Soubor MOBI (co to je a jak jej otevřít)

Co vědět

  • Soubor MOBI je také souborem e-knihy Mobipocket.
  • Otevřete jeden pomocí aplikace Calibre nebo Mobi File Reader nebo jej pošlete přímo do svého Kindle.
  • Převeďte na PDF, EPUB, AZW3 a další pomocí DocsPal nebo Zamzar.

Tento článek popisuje, co jsou soubory MOBI, jak je otevřít a jak převést jeden do jiného formátu dokumentu tak, aby fungoval na vašem zařízení.

Co je soubor MOBI?

Soubor MOBI je soubor e-knihy Mobipocket. Používají se k ukládání digitálních knih a jsou navrženy speciálně pro mobilní zařízení s nízkou šířkou pásma.

Soubory MOBI podporují věci jako záložky, JavaScript, rámečky a přidávání poznámek a oprav.

Soubory e-knih MOBI nemají nic společného s doménou nejvyšší úrovně, která je také .mobi.

Jak otevřít soubor MOBI

Mezi pozoruhodné bezplatné programy, které mohou otevírat soubory MOBI, patří Calibre, Stanza, Sumatra PDF, Mobi File Reader, FBReader, Okular a Mobipocket Reader.

Soubory MOBI mohou také číst populární čtečky elektronických knih, jako je Amazon Kindle a mnoho chytrých telefonů, které tento formát podporují.

Mnoho čteček elektronických knih - stejně jako populární zařízení Kindle - navíc má také software pro stolní počítače, mobilní aplikace a nástroje prohlížeče, které umožňují čtení souborů MOBI. Aplikace Amazon Kindle je jedním příkladem, který podporuje Windows, macOS a mobilní zařízení; a Kindle Cloud Reader lze použít ke čtení souborů MOBI online.

Vzhledem k tomu, že otevírání souborů e-knih, jako jsou soubory MOBI, je na zařízeních Kindle tak populární, doporučujeme si přečíst pokyny Amazonu o odesílání souborů MOBI do vašeho Kindle, pokud to plánujete s vaším souborem MOBI. Můžete tak učinit z počítače, zařízení Android nebo prostřednictvím e-mailu.

Jak převést soubor MOBI

Nejrychlejším způsobem, jak převést soubor MOBI, je použít online převaděč, jako je DocsPal. Můžete nahrát soubor MOBI na tento web nebo zadat adresu URL online souboru MOBI a poté zvolit jeden z mnoha různých formátů souborů, do kterých jej chcete převést. Podporovány jsou formáty EPUB, LIT, LRF, PDB, PDF, FB2, RB a několik dalších.

Pokud již v počítači máte program, který otevírá soubory MOBI, můžete jej použít k uložení souboru MOBI do jiného formátu. Kalibr například může převádět soubory MOBI do mnoha různých formátů a Mobi File Reader podporuje ukládání otevřeného souboru MOBI do TXT nebo HTML.

Soubory MOBI lze převádět také pomocí jiných softwarových programů pro bezplatnou konverzi souborů nebo online služeb. Vynikajícím příkladem je Zamzar, online převodník MOBI. Může převádět soubory MOBI na PRC, OEB, AZW3 a mnoho dalších populárních formátů souborů a vše, co musíte udělat, je nahrát soubor MOBI do Zamzar a poté stáhnout převedený soubor - do počítače není třeba nic instalovat.

Více informací o souborech MOBI

Mobipocket vlastní společnost Amazon od roku 2005. Podpora formátu MOBI byla ukončena od roku 2011. Zařízení Kindle společnosti Amazon používají strukturu MOBI, ale soubory mají jiné schéma DRM a používají příponu AZW.

Některé soubory e-knih Mobipocket mají příponu .PRC místo .MOBI.

Můžete si zdarma stáhnout knihy MOBI z různých webů, včetně Project Gutenberg, Feedbooks a Open Library.

Pokud jsou do souboru MOBI přidány další věci, například záložky nebo poznámky, aplikace Kindle je uloží do samostatného souboru, který používá příponu souboru .MBP. Pokud je soubor šifrovaný, použije místo toho příponu .SMBP.

Soubor MOBI můžete vytvořit pomocí bezplatného nástroje příkazového řádku Amazon KindleGen.

MobileRead Wiki má spoustu informací o souborech MOBI, pokud vás zajímá hlubší čtení.

Stále nemůžete soubor otevřít?

Pokud nemůžete otevřít svůj soubor MOBI s návrhy shora, zkontrolujte, zda ve skutečnosti pracujete se souborem, který má příponu .MOBI. To je třeba pochopit, protože některé soubory vypadají jako soubory MOBI, ale ve skutečnosti vůbec nesouvisí, a proto je pravděpodobně nelze otevřít pomocí stejného softwaru.

Jedním příkladem jsou soubory MOB (MOBTV Video). I když je lze zaměnit se soubory MOBI, jedná se o video soubory, které lze použít pouze s multimediálními aplikacemi, jako je Windows Media Player. Pokud jste se pokusili otevřít soubor MOB pomocí čtečky elektronických knih, buď se zobrazí chyby, nebo se vám zobrazí spousta nesouvislého textu.

Soubory MOI Video (.MOI) jsou podobné v tom, že souvisejí s videoobsahem, ale také je nelze otevřít žádným z výše uvedených textových čteček souborů nebo převaděčů.

Znovu si přečtěte příponu souboru a poté proveďte vyhledávání zde na Lifewire nebo na Google, abyste se dozvěděli více o formátu a zjistili, které programy jsou schopny jej otevřít nebo převést.