Nejočekávanější smartphony v roce 2019


Samsung Galaxy S10, iPhone XI, Huawei P30, OnePlus 7, Galaxy F: tohle bychom měli očekávat od smartphonů uvedených na trh v roce 2019

Příští rok slibuje být pro svět telefonů velmi zajímavý: po roce 2018, kdy byly na trh uvedeny desítky stejných smartphonů (všechny s výřezem v horní části obrazovky), se v roce 2019 objeví zařízení s odlišným tvarovým faktorem. Podle zvěstí, které se objevily v posledních měsících, se zdá, že společnosti konečně směřují k výrobě chytrých telefonů s obrazovkou, která celá zabírá přední část zařízení.

Pro vložení přední kamery se patentuje několik řešení: Společnosti Oppo, Xiaomi a Vivo již představily "celoobrazovkové" smartphony s výsuvným fotoaparátem, který se objeví pouze v případě potřeby. Huawei a Samsung zase uvažují o uvedení telefonů s "dírou" (vybrané by měly být Galaxy S10 a Huawei P30): přední fotoaparát je vložen do obrazovky, což vytváří zvláštní efekt, jako by tam byla díra. Dalším řešením, kterého bychom se mohli dočkat v roce 2019, jsou smartphony se dvěma obrazovkami: na přední straně je displej, který zabírá veškerý dostupný prostor, zatímco na zadní straně se rozsvítí druhý panel, když potřebujete pořídit selfie.

Rok 2019 bude také rokem prvních smartphonů 5G. Mnoho společností již pracuje na nasazení routeru 5G ve svých zařízeních, k čemuž přispívá i skutečnost, že nový špičkový procesor Snapdragon 855 tuto superrychlou síť nativně podporuje. Jako první oznámila, že pracuje na chytrých telefonech 5G, společnost OnePlus a první zařízení s touto technologií by mělo vyjít do konce roku 2019: mohlo by jít o OnePlus 7 nebo OnePlus 7T. Poslední novinkou ve světě telefonování jsou skládací smartphony. O možnosti výroby chytrých telefonů s ohebným displejem se mluví již nejméně dva roky a zdá se, že konečně nadešel jejich čas. Samsung již na fotografiích ukázal Galaxy F, který by měl mít premiéru na veletrhu CES 2019 v lednu nebo nejpozději v únoru 2019 během Mobile World Congress 2019 v Barceloně. Zde jsou všechny nejočekávanější chytré telefony, které vyjdou v roce 2019.

Samsung Galaxy S10

Korejská společnost představí svůj první špičkový model roku 2019 v únoru během veletrhu Mobile World Congress. Termín je zatím nejistý, ale měl by se uskutečnit mezi 20. a 25. únorem. Galaxy S10 přijde ve třech různých verzích, které se budou lišit velikostí displeje a funkcemi. Galaxy S10 Lite bude mít 5,8palcový displej, Galaxy S10 bude mít 6,1palcový panel a konečně Galaxy S10+ bude mít 6,4palcový displej. Všem třem však bude společná "díra" v horní části obrazovky: kvůli zmenšení horního a dolního rámečku bude fotoaparát vložen přímo do displeje. Na palubě bude nový čipset Exynos 9820, který je výkonem a funkcemi srovnatelný se Snapdragonem 855. Očekává se také, že smartphone bude podporovat 5G, a stane se tak jedním z prvních superrychlých smartphonů na trhu. Tyto tři smartphony budou mít také odlišné fotografické prostory: verze Lite bude mít "pouze" duální zadní fotoaparát, zatímco u Galaxy S10 a Galaxy S10 Plus se očekává trojitý fotoaparát, jako je tomu u nového modelu A7.


Huawei P30

Huawei pracuje také na nové verzi svých špičkových modelů P30 a P30 Pro. Po loňském úspěchu s modelem P20 bude čínská společnost pokračovat ve stejném duchu a zaměří se na fotografickou část. Podle nejnovějších zvěstí bude mít P30 Pro čtyři zadní fotoaparáty a duální LED blesk, který umožní pořizovat skvělé fotografie i za zhoršených světelných podmínek. Hlavní snímač bude mít 48 megapixelů. Huawei P30 bude poháněn procesorem Kirin 980, stejným, jaký je k vidění v modelu Mate 20. Očekává se, že P30 Pro bude následovat stejnou filozofii, jakou přijal Samsung: přední strana bude mít "díru" pro přední fotoaparát, aby se na displeji uvolnilo více místa. O datu představení stále panují pochybnosti: mohly by být představeny během veletrhu MWC 2018 nebo následující měsíc na akci pořádané ad hoc.


iPhone 2019

Na předpovědi ohledně iPhonů, které budou uvedeny na trh v roce 2019, je zatím příliš brzy: jisté je pouze datum představení, které je jako obvykle stanoveno na druhý týden v září. Zdá se, že Apple po přepracování svých chytrých telefonů s iPhonem X ztratil inovační náboj, který ho odlišoval od ostatních. Očekává se, že iPhone 2019, jehož název je zatím záhadou (iPhone XI?), bude tvarově i funkčně velmi podobný iPhonu XS. Nejistota panuje také kolem podpory sítě 5G.

OnePlus 7

OnePlus už není ve světě chytrých telefonů žádným nováčkem: čínská společnost se proslavila kvalitou svých zařízení a nižšími cenami ve srovnání s hlavními konkurenty. Na rok 2019 je společnost OnePlus připravena uvést na trh svůj první 5G smartphone: oznámil to sám generální ředitel společnosti na svých sociálních profilech. Kromě modemu 5G by měl OnePlus 7 disponovat "dírou" v přední části a obrazovkou s úhlopříčkou 6,4 palce. Na palubě bychom měli najít Snapdragon 855 s minimálně 8 GB RAM a 128 GB interního úložiště. Datum představení je stanoveno na přelom května a června.

Xiaomi Mi Mix 3

Siaomi Mi Mix 3 je již na trhu k dispozici, ale v roce 2019 se očekává nová verze s podporou 5G. Mi Mix 3 je jedním z nejzajímavějších smartphonů roku 2018: celoobrazovkový design s fotoaparátem, který se objevuje posunutím zadní poloviny smartphonu směrem nahoru. Stejně jako to dělali u starých telefonů Nokia. Očekává se, že nová verze bude k dispozici na začátku roku 2019 a bude vybavena 6,4palcovým displejem, procesorem Snapdragon 855, 10 GB RAM a 256 GB interního úložiště.

Chytrý telefon Honor 5G

Také Honor je připraven zapojit se do závodu o 5G smartphony. Čínská společnost prozradila, že je již připravena uvést na trh zařízení podporující síť 5G, ale s oficiálním uvedením počká až na několik příštích měsíců. Název zařízení zatím není znám, ale s největší pravděpodobností půjde o Honor View 20 nebo Honor 20. Očekává se, že zařízení bude představeno během nadcházejícího veletrhu CES 2019 v Las Vegas, který se bude konat na začátku ledna.

Sony Xperia XZ4

Cílem společnosti Sony je během roku 2019 zvýšit svůj podíl na světovém trhu chytrých telefonů. A za tímto účelem je připravena uvést na trh svůj první 5G smartphone. Sony Xperia XZ4 se očekává na konci února a její představení proběhne během veletrhu Mobile World Congress 2019. Smartphone bude vybaven procesorem Snapdragon 855 s 8 GB RAM a 128GB interním úložištěm. Mohl by také debutovat nový 48megapixelový fotografický snímač, na kterém Sony v posledních měsících pracuje.