Proč musíte smazat profilovou fotografii ve WhatsApp


Mnoho uživatelů v posledních dnech trpí psychózou z profilových fotografií ve WhatsApp. Pokud se vám v posledních dnech nedaří zobrazit profilové fotografie některých kontaktů ve službě WhatsApp, nezoufejte: nejedná se o chybu v aplikaci pro zasílání rychlých zpráv. Naopak, mnoho uživatelů aplikace WhatsApp v těchto dnech dobrovolně odstraňuje své profilové fotografie. Důvod? Jako obvykle to souvisí s problémem ochrany osobních údajů ve službě WhatsApp.

Zásady ochrany osobních údajů společnosti WhatsApp od počátku umožňují každému uživateli vidět a pořídit snímek obrazovky jakéhokoli profilového obrázku, pokud má příslušné telefonní číslo. To usnadňuje krádeže identity. V žádném případě to není novinka, ale v posledních dnech se rozšířila jakási psychóza screenshotu profilového obrázku, která vedla tisíce uživatelů k odstranění obrázku. Tato psychóza následuje po nejnovějším skandálu s ochranou soukromí v aplikaci WhatsApp: v posledních týdnech byla objevena (další) závažná zranitelnost, která hackerovi umožnila nainstalovat do chytrého telefonu uživatele špionážní software "Pegasus", který dokáže aktivovat kameru a mikrofon telefonu, ukrást seznam e-mailů a zpráv a shromažďovat mnoho dalších našich osobních údajů.

Proč smazat profilový obrázek ve WhatsApp (a proč ne)

Skutečnost, že téměř kdokoli může ukrást náš profilový obrázek, může ve skutečnosti vést ke krádeži naší identity. Odstranění profilového obrázku ze služby WhatsApp proto není hloupý krok. Existuje však alternativa, která nás chrání před krádeží identity, aniž bychom byli nuceni fotografii odstranit: v nastavení soukromí aplikace WhatsApp si můžeme zvolit, že naše profilová fotografie bude viditelná pouze pro kontakty, které máme v adresáři. Chcete-li to provést, přejděte do Nastavení > Účet > Soukromí > Profilový obrázek a vyberte možnost Moje kontakty. Potenciálnímu zloději identity tak nebude stačit znát naše telefonní číslo, aby si mohl prohlédnout a uložit naši fotografii.


WhatsApp zpřísňuje ochranu soukromí

Společnost Marka Zuckeberga si je dobře vědoma mnoha problémů se soukromím, kterými WhatsApp trpí. Proto se pravidelně snaží zavřít stodolu, když už kůň utekl, a zpřísňuje pravidla a nastavení týkající se osobních údajů. Od příští verze aplikace již například nebude možné stáhnout profilový obrázek našich kontaktů v aplikaci WhatsApp (i když jsme v jejich adresáři). I v tomto případě se však jedná o pouhé provizorium: kdokoli bude moci pořídit snímek obrazovky naší fotografie.