Oppo Find X, smartphone budoucnosti s výsuvnými fotoaparáty


Čínská společnost Oppo představila Find X, první smartphone s výsuvným předním a zadním fotoaparátem, tady je návod, jak to funguje

Pokud byla první část roku 2018 ve znamení smartphonů s výřezy, druhá by mohla být věnována smartphonům "přes celou obrazovku", bez výřezů a předních fotoaparátů, které by kradly místo. Alespoň tak se zdá být nejnovější trend, který odstartovala čínská společnost Vivo a na kterém se vezou i krajané Oppo.

Na akci v Paříži byl představen Oppo Find X, futuristický přístroj, který by mohl ukázat, jak by mohly vypadat špičkové smartphony v příštím roce. Oproti modelu Vivo Nex S je Oppo Find X vybaven výsuvným systémem pro přední i zadní fotoaparát, takže objektivy a senzory jsou vždy chráněny, i když existují pochybnosti o pevnosti mechanismu, který fotoaparáty aktivuje. Oppo Find X je kandidátem na jeden z nejlepších smartphonů roku 2018, a to jak z hlediska designu, tak i specifikací.

Technické specifikace Oppo Find X

Z hlediska technických specifikací jsou nové funkce představené čínským výrobcem velmi omezené. Oppo Find X má totiž stejné specifikace jako další špičková zařízení vydaná v posledních měsících, v čele s OnePlus 6 a Vivo Nex S. Uvnitř těla se nachází procesor Qualcomm Snapdragon 845 podporovaný 8 GB RAM a 256GB úložištěm. Oppo FInd X má 3 750mAh baterii se systémem rychlého nabíjení VOOC, docela podobný Dash Charge, který používá OnePlus. Co se týče operačního systému, Find X běží na Androidu 8.1 Oreo upraveném variantou Oppo Color. Nejzajímavějším aspektem specifikací je však displej, 6,4palcový OLED displej bez výřezu, který pokrývá více než 90 % přední plochy zařízení. Opravdové unikum v oboru, které bude v následujících měsících pravděpodobně napodobováno.


Oppo Find X Camera Compartment

Oppo Find X je první smartphone, který má zadní i přední výsuvný fotoaparát. Přední fotoaparát má 25megapixelový snímač s řadou funkcí pro selfie a portrétní režim a vedle něj se nachází snímač pro 3D rozpoznávání obličeje. Duální zadní fotoaparát, který je rovněž výsuvný, se skládá z 20megapixelového hlavního snímače a 16megapixelového sekundárního snímače. Otevření a zavření krytu fotoaparátu trvá přibližně 0,5 sekundy. Jak spustíme rozpoznávání obličeje, když telefon nemá v dohledu žádný fotoaparát? Na zamykací obrazovce stačí přejet prstem nahoru, čímž se z krytu vysune přihrádka fotoaparátu, zatímco pro pořízení snímků zadními fotoaparáty stačí spustit aplikaci fotoaparátu.


Cena a vydání Oppo Find X

Oppo Find X bude prvním smartphonem, který bude společnost Oppo oficiálně prodávat v Itálii. Až dosud se čínská společnost zaměřovala výhradně na asijský trh a do Evropy a Spojených států se dostávala prostřednictvím prodejců třetích stran. Cena na asijském trhu není příliš vysoká, ale v Itálii bude zařízení stát 999 eur. Pokud vám Oppo Find X s výsuvným fotoaparátem nepřipadá dost výstřední, můžete si vždycky koupit edici Lamborghini. Jedná se o luxusní model vlajkové lodi společnosti Oppo, smartphone s úložným prostorem hodným počítače (512 GB). Displej bude mít úhlopříčku 6,42" a rozlišení Full HD AMOLED (1080 × 2340 pixelů). Oppo Find X Lamborghini Edition bude prvním zařízením s Super VOOC Flash, ultrarychlým nabíjením, které umožňuje nabít telefon za pouhých 35 minut. Baterie tohoto modelu má kapacitu 3 400 mAh. Karoserie není vyrobena ze skla jako u standardní verze, ale z uhlíkových vláken. Oppo Lamborghini Edition bude stát 1 600 eur a na trh bude uveden v srpnu 2018 v Itálii.