto pokyny platí stejně pro Windows 10, Windows 8, Windows 7, Windows Vista a Windows XP.

Není vám příjemné pracovat s příkazy? Správu disků můžete také otevřít z nástroje pro správu počítače v systému Windows. (Slibujeme, že je to snadné a rychlé!)


Jak otevřít správu disků pomocí příkazu

Použití příkazu Správa disků trvá jen několik sekund, jakmile se naučíte, jak se to dělá.

 1. Ve Windows 10 a Windows 8 otevřete Běh z nabídky Start nebo obrazovky Aplikace (nebo ještě rychlejší způsob otevření tohoto nástroje naleznete v části Rychlejší metoda ... v dolní části stránky).

  Ve Windows 7 a Windows Vista vyberte start.

  Ve Windows XP a starších přejděte na start a pak Běh.

  Jakou verzi systému Windows mám?

  Vše, co v tomto kroku děláte, je přístup k části systému Windows, která vám umožní použít příkaz Správa disků k vyhledání a otevření nástroje, jak uvidíte v dalším kroku. Mohlo by se zdát divné, že existuje několik způsobů, jak toho dosáhnout, ale každá verze systému Windows funguje trochu jinak.

 2. Do textového pole zadejte následující příkaz Správa disků:

  ... a pak stiskněte vstoupit nebo stiskněte OK, v závislosti na tom, odkud jste spustili příkaz.

  Technicky by otevření správy disků z příkazového řádku vyžadovalo, abyste skutečně otevřeli program příkazového řádku (což můžete udělat, pokud chcete; funguje stejně). Spuštěním spustitelného programu jako diskmgmt.msc z vyhledávacího pole nebo pole Spustit se však dosáhne stejné věci.

  Technicky není diskmgmt.msc „příkazem Správa disků“ o nic víc než spustitelný soubor nástroje, který není příkazovým řádkem, „příkazem“. V nejpřísnějším smyslu je diskmgmt.msc pouze příkazem Spustit pro program.

 3. Počkejte, až se otevře Správa disků. Mělo by to být okamžité, ale načtení celého programu může chvíli trvat.

Nyní, když je otevřený, můžete jej použít ke změně písmen disků, rozdělení diskových oddílů, formátování disků atd.

Metoda, kterou používáte k otevření Správa disků, nezmění, co s ní můžete dělat. Jinými slovy, všechny stejné funkce existují bez ohledu na to, jakou metodu zkratky použijete, ať už je to pomocí příkazového řádku, dialogového okna Spustit, Správa počítače nebo dokonce Průzkumníka Windows.

Rychlejší metoda ve Windows 10 a Windows 8

Používáte klávesnici nebo myš ve Windows 10 nebo Windows 8? Pokud je to tak, otevření Správa disků pomocí nabídky Power User Menu je ještě rychlejší než prostřednictvím jejího příkazu Spustit.

Stačí stisknout VYHRAJTE + X otevřete nabídku a klikněte na Správa disků. Ve Windows 10 a Windows 8.1 se kliknutím pravým tlačítkem na tlačítko Start vyvolá také nabídka Power User.

Ve Windows 10 můžete také spustit diskmgmt.msc přímo z rozhraní Cortana, což je hezké, pokud jste zvyklí používat již k provádění příkazů.

Další způsob použití příkazu Správa disků je ze Správce úloh. To rozhodně není rychlejší metoda než výše popsaný postup, ale může to být vaše jediná možnost, pokud máte potíže se zobrazením plochy nebo otevřením nabídek.

Chcete-li to provést, otevřete Správce úloh pomocí Ctrl + Shift + Esc, a jít do Soubor > Spustit nový úkol, vstoupit diskmgmt.msc a zvolte OK.

Metoda Správce úloh je přesně stejná jako v dialogovém okně Spustit. Pokud porovnáte obě pole, zjistíte, že vypadají téměř stejně, protože přistupujete ke stejné funkci v systému Windows: příkazový řádek.