WhatsApp, proč musíte odstranit svůj profilový obrázek


Podvod s profilovým obrázkem WhatsApp postihuje několik lidí v Itálii. Tady je návod, jak to funguje a jak se bránit

Profilový obrázek WhatsApp nám pomáhá zjistit, kdo vám zprávu poslal, pokud číslo není uloženo v adresáři. Ačkoli je malá, je snadno viditelná, pokud známe odesílatele zprávy. V posledních dnech se bohužel profilová fotografie ve službě WhatsApp stala předmětem podvodu, který postihl desítky lidí.

Není to poprvé, co se WhatsApp stal terčem podvodníků. Opakovaně jsme vás informovali o podvodech, které se na sociálních sítích snaží ukrást informace, jako jsou čísla bankovních účtů nebo přihlašovací údaje pro přístup k e-mailu či domácímu bankovnictví. Tentokrát je však podvod mnohem nebezpečnější a jeho cílem je získat peníze přímo od obětí. Podvod s "profilovým obrázkem" je velmi chytrý a není snadné ho odhalit. Podvodník se vydává za vašeho přítele nebo příbuzného a žádá vás o finanční pomoc, abyste překonali těžké období. Takto funguje podvod na WhatsApp.

Podvod s profilovou fotografií na WhatsApp

Nový podvod, který zasáhl WhatsApp, se zaměřuje na profilové fotografie uživatelů. Jak to funguje? Jedná se o poměrně chytrý podvod, který není snadné odhalit. Podvodník ukradne obrázek z profilu WhatsApp a vloží jej jako fotografii účtu. Poté kontaktuje příbuzného nebo známého osoby, jejíž fotografii ukradl, a požádá ho o dobití účtu PostePay z důvodu finanční nouze, kvůli které si musel změnit telefonní číslo.

Pokud oběť podvodu nenapadne kontaktovat svého známého nebo příbuzného na "starém" čísle a zprávě důvěřuje, padne do pasti podvodníka a přijde o své peníze. Po dobití PostePay není možné peníze získat zpět a jediným řešením je podání stížnosti na poštovní policii.


Jak se chránit před podvody na WhatsApp

Podvod s profilovými fotografiemi se v posledních dnech zaměřil na mnoho lidí a bohužel je nejedna oběť. Obvykle je částka požadovaná podvodníkem velmi nízká, jen několik desítek eur. To je jeden z důvodů, proč se oběti příliš nevyptávají a peníze okamžitě posílají údajnému příteli nebo příbuznému.

Co můžete udělat, abyste se před tímto podvodem ochránili? Existuje pouze jedno řešení. Pokud vás kontaktuje číslo, které nemáte v adresáři, s profilovou fotografií přítele, zkuste kontaktovat staré číslo, abyste se ujistili, že se nejedná o podvod.