Soubor WEBM (co to je a jak jej otevřít)

Soubor s příponou .WEBM je video soubor WebM. Je založen na stejném formátu videa, který využívá příponu souboru MKV.

Soubory WEBM podporuje většina webových prohlížečů, protože formát se pro streamování videa někdy používá na webových stránkách HTML5. Například ve většině prohlížečů YouTube používá pro všechna svá videa formát souboru WebM Video, od 360p až po opravdu vysoké rozlišení. Stejně tak Wikimedia a Skype.


Jak přehrávat soubory WEBM

Soubor WEBM můžete otevřít pomocí většiny moderních webových prohlížečů, jako jsou Google Chrome, Opera, Firefox a Edge. Pokud chcete přehrávat soubory WEBM ve webovém prohlížeči Safari na počítači Mac, můžete tak učinit prostřednictvím VLC s pluginem VLC pro Mac OS X.

Pokud váš webový prohlížeč neotevírá soubor WEBM, zkontrolujte, zda je plně aktualizován. Byla zahrnuta podpora WebM počínaje Chrome 6, Opera 10.60, Firefox 4 a Internet Explorer 9 (s pluginem WebM pro IE).

WEBM Video Open in Edge.

Formát souboru WebM Video podporuje také Windows Media Player (pokud jsou nainstalovány také filtry DirectShow), MPlayer, KMPlayer a Miro.

Pokud používáte počítač Mac, můžete k přehrávání souboru WEBM použít bezplatný Elmedia Player a většinu stejných programů podporovaných systémem Windows.

Zařízení se systémem Android 2.3 Gingerbread a novější mohou nativně otevírat soubory WebM Video, aniž by bylo nutné instalovat jakékoli speciální aplikace. Pokud potřebujete otevřít soubory WEBM na svém zařízení iOS, použijte PlayerXtreme Media Player nebo aplikaci VLC nebo jej převeďte na podporovaný formát (viz níže).

Viz WebM Project pro další přehrávače médií, které pracují se soubory WEBM.

Jak převést soubor WEBM

Pokud potřebujete použít svůj soubor WEBM s konkrétním programem nebo zařízením, které formát nepodporuje, můžete video převést do formátu souboru, který je podporován pomocí bezplatného programu pro převod video souborů. Některé z nich jsou offline programy, které si musíte stáhnout, ale existují i ​​některé bezplatné online převaděče WEBM.

Programy jako Freemake Video Converter a Miro Video Converter mohou převádět soubory WEBM na MP4, AVI a řadu dalších formátů video souborů. Zamzar je snadný způsob, jak převést video WEBM na MP4 online (dokonce vám umožňuje uložit video do formátu GIF). Jiné nástroje ze seznamu softwaru pro převaděč videa mohou převádět soubory WEBM na MP3 a další formáty zvukových souborů, takže video bude odstraněno a vy vám zůstane pouze zvukový obsah.

Konverze WEBM na MP4 na Zamzar.

Pokud používáte online převaděč WEBM, nezapomeňte, že musíte nejprve nahrát video na web a po převodu jej znovu stáhnout. Online převaděče si můžete rezervovat, když potřebujete převést malý videosoubor, jinak může celý proces trvat dlouho.


Více informací o formátu WEBM

Formát souboru WebM Video je komprimovaný formát souboru. Byl postaven tak, aby používal kompresi videa VP8 a Ogg Vorbis pro zvuk, ale nyní podporuje také VP9 a Opus.

WebM byl vyvinut řadou společností, včetně On2, Xiph, Matroska a Google. Formát je k dispozici zdarma na základě licence BSD.

Takto může vypadat zdrojový kód vloženého videa WEBM:

<ovládací prvky videa width = "250">
<source src = "http://example.com/trailer.webm"
type = "video / webm">
Litujeme, váš prohlížeč nepodporuje vložená videa.
</video>


Stále nemůžete soubor otevřít?

Některé formáty souborů používají přípony souborů, které vypadají, jako by byly napsány přesně stejně, což může znamenat, že jsou ve stejném formátu a lze je otevřít pomocí stejného softwaru. To však nemusí být nutně pravda a může to být matoucí, když nemůžete otevřít soubor.

Například soubory WEM jsou hláskovány téměř přesně jako soubory WEBM, ale jsou to místo toho soubory WWise Encoded Media, které se otevírají pomocí WWkin Audiokinetic. Programy ani formáty souborů nejsou podobné, a proto nejsou kompatibilní s prohlížeči / otvíráky / převaděči souborů v jiném formátu.

Soubory WEB jsou podobné, ale jsou to soubory Xara Web Document používané programem Xara Designer Pro. Podobné soubory zahrnují soubory WEBP (soubory obrázků WebP používané prohlížečem Google Chrome a dalšími programy) a soubory EBM (jedná se buď o soubory EXTRA! Basic Macro for Extra! Nebo Embla Recording používané s Embla RemLogic).

Pokud se váš soubor neotevírá pomocí výše uvedených programů, zkontrolujte příponu souboru. Může to být ve zcela jiném formátu, který žádný z těchto programů nemůže otevřít.