Soubor DB (co to je a jak jej otevřít)

Příponu souboru .DB program často používá k označení, že soubor ukládá informace v nějakém formátu strukturované databáze.

Například mobilní telefony mohou používat soubory DB k ukládání zašifrovaných dat aplikací, kontaktů, textových zpráv nebo jiných informací.

Jiné programy mohou používat soubory DB pro doplňky, které rozšiřují funkce programu, nebo pro uchování informací v tabulkách nebo v jiném strukturovaném formátu pro protokoly chatu, seznamy historie nebo data relace.

Některé soubory s příponou DB nemusí být vůbec databázové soubory, například formát Windows Thumbnail Cache používaný soubory Thumbs.db. Systém Windows používá tyto soubory DB k zobrazení miniatur obrázků složky před jejich otevřením.

Soubory DB.


Jak otevřít soubor DB

Pro soubory DB existuje široká škála použití, ale to, že všechny používají stejnou příponu souboru, neznamená, že ukládají podobná data nebo je lze otevřít / upravit / převést pomocí stejného softwaru. Než se rozhodnete, jak otevřít soubor, je důležité vědět, k čemu je váš soubor DB.

Telefony, které mají v sobě uložené soubory DB, se pravděpodobně používají k uchovávání nějakých dat aplikace, ať už jde o část samotných souborů aplikace, nebo o osobní data uložená v aplikaci nebo operačním systému.

Například textové zprávy na iPhone jsou uloženy v souboru sms.db ve složce / private / var / mobile / Library / SMS /.

Tyto soubory DB mohou být šifrovány a nelze je normálně otevřít, nebo je lze plně zobrazit a upravit v programu, jako je SQLite, pokud je soubor DB ve formátu databáze SQLite.

Soubory databáze používané jinými aplikacemi, jako jsou Microsoft Access, LibreOffice programy a Design Compiler Graphical, lze někdy otevřít v jejich příslušném programu nebo, v závislosti na datech, importovat do jiné aplikace, která jej může použít pro podobný účel.

Skype ukládá historii zpráv z chatu do souboru DB s názvem main.db, který lze mezi počítači přesouvat za účelem přenosu protokolu zpráv, ale pravděpodobně se neotevře přímo programem. Možná však budete moci číst Skype main.db pomocí prohlížeče databázových souborů.

V závislosti na vaší verzi Skype může být soubor main.db umístěn v kterémkoli z těchto umístění:

C: Users [uživatelské jméno] AppData Local Packages Microsoft.SkypeApp_kzf8qxf38zg5c LocalState <Skype uživatelské jméno> main.db
C: Users [uživatelské jméno] AppData Roaming Skype [Skype uživatelské jméno] main.db

Co jsou soubory Thumbs.db?

Soubory Thumbs.db jsou automaticky vytvářeny některými verzemi systému Windows a ukládány do složek, které obsahují obrázky. Každá složka se souborem Thumbs.db má pouze jeden z těchto souborů DB.

Jak opravit poškozené nebo poškozené soubory Thumbs.db, pokud se zobrazí chyba kernel32.dll, která souvisí se souborem Thumbs.db.

Účelem souboru Thumbs.db je uložit do mezipaměti kopii miniaturních verzí obrázků v dané konkrétní složce, takže při prohlížení složky s viditelnými miniaturami uvidíte malý náhled obrázku, aniž byste museli otevři to. Díky tomu je opravdu snadné procházet složku a najít konkrétní obrázek.

Bez souboru Thumbs.db by systém Windows nedokázal tyto obrázky náhledu vykreslit a místo toho by zobrazil pouze obecnou ikonu.

Odstranění souboru DB by přinutilo Windows regenerovat všechny tyto miniatury pokaždé, když je požadujete, což nemusí být rychlý proces, pokud složka obsahuje velkou sbírku obrázků nebo pokud máte pomalý počítač.

Ve Windows nejsou zahrnuty žádné nástroje, které by mohly prohlížet soubory Thumbs.db, ale můžete mít štěstí s Thumbs Viewer nebo Thumbs.db Explorer, oba vám mohou ukázat, které obrázky jsou uloženy v mezipaměti v souboru DB, a také extrahovat některé nebo všechny.

Jak zakázat soubory Thumbs.db

Je bezpečné mazat soubory Thumbs.db tolikrát, kolikrát chcete, ale Windows je budou nadále ukládat k ukládání těchto miniatur v mezipaměti.

Jedním ze způsobů, jak to obejít, je otevřít Možnosti složky spuštěním ovládání složek příkaz v dialogovém okně Spustit (Windows Key + R). Poté přejděte do Pohled Kartu a vyberte Vždy zobrazovat ikony, nikoli miniatury.

Dalším způsobem, jak zastavit Windows ve vytváření souborů Thumbs.db, je změna hodnoty DWORD Zakázat ThumbnailCache mít datovou hodnotu 1, v tomto umístění v registru systému Windows:

HKEY_CURRENT_USER Software Microsoft Windows CurrentVersion Explorer Advanced

Aby se změna registru projevila, možná budete muset restartovat počítač.

Pokud provedete tuto změnu, Windows přestanou zobrazovat miniatury obrázků, což znamená, že budete muset otevřít každý obrázek, abyste zjistili, o co jde.

Pak byste měli být schopni odstranit všechny soubory Thumbs.db, které zabírají zbytečné místo. Můžete rychle odstranit všechny soubory Thumbs.db jejich vyhledáním se vším, nebo pomocí nástroje Vyčištění disku (spusťte jej z příkazového řádku pomocí cleanmgr.exe příkaz).

Pokud nemůžete soubor Thumbs.db smazat, protože Windows tvrdí, že je otevřený, přepněte Průzkumníka Windows do zobrazení Podrobnosti a skryjte miniatury a poté zkuste soubor DB odstranit znovu. Můžete to udělat z Pohled po kliknutí pravým tlačítkem na prázdné místo ve složce.


Jak převést soubory DB

Soubory DB používané s MS Access a podobnými programy lze obvykle převést do formátu CSV, TXT a dalších textových formátů. Zkuste soubor otevřít v programu, který jej vytvořil nebo jej aktivně používá, a zkontrolujte, zda existuje možnost Exportovat nebo Uložit jako, která vám umožní převést soubor DB.

Pokud váš soubor DB nelze otevřít ani normálním programem, jako je většina souborů aplikace DB nebo šifrované soubory DB, pak je malá šance, že existuje převodník DB, který může soubor uložit do nového formátu.

Prohlížeči Thumbs.db výše mohou exportovat miniatury ze souboru Thumbs.db a uložit je do formátu JPG.

Tento soubor nemá nic společného se soubory DBF, i když se mohou zdát související.