Proč musíte okamžitě smazat Facebook, říká otec WhatsAppu


Brian Acton, spoluzakladatel WhatsAppu, v rozhovoru pro Wired vysvětluje, proč se musíte okamžitě vymazat z Facebooku

"Smažte svůj účet na Facebooku". Řekl to Brian Acton, jeden ze zakladatelů aplikace WhatsApp, kterou za více než 19 miliard dolarů koupila společnost Marka Zuckerberga. Brian Acton to řekl na jednom z mnoha setkání, které Wired, jeden z nejznámějších časopisů věnovaných technologiím, uspořádal ke svému 25. výročí.

Není to poprvé, co spoluzakladatel WhatsApp vyjádřil podobnou myšlenku. Učinil tak i v březnu 2018, kdy Facebookem otřásla kauza Cambridge Analytica. V tomto případě Brian Acton zveřejnil jednoduchý tweet: "Je čas. #Nastal čas #odstranitfacebook'. Během projevu vynálezce WhatsApp vysvětlil důvody, které ho vedly k podpoře myšlenky, že vymazání se z Facebooku je nutností: data uživatelů jsou vydána na milost a nemilost všem. Sociální síť Marka Zuckerberga nyní profiluje více než miliardu lidí a zobrazuje jim reklamy podle jejich vkusu.

Od Cambridge Analytica k #deletefacebook

Kapkou, která zlomila vaz, byla kauza Cambridge Analytica, která společnost Facebook stála mnohamiliardovou pokutu a těžko zvládnutelnou reputační krizi. V těchto bouřlivých dnech zahájil Brian Acton kampaň #deletefacebook tweetem na svém vlastním účtu. A ani po více než roce od tohoto dne (21. března 2018) spoluzakladatel společnosti WhatsApp nezměnil názor. Na večírku Wired řekl: "Pokud chcete být na Facebooku a chcete, aby se před vámi tlačily reklamy, jděte do města." V italštině to znamená: "Pokud chcete být na Facebooku a chcete, aby se před vámi tlačily reklamy, můžete jít rovnou do města."

Facebook se stal jako velké náměstí, kde nás obklopují reklamy.

Facebook se stal jako velkoměstské náměstí, kde nás obklopují reklamy, jen s tím rozdílem, že reklamy na sociální síti vycházejí z našeho osobního vkusu, a to díky údajům, které Facebooku každý den poskytujeme.


Facebook - šifrování, pochybnosti Briana Actona

Během rozhovoru Acton hovořil také o investicích, které Facebook (jako společnost) do šifrování vkládá. Spoluzakladatel WhatsAppu je skeptický vůči snahám Marka Zuckrberga o větší zabezpečení jeho platforem, ale Facebook pravděpodobně v budoucnu spustí nový šifrovací systém, což je dáno poptávkou veřejnosti po větší kontrole soukromí. Acton je však v této oblasti skutečným odborníkem, protože vytvořil neziskovou nadaci Signal Foundation, která provozuje aplikaci Signal, kterou používají novináři a obhájci lidských práv po celém světě, aby se vyhnuli sledování autoritářskými režimy.