Soubor EPS (co to je a jak jeden otevřít)

Co vědět

  • Soubor EPS je zapouzdřený soubor PostScript.
  • Otevřete jeden pomocí aplikace EPS Viewer, Google Drive, GIMP nebo Photoshop.
  • Převeďte na obrázek jako PNG, JPG nebo SVG pomocí stejných programů nebo Zamzar.

Tento článek vysvětluje, co jsou soubory EPS a jak se liší od jiných typů obrázků, které programy jsou schopny jeden otevřít a jak převést jeden do jiného formátu obrázku, například PNG nebo SVG.


Co je soubor EPS?

Soubor s příponou EPS je soubor Encapsulated PostScript. Obvykle se používají kreslicími aplikacemi k popisu způsobu výroby obrázků, výkresů nebo rozvržení. Soubory EPS mohou obsahovat text i grafiku, která popisují, jak je nakreslen vektorový obrázek, ale obvykle také obsahují bitmapový náhledový obrázek „zapouzdřený“ uvnitř.

EPS je to, na čem byly založeny rané verze formátu AI. Zapouzdřené soubory PostScript mohou také používat příponu souboru .EPSF nebo .EPSI.

Jak otevřít soubor EPS

Otevírejte nebo upravujte soubory EPS pomocí vektorových aplikací pro úpravy obrázků. Jiné programy s největší pravděpodobností rastrují nebo zplošťují soubor EPS při otevření, což znemožňuje úpravy vektorových informací. Stejně jako všechny obrázky však lze soubory EPS vždy oříznout, otočit a změnit jejich velikost.

EPS Viewer, Adobe Reader a IrfanView nabízejí rychlé a efektivní nástroje pro otevírání a změnu velikosti souborů EPS na počítači se systémem Windows. Soubory EPS můžete také zobrazit v systému Windows, Linux nebo macOS, pokud je otevřete v OpenOffice Draw, LibreOffice Draw, GIMP, XnView MP, Okular nebo Scribus.

Prohlížeč EPS PS.

Ghostscript a Evince fungují pro Windows nebo Linux, zatímco Apple Preview, QuarkXpress a Design Science MathType jsou otvíráky EPS pro Mac, konkrétně.

Chcete-li se vyhnout nutnosti stahovat program pro použití souboru EPS, funguje Disk Google jako online prohlížeč EPS, protože funguje zcela online prostřednictvím vašeho prohlížeče.

Adobe Photoshop, Adobe Illustrator, Affinity Designer a Microsoft Word (prostřednictvím Vložit nabídka) také podporují soubory EPS, ale nelze je používat zdarma.

Pokud program, s nímž nechcete použít soubor EPS, otevře soubor, když na něj dvakrát kliknete, můžete změnit výchozí program pro danou příponu souboru.


Jak převést soubor EPS

Jedním ze snadných způsobů převodu souboru EPS je použití Zamzaru. Je to bezplatný převaděč souborů, který běží ve vašem prohlížeči a převádí EPS do JPG, PNG, PDF, SVG a různých dalších formátů. FileZigZag je podobný, ale převádí soubor EPS na typy souborů dokumentů, jako jsou PPT, HTML, ODG atd.

Prohlížeč EPS převádí EPS na JPG, BMP, PNG, GIF a TIFF. Adobe Photoshop a Illustrator mohou převést otevřený soubor EPS prostřednictvím svých Soubor > Uložit jako menu.


Stále nemůžete soubor otevřít?

Ověřte, že soubor, který používáte, je skutečně zapouzdřený soubor PostScript. Možná jste hledali nesprávnou příponu souboru, což se může stát, pokud je napsáno hodně jako EPS.

Například ESP vypadá velmi podobně jako EPS, ale je to přípona používaná pro doplňky ve videohrách The Elder Scrolls a Fallout. S největší pravděpodobností se zobrazí chyba, pokud se pokusíte otevřít soubor ESP s otvíráky a editory EPS shora.

Soubory EPP jsou podobné a jsou spojeny s několika formáty souborů, ale žádný z nich nesouvisí se souborem Encapsulated PostScript.

Někteří jiní, u kterých byste mohli být matoucí, jsou EPM a EAP.