Co je soubor PSD (a jak jej otevřít)

Co vědět

  • Soubor PSD je soubor dokumentu Adobe Photoshop.
  • Otevřete jeden pomocí editoru obrázků, jako jsou Photoshop, Photopea nebo GIMP.
  • Převeďte na JPG, PNG, SVG atd. Pomocí stejných programů nebo převaděče obrázků.

Tento článek popisuje, co jsou soubory PSD a jak se liší od standardního obrazu, jak jej otevřít a které programy jsou schopny převést jeden do běžných obrazových formátů, jako jsou PNG a JPG.

Co je soubor PSD?

Soubor PSD se používá hlavně v Adobe Photoshopu jako výchozí formát pro ukládání dat. Soubory s touto příponou se nazývají soubory dokumentů Adobe Photoshop a jsou v proprietárním formátu vyvinutém společností Adobe.

Přestože některé soubory PSD obsahují pouze jeden jediný obraz a nic jiného, ​​běžné použití souboru PSD zahrnuje mnohem víc než jen ukládání obrazového souboru. Podporují více obrázků, objektů, filtrů, textu a dalších, stejně jako použití vrstev, vektorových cest a tvarů a průhlednosti.

Předpokládejme například, že jste do jednoho souboru PSD začlenili pět obrázků, každý na vlastní samostatnou vrstvu. Společně obrázky vypadají, jako by byly na jediném, plochém obrázku, ale ve skutečnosti jsou pohyblivé a plně upravitelné v jejich vlastních vrstvách - jako byste pracovali se samostatnými obrázky. Tento soubor PSD můžete znovu otevřít tolikrát, kolikrát chcete, a provádět změny v jednotlivých vrstvách, aniž by to ovlivnilo ostatní.

PSD je také zkratkou pro další technologické výrazy, jako je osobní zabezpečená jednotka, programovatelná systémová zařízení, zařízení pro sdílení portů a design přepínače paketů, ale žádný z nich není spojen s formátem souboru Adobe Photoshop Document.

Jak otevřít soubor PSD

Nejlepší programy pro otevírání a úpravy souborů PSD jsou Adobe Photoshop a Adobe Photoshop Elements, stejně jako CorelDRAW a Corel's PaintShop Pro nástroj.

Soubory PSD mohou používat i jiné programy Adobe, například Adobe Illustrator, Adobe Premiere Pro a Adobe After Effects. Tyto programy se však používají hlavně pro úpravy videa nebo zvuku, nikoli jako grafické editory, jako je Photoshop.

Pokud hledáte bezplatný program pro otevírání souborů PSD, doporučujeme GIMP. Je to populární a bezplatný nástroj pro úpravu fotografií, který otevírá soubory PSD a další formáty souborů. Můžete také použít GIMP k úpravám souborů PSD, ale mohl by narazit na problémy, protože má problémy s rozpoznáváním složitých vrstev a dalších pokročilých funkcí, které mohly být použity ve Photoshopu při vytváření souboru.

Paint.NET (s Paint.NET PSD Plugin) je další bezplatný program, jako je GIMP, který může otevírat soubory PSD. Další bezplatné editory fotografií podporují také otevírání souborů PSD a některé lze také uložit do formátu souboru PSD.

Pokud chcete rychle otevřít soubor PSD bez Photoshopu, doporučujeme Photopea. Je to bezplatný online editor fotografií, který běží ve vašem prohlížeči a který vám nejen umožňuje zobrazit všechny vrstvy PSD, ale také provádět nějaké úpravy - i když nic jako to, co poskytuje Photoshop. Můžete také použít Photopea k uložení souborů zpět do počítače ve formátu PSD.

Úpravy souboru PSD pomocí aplikace Photopea.

IrfanView, PSD Viewer a Apple QuickTime Picture Viewer (součást jejich bezplatného programu QuickTime) také otevřou soubory PSD, ale nemůžete je použít k úpravám souboru PSD. Také nebudete mít žádný druh podpory vrstev, protože fungují pouze jako diváci PSD.

Apple Preview, který je součástí systému macOS, by ve výchozím nastavení měl být schopen otevírat soubory PSD.

Pokud program, který automaticky otevírá soubory PSD v počítači se systémem Windows, není ten, ve kterém je chcete ve výchozím nastavení otevírat, je změna docela snadná. Nápovědu najdete v příručce Jak změnit výchozí program pro konkrétní příponu souboru.

Jak převést soubor PSD

Nejběžnějším důvodem pro převod souboru PSD je jeho použití jako běžného obrazového souboru, například souboru JPG, PNG, BMP nebo GIF. Tímto způsobem můžete obrázek nahrát online (mnoho webů nepřijímá soubory PSD) nebo jej odeslat e-mailem, aby jej bylo možné otevřít v počítačích, které nepoužívají otvírače PSD.

Pokud máte v počítači aplikaci Photoshop, je převod souboru PSD do formátu obrazového souboru velmi snadný: použijte Soubor > Uložit jako položka menu.

Jak uložit soubor Photoshopu pro starší verzi

Pokud nemáte Photoshop, můžete rychle převést soubor PSD na PNG, JPG, PDF, SVG, GIF nebo WEBP prostřednictvím aplikace Photopea Soubor > Export jako volba.

Většina programů shora, které podporují úpravy nebo prohlížení souborů PSD, mohou převést PSD do jiného formátu pomocí podobného procesu jako Photoshop a Photopea.

Další možností převodu souborů PSD je bezplatný program pro převádění obrázků.

Převod souboru PSD na běžný obrazový soubor sloučí nebo sloučí všechny vrstvy do jednoho jednovrstvého souboru pro převod. Po převodu souboru PSD tímto způsobem neexistuje způsob, jak jej kdykoli převést zpět na PSD, aby se vrstvy mohly znovu použít.

Více informací o souborech PSD

Soubory PSD mají maximální výšku a šířku 30,000 2 pixelů a maximální velikost XNUMX GB.

Podobný formát jako PSD je PSB (soubor Adobe Photoshop Large Document), který podporuje větší obrázky, až 300,000 4 pixelů, a velikosti souborů až kolem 4 exabajtů (XNUMX miliardy GB).

Společnost Adobe má na svém webu pokročilé čtení ve formátu souboru PSD v dokumentu Specifikace formátu souboru Adobe Photoshop.

Některé přípony souborů vypadají podobně jako .PSD, ale nemají s tímto formátem obrázku nic společného. Několik příkladů jsou WPS, XSD, PSF a PPS. Než dojde k závěru, že soubor nelze otevřít pomocí výše uvedených programů PSD, pečlivě zkontrolujte příponu souboru.