Jak používat Správce úloh Google Chrome

Jednou z nejpohodlnějších funkcí prohlížeče Google Chrome „pod kapotou“ je jeho víceprocesová architektura, která umožňuje spuštění karet jako samostatných procesů. Tyto procesy jsou nezávislé na hlavním vlákně, takže havarovaná nebo zablokovaná webová stránka nevede k vypnutí celého prohlížeče. Chrome občas zaostává nebo se chová divně nebo webová stránka zamrzne, ale často nevíte, která karta je viníkem. Zde se hodí Správce úloh Chrome.

Správce úloh Chrome nejen zobrazuje využití procesoru, paměti a sítě každé otevřené karty a modulu plug-in, ale také vám umožňuje zabít jednotlivé procesy kliknutím myši, podobně jako ve Správci úloh systému Windows nebo Monitoru aktivity systému macOS.


Jak spustit Správce úloh Chrome

Spuštění Správce úloh Chrome je snadné. Tuto funkci otevřete podle těchto pokynů.

  1. Otevřete prohlížeč Chrome.

  2. Vyberte Chrome menu v pravém horním rohu okna prohlížeče. Ikona je označena třemi svisle zarovnanými tečkami.

  3. Když se zobrazí rozevírací nabídka, najeďte myší nad Více nástrojů volba.

  4. Když se zobrazí podnabídka, vyberte možnost označenou Správce úloh otevřete správce úloh na obrazovce.

Alternativní metody otevírání Správce úloh

Správce úloh Chrome lze otevřít jinými, rychlejšími způsoby. V počítači Mac vyberte Okno z horního panelu nabídek a poté vyberte Správce úloh.

K otevření správce úloh existují také klávesové zkratky v závislosti na zařízení, které používáte:

  • Stisknout Shift + Esc otevřete Správce úloh Chrome v počítači se systémem Windows.
  • Stisknout Hledat + Esc otevřete Správce úloh Chrome na a Zařízení Chrome OS (Chromebook).

Jak používat Správce úloh

S otevřeným Správcem úloh prohlížeče Chrome můžete zobrazit seznam všech otevřených karet, rozšíření a procesů. Můžete také zobrazit klíčové statistiky týkající se toho, kolik paměti vašeho počítače využívá, využití procesoru a síťové aktivity. Když se vaše aktivita procházení výrazně zpomalí, zkontrolujte Správce úloh, abyste zjistili, zda došlo k chybě webu. Chcete-li ukončit libovolný otevřený proces, vyberte jeho název a poté vyberte Konec procesu.

Na obrazovce se také zobrazuje paměťová stopa pro každý proces. Pokud jste do Chromu přidali mnoho rozšíření, můžete mít spuštěných několik najednou. Posuďte rozšíření a - pokud je nepoužíváte - odstraňte je, abyste uvolnili paměť.

Rozšíření Správce úloh

Chcete-li získat další informace o tom, jak Chrome ovlivňuje výkon vašeho systému v systému Windows, klepněte pravým tlačítkem na položku na obrazovce Správce úloh a v rozbalovací nabídce vyberte kategorii. Kromě výše zmíněných statistik můžete zobrazit informace týkající se sdílené paměti, soukromé paměti, mezipaměti obrázků, mezipaměti skriptů, mezipaměti CSS, paměti SQLite a paměti JavaScriptu.

Také ve Windows můžete vybrat Statistiky pro šprty odkaz ve spodní části Správce úloh, abyste podrobněji zkontrolovali všechny statistiky.