Jak najít a používat bitcoinový bankomat

Bitcoinový bankomat (označovaný také jako bitcoinový kiosek) je fyzické zařízení sloužící k výběru bitcoinů a dalších kryptoměn jako hotovosti. Uživatelé mohou také pomocí bitcoinových bankomatů nakupovat bitcoiny za peníze a nechat si zaslat zakoupené kryptocoiny do svých softwarových nebo hardwarových peněženek.

Bitcoinové bankomaty obecně neinteragují s tradičními bankovními systémy jako běžný bankomat a místo toho odesílají a přijímají bitcoiny a další kryptoměny od určené směnárenské služby.


Co mohu dělat v bitcoinovém bankomatu

Bitcoinové bankomaty umožňují uživatelům převádět své bitcoiny na tradiční skutečné peníze. Mohou být také použity k nákupu bitcoinů za peníze a k přenosu kryptoměn do vybrané bitcoinové peněženky. Mnoho bitcoinových bankomatů podporuje také další kryptoměny, jako je litecoin a ethereum.

Jaké druhy bitcoinových bankomatů existují?

Výroba bitcoinových bankomatů je odvětví, které stále roste, a existuje řada společností, které buď vytvářejí bitcoinové bankomaty, nebo nabízejí podobné služby převodu bitcoinů na peníze. Dvě z největších bitcoinových bankomatových společností jsou Genesis Coin a General Bytes. Obě tyto společnosti vyrábějí a prodávají několik různých modelů bitcoinových bankomatů různým typům podnikání ve Spojených státech. General Byte také vyváží stroje do dalších zemí.

Stejně jako u tradičních bankomatů se bitcoinové bankomaty budou mírně lišit podle výrobce, ale obecná funkčnost zůstává stejná. Některé budou kromě bitcoinu podporovat i další kryptoměny. Bankomaty General Byte podporují mimo jiné prodej a nákup litecoinů, ethereum, monero, Dash, dogecoinů.


Jak najít bitcoinový bankomat

Zdaleka nejjednodušší způsob, jak najít bitcoinový bankomat, je použít Coin ATM Radar, bezplatný online nástroj, který uvádí bitcoinové bankomaty ve více než 60 zemích po celém světě. Vše, co musíte udělat, je navštívit web Coin ATM Radar a vyhledat místo pomocí integrovaného widgetu Mapy Google. Mapa na hlavní stránce automaticky zjistí vaši aktuální polohu a zobrazí všechny bankomaty, které jsou poblíž.

Nezapomeňte kliknout na umístění bankomatu na mapě a zobrazit jeho poplatky a provozní omezení. Některé bitcoinové bankomaty umožňují pouze nákup bitcoinů, zatímco jiné mají funkci nákupu i prodeje.


Jak používat bitcoinový bankomat

Zatímco kroky pro používání bitcoinového bankomatu se mohou lišit v závislosti na výrobci stroje, proces výměny bitcoinů za hotovost bude obvykle vypadat nějak takto.

  1. Vybrat Prodáváme bitcoiny or Vybrat peníze možnost z hlavní obrazovky.
  2. Zadejte částku bitcoinu, kterou chcete prodat za hotovost. Rychlý způsob, jak vypočítat, kolik bitcoinů stojí v dolarech, je požádat digitálního asistenta vašeho mobilního zařízení. Například: „Hele, Cortana. Kolik je 100 $ v bitcoinech?“
  3. Bitcoinový bankomat poté buď zobrazí QR kód na obrazovce, nebo jej vytiskne na papírový stvrzenka. Otevřete na svém smartphonu aplikaci Bitcoin peněženka, naskenujte QR kód a odešlete požadované množství bitcoinů na uvedenou adresu.
  4. Po zpracování transakce by měl bitcoinový bankomat okamžitě vykázat požadované peníze, nebo vás může požádat, abyste klikli na a Uplatnit lístek a naskenujte papírový stvrzenku, kterou jste dostali. Poté, co je váš doklad naskenován, měl by vám dát peníze.

Varování bitcoinového bankomatu

Při používání bitcoinového bankomatu je třeba mít na paměti několik důležitých faktorů.

  • Žádná dostupnost v hotovosti - Vzhledem k popularitě bitcoinových bankomatů jako metody převodu kryptoměn na tradiční peníze může zařízením často docházet peníze a ve výsledku dočasně deaktivují funkci výběru. Pokud plánujete použít bitcoinový bankomat v obchodě, jako je samoobsluha, doporučujeme zavolat předem a ověřit u personálu, zda jsou k dispozici peníze.
  • Žádné náhrady - Vzhledem k povaze kryptoměn a skutečnosti, že nejsou spravovány tradičními bankami nebo podniky, jsou jakékoli transakce prováděné prostřednictvím bitcoinového bankomatu nevratné. Při nákupu bitcoinů a dalších mincí je neuvěřitelně důležité zkontrolovat správnost adresy peněženky.

Pokud zašlete kryptocoiny na špatnou adresu, neexistuje způsob, jak je získat zpět.

  • Vysoké poplatky - Bitcoinové bankomaty mohou být pohodlné, ale obvykle jsou mnohem dražší než používání webových služeb, jako jsou Coinbase a CoinJar, které mohou převést bitcoiny na hotovost a přímo je uložit na váš bankovní účet. Bitcoinové bankomaty mohou účtovat poplatky za převod, které jsou mnohem vyšší než u většiny a je také známo, že převádějí bitcoiny na hotovost za nižší sazby než online směnárny.