Proč nám Facebook a Instagram zničí vzpomínky na dovolenou


Vyfocení a okamžité sdílení fotografie na sociálních sítích má tendenci částečně vymazat zážitek z paměti. Lepší je vytisknout fotografii

Vyfoťme se, abychom si tento okamžik mohli navždy pamatovat. To je jedna z nejčastějších frází, kterou mnoho lidí vyslovuje před stisknutím spouště fotoaparátu nebo tlačítka chytrého telefonu. Zvláště na dovolené, kdy je potřeba se zvěčnit. Přesto tomu tak vždy není.

Podle některých výzkumníků může příliš mnoho fotografií zničit naše vzpomínky na dovolenou. Problémem nejsou fotografie, ale sociální sítě. Pokusme se něco pochopit. Podle studie zveřejněné na známém webu Quartz nemají obrázky zveřejněné na Instagramu nebo Facebooku stejný účinek při vzpomínce na minulé okamžiky jako fotografie pořízená a vytištěná. Digitální soubor, který je podle průzkumu kdykoli k dispozici, by paměť zatemnil.

Výzkum

Výzkumníci dospěli k tomuto závěru na základě několika studií. V jednom experimentu požádali respondenty, aby si vzpomněli na okamžiky, které zažili během překážkové dráhy, a po dvou měsících změřili jejich vzpomínky. Přitom bylo zohledněno, zda respondenti zboží zakoupili, či nikoli. Výsledky ukázaly, že ti, kteří si zakoupili suvenýr, si na zážitek vzpomněli s větší pravděpodobností.

Vědci prokázali, že fyzická fotografie může udržet vzpomínky živé, a provedli druhou studii, v níž měli lidé vzpomínat na výlet, který dříve podnikli, a porovnali vzpomínky těch, kteří měli zarámovanou fotografii, a těch, kteří ji neměli. Opět platí, že nejlépe si pamatovali ti, kteří měli "hmatatelnou" fotografii.


Závěr

Výzkumníci dospěli k závěru. Zdá se, že myšlenka na nutnost vytisknout fotografii udržuje paměť aktivní po delší dobu. Na druhou stranu pořízení fotografie a její okamžité sdílení na sociálních sítích má tendenci zážitek částečně vymazat. Je tomu skutečně tak?