Chcete vědět, kdy zemřete? Google vám říká


Google vytváří algoritmus s umělou inteligencí, který dokáže předpovědět smrt pacientů do 24 hodin po propuštění

Kdybychom měli tu možnost, chtěli bychom znát datum své smrti? Tato otázka lidi z různých důvodů rozděluje: jsou lidé, kteří by ji chtěli znát, aby mohli lépe plánovat svůj život a věděli, kdy mají zemřít, a ti, kteří by si rádi užívali života bez určení jeho konce. Debata se však znovu rozproudí, protože Google vám nyní dokáže říct, kdy zemřete.

Počítačový gigant z Mountain View vytvořil nový algoritmus založený na umělé inteligenci, který dokáže předpovědět datum naší smrti s přesností 95 %. Pro realizaci tohoto digitálního "věštce" spolupracuje Google se Stanfordskou univerzitou a Lékařskou fakultou Chicagské univerzity. Cílem projektu není pouze pobavit uživatele. Google nenavrhuje aplikaci, která by lidem ve stylu facebookového kvízu sdělovala, kdy zemřou. Mountain View vytvořilo algoritmus pro lékařskou prevenci, v praxi umělá inteligence pomáhá nemocnicím propouštět nevyléčitelně nemocné.

Umělá inteligence Googlu vám řekne, kdy zemřete

Podle prvních testů je systém umělé inteligence společnosti Google o 10 % přesnější a preciznější než jiné tradiční systémy pro předpovídání zdravotního stavu pacientů při propuštění. Jak ale algoritmus zjistí datum naší smrti? Jednoduše kombinuje velké množství údajů o pacientovi, od základních informací, jako je pohlaví, věk a etnický původ, až po složitější informace, jako je diagnóza, krevní testy a specifická vyšetření. Pro vytvoření databáze, která by pomohla algoritmu, shromáždila společnost Google  neidentifikované údaje 216 221 lidí. Po analýze dat umělá inteligence navrhne lékaři, zda by měl být pacient propuštěn, nebo zda je jeho zdravotní stav stále vysoce rizikový a je lepší ho ponechat v nemocnici pod bedlivým dohledem.

Na základě výsledků testů mohou lékaři v nemocnicích po celém světě brzy začít používat umělou inteligenci společnosti Google nebo podobné systémy, které mají lepší míru přesnosti při předpovídání zdravotního stavu pacienta než tradiční metody, které se v současnosti používají na nemocničních odděleních při rozhodování, zda nemocného propustit, či nikoli.