Fortnite, sbohem pro smartphony s Androidem a iPhonem: tady je důvod


Aplikace Fortnite byla odstraněna z obchodu Google Play a App Store a již ji nelze stáhnout: co se děje

Pokud nemůžete najít Fortnite v obchodě App Store nebo Google Play Store, není to chyba vašeho smartphonu, ale aplikace byla odstraněna ve večerních hodinách mezi 13. a 14. srpnem společnostmi Apple a Google. Během několika hodin vypuklo skutečné zemětřesení, které bude mít dopad na celé odvětví mobilních aplikací. Co se stalo? Jde o poměrně složitý problém, který se táhne od chvíle, kdy se společnost Epic Games rozhodla přinést hru Fortnite na chytré telefony se systémy Android a Apple.

Zjednodušeně řečeno, společnost Epic Games včera zveřejnila novou platební metodu dostupnou pro aplikaci Fortnite, která porušuje pravidla stanovená společnostmi Google a Apple. Tento přestupek nevyhnutelně vedl k drastickému rozhodnutí obou gigantů: vyřadit hru Fornite z obchodu Google Play a App Store. Aplikaci již nelze stáhnout do chytrých telefonů. Co se stane s těmi, kteří už Fortnite na svém smartphonu mají? Zatím ji budou moci používat i nadále, ale v nejbližších hodinách se možná objeví novinky i v tomto ohledu.

Proč už nelze stahovat Fortnite na smartphonech s Androidem a iPhonech

Problém je mnohem složitější, než jsme si ho dosud malovali, a je třeba ho důkladně vysvětlit. Pokud v posledních hodinách došlo k náhlému zrychlení války mezi Epic Games a Applem a Googlem, ve skutečnosti se tato roztržka táhne mnohem déle, a to od doby, kdy se vývojář hry Fornite rozhodl přenést videohru na mobilní zařízení.

Epic Games se nikdy netajil tím, že nesdílí politiku Googlu a Applu ohledně rozdělování zisků generovaných aplikacemi. Všichni vývojáři, kteří zveřejní aplikaci v Obchodě Play nebo App Store, musí zaplatit poplatek ve výši 30 % z dosažených příjmů. Procento, které společnost Epic Games vždy považovala za příliš vysoké. Aby však nepřišla o část uživatelů, kteří hrají a nakupují ve Fortnite prostřednictvím chytrých telefonů a tabletů, dodržovala dosud pravidla stanovená oběma americkými giganty.

Tedy až do včerejšího večera (13. srpna 2020, pozn. red.), kdy na svých webových stránkách oznámila příchod nové funkce pro mobilní aplikaci: přímé platby za nákup V-Bucks, virtuální měny Fornite, za kterou lze nakupovat emoty a skiny. Při použití nového způsobu platby získá uživatel (a společnost Epic Games) kromě 20% slevy z konečné ceny (7,99 € místo 9,99 € za nákup 1 000 V-Bucks) také 30% "daň", kterou musí zaplatit společnostem Google a Apple.

Nový nástroj však porušuje pravidla obou internetových obchodů a nejprve společnost Apple a poté i Google se rozhodly aplikaci okamžitě odstranit, což vyvolalo řadu reakcí a protireakcí.


Epic Games vs. Google a Apple, válka končí u soudu

Vysvětlení společností Apple a Google je velmi jednoduché: Epic Games porušila pravidla, která dodržují všichni vývojáři, a proto byla aplikace Fortnite odstraněna z obchodu Google Play a App Store. Reakce společnosti Epic Games na sebe nenechala dlouho čekat (a nejspíš už byla nějakou dobu připravena): zažalovala Apple a Google za dominantní postavení. Nyní spor mezi společnostmi Epic Games, Google a Apple skončí u soudu a může znamenat historický zlom pro celé odvětví mobilních aplikací.

Epic Games také spustil sociální kampaň s hashtagem #FreeFortnite, která během několika hodin nasbírala tisíce a tisíce příspěvků. V článku zveřejněném na oficiálním blogu hry vyzývá společnost Epic Games hráče, aby posílali zprávy na oficiální účet AppStore pomocí hashtagu a žádali o větší svobodu pro vývojáře.


Fortnite odstraněn z App Store a Google Play Store: co se pro uživatele mění

Zemětřesení, které bude mít silné dopady na celé mobilní odvětví a které bude v následujících dnech obohaceno o nové epizody. Nejdůležitější aspekt se však týká hráčů: co se změní po rozhodnutí společností Google a Apple?

První věc, kterou je třeba říci, se týká možnosti pokračovat v hraní ze smartphonu. Ti, kteří si aplikaci již stáhli, budou moci alespoň prozatím bez problémů pokračovat ve hře na svých chytrých telefonech. Společnost Apple však oznámila, že uživatelé již nebudou moci aplikaci Fornite aktualizovat a nebudou moci hrát ani další sezónu hry, čtvrtou z kapitoly 2.

U uživatelů systému Android je situace trochu jiná. Uživatelé, kteří si aplikaci stáhli z obchodu Google Play, již nebudou dostávat aktualizace aplikace, jako je tomu u uživatelů iOS. Na Androidu si však aplikaci Fortnite můžete stáhnout přímo z obchodu Epic Games, čímž toto omezení obejdete.

Kde si Fortnite můžete stále stáhnout

Souboj mezi společnostmi Epic Games, Apple a Google se týká pouze mobilní aplikace. Všichni hráči si stále mohou stáhnout aplikaci pro počítač, PS4, Xbox One, Nintendo Switch, Mac, GeForce Now a z obchodu Epic Games pro chytré telefony se systémem Android

.