Soubor PCT (co to je a jak jej otevřít)

Soubor s příponou PCT je soubor Macintosh Picture Image a byl výchozím formátem souboru pro (nyní ukončený) program QuickDraw Mac. Některé aplikace stále používají formát PCT, ale PDF jej téměř nahradil.

Obrazová data v obrazovém souboru Macintosh mohou být v původním formátu PICT 1 nebo PICT 2 ve formátu Color QuickDraw. První může uložit osm barev, zatímco druhý a novější formát podporuje tisíce barev.

V závislosti na aplikaci, která ji vytvořila, můžete najít soubory Macintosh Picture Image s příponou .PCT nebo .PICT, ale oba typy souborů jsou ve stejném formátu.


Jak otevřít soubor PCT

I když je program QuickDraw ukončen, lze soubory PCT obou formátů otevírat pomocí několika populárních fotografických a grafických nástrojů, z nichž některé již vlastníte nebo máte nainstalované.

Například téměř každý nástroj Adobe může otevřít soubory PCT, včetně Photoshopu, Illustratoru, Fireworks a After Effects.

Pokud používáte Photoshop k otevření souboru PICT, možná budete muset použít Soubor > import > Video rámce na vrstvy menu.

Kromě těchto aplikací zahrnují programy jako XnView, GIMP, Corel PaintShop Pro, Apple Preview a pravděpodobně většina dalších populárních grafických nástrojů také podporu formátů PICT 1 a PICT 2.

Doporučujeme však převést soubor PCT, který máte, do formátu, který je populárnější a použitelnější v moderních editorech a prohlížečích obrázků. Tímto způsobem můžete obrázek sdílet s ostatními a mít jistotu, že jej budou moci otevřít nebo upravit. Další informace o převodu souborů PCT si můžete přečíst v této části níže.

Pokud zjistíte, že program v počítači je výchozím programem, který otevírá soubory PCT nebo PICT, když na ně dvakrát kliknete, ale chcete, aby to byl jiný program, můžete změnit výchozí program pro konkrétní příponu souboru v systému Windows .

Jak převést soubor PCT

Nejjednodušší způsob, jak převést soubor PCT do jiného formátu obrázku, je použít XnView. Můžete to udělat z Soubor > Uložit jako or Soubor > Vývoz nabídka pro převod PCT na libovolný počet dalších, běžnějších obrazových formátů.

Můžete mít štěstí také pomocí některého z výše uvedených otvíráků PCT. Photoshop například ukládá PCT do PNG, JPG a několika dalších formátů.

Další možností je nahrát soubor PCT na Online-Convert.com. Tato webová stránka vám dává možnost převést PCT do formátů jako BMP a GIF. Jako online nástroj funguje tato metoda stejně dobře na jakémkoli operačním systému, ať už je to Mac, Windows, Linux atd.